RODE DORP en STEILTJESSTRAAT kwam 1s Zondagsavonds pas water» De brandweerlieden P.C.W. v.d. Ende en Jac. Quant Dzn.die brandwacht hadden in de Chr.Geref.Kerk, hebben toen verscheidene mensen uit de Zevengetijstraat gewaarschuwd en gehaald. V.d. Ende nam Mej. Johan na Plantefeber-v.d. Houten (die slecht ter been is), in haar nacht gewaad. op de rug en bracht haar zo naar de Chr.Geref.Kerk. Ook kwam v.d. Ende bij Ko v.d. Male, die uit zijn bed zo in 't water stapte, dus meteen wakker was. V.d. Male wilde zich aankleden, kon echter zijn bovenbroek niet vinden, zodat v.d. Ende, die niet wachten wil de, hem in z'n hemd, onderbroek en blootsvoets, op zijn nek meenam naar de kerk. Daar lagen een manchester broek en een oude jas, die voor v.d. Male dienst konden doen. Deze wilde nog zijn eigen laar zen hebben, maar de mannen hebben het zo maar gelaten. Quant heeft zich over Bernhard Verloo, vrouw en kind ontfermd. De bekende stadgenote Jacoba Korstanje-Hoekman kon al dobbe rend door het water op eigen kracht de kerk bereiken. Het Rode Dorp had in de rampnacht ook geen water, maar 's Zon dagsavonds om plm. 9 uur kwam het snel opzetten uit Schouwen. De bewoners van de straat en straten in de omgeving hadden s Zondags na een oproep van gemeentewege door de stadsomroeper M.W, Janse, aan het eind van de straat bij de Wandeling nog een nooddammetje van grond opgeworpen, maar dit bezweek onder de grote druk van het water. In de straat heeft toen wel 1 m. water gestaan en in de hui zen ook behoorlijk wat. Het heeft maanden geduurd eer het daar en in vele- andere straten van de stad voor goed verdwenen was. De meeste huizen hadden veel schade en de bewoners konden er niet blijven. Alleen de gewezen politieman Willem Beeke bleef als"de laatste der Mohikanen" op z'n post, wind en golfgebruis trotserend, ondanks heftige protesten van zijn vrouw, die hem echter niet in de steek liet. De Steiltjesstraat kreeg 's Zondagsmorgens om kwart over 3 al water uit de Hem en de Schuithaven, maar dat was al gauw in de gracht verdwenen, 's Zondagsavonds echter tussen 9 en half 10 kwam er meer en wel uit Schouwen. Eerst liepen de riolen vol, maar toen steeg het tot plm. 70 cm. in de straat. In de huizen aan de West zijde kwam het hoger te staan dan in die aan de Oostzijde. Eerst- genoemden kregen wel 1 m. water. Donderdag d.a.v. kregen bijna alle huizen water, doch al weer met groot verschil. De heer J.W. Roskam was hier een pionier, hij ging boven wonen zonder zich door het wa ter te laten verjagen. Soms zelfs zat hij beneden met z'n stoel in het water zijn krant te lezen of een kopje thee te drinken. Ook in deze straat heeft lang water gestaan. DE HEM kreeg 's Zondagsmorgens vroeg water van de Schuithaven, dat in de huizen liep» De heer K„J, Feijen wist aan de voorkant het water uit zijn huis te houden door de inhoud van 3 pakjes Blue Band margarine in de kieren van de voordeur te smeren. Ongeveer 20 minu ten later kwam er water door het pad heen en drong aan de achterzij de het huis binnen. Dhr» Feijen en z'n gezin moesten naar boven en konden pas toen het licht werd, het huis verlaten. 's Zondagsavonds kwam er water uit Schouwen in de straat, er sloeg een grote kuil in. Later kwam er nog verscheidene malen water uit de richting Schouwen in de Hem. Van de Hem en de Watermolen vloeide er ook water in de KORTE NOBELSTRAAT, Om ongeveer 6 uur 's Zondagsmorgens ging het ech ter zakken, zodat verschillende bewoners hun kamers, keukens en gang schoonmaakten. Dit bleek te vroeg te zijn, want nog dezelfde avond kwam er weer water, nu uit Schouwen en ditmaal duurde het lang, eer de straat watervrij was. In diverse huizen heeft het water een hoog te bereikt van 1 m. Op het zg» "Stoofje" op de hoek van de VERRENIEUWSTRAAT en de Hofferstraatbewoond door de familie A. Meerdink-Kristalijn, kwam 's Maandagsmorgens te 6 uur water van de Wandeling en het Hofferplein. Meerdink, z'n broers en zwagers hadden 's Zondags de gehele dag al veel vee uit de omgeving van Zierikzee weten te redden en dit gro tendeels in de schuren en stallen van "Het Stoofje" en in veewagens ondergebracht. Toen er water kwam, kregen al de daar opeengepakte dieren het dan ook erg benauwd. Met grote moeite wisten de Meerdinks en Kristalijns het grootste gedeelte in veiligheid te brengen, waar bij verscheidene dieren moesten zwemmen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 33