31 vluchten voor water, dat uit Schouwen in een vlug tempo kwam aan stromen. Door het- doorslaan van een zekering, zaten ze zonder elec- trisch licht. In de auto van dhr. J. Groeneweg uit de Lange Nobel- straat hebben ze de straat verlaten om naar hun neef J. Volkeri op de Oude Haven te gaan. Vrijdags zijn ze geëvacueerd. Opzichter R. Orné-é van de Centrale Dienst heeft 1 s Zaterdag snachts om plm. 3 uur nog verscheidene mensen in" de straat gewaar schuwd. Hierbij bleek hem, dat o.a. J.B.M. den -Boer en A. Timmerman Czn. de sirene niet hebben gehoord. Laatstgenoemde ock de waarschu wing niet, want toen hij 's Zondagsmorgens wakker werd, zag hij de fluitketel door de kafter drijven» Bij Ornée zelf is de eerste nacht geen water in huis geweest, maar Dinsdagsnachts kwam het van de ach terzijde uit Schouwen. Op de KARNEMELKSVAART heeft ook veel water gestaan, dat hoofd zakelijk van de Balie kwam afstromen. De heer 0. Hoek heeft daar ook de sirene niet gehoord. L. Krijger 'uit de Ravenstraat bonsde bij hem op de deur en zeide, dat het erg hoog water was, zodat er gevaar dreigde. De fam. Hoek bracht snel de radio en verschillende andere dingen naar boven. De heer des huizes ging zijn laarzen ha len, hij dacht direct aan dijkbreuken, temeer, daar ze boven aan alle kanten water konden zien. De zoon Pieter besloot op verkenning uit te gaan en liep het water in, maar hij kwam in een gat terecht en moest verder zwemmen. Na een zwemtocht over een deel van de Balie, belandde hij op de Varremarkt bij H.J, Dorreman, waar hij schone kleren kon aantrekken. Daarna ging hij de stad in en heeft nog ver schillende mensen geholpen. Intussen zaten zijn vader en moeder bo ven te wachten (de dochter des huizes was in Dreischor) en zagen het water steeds hoger komen, tot zelfs een stuk op de trap. 's Zon dagsmorgens om ca. half 11 konden zij goed uit het huis komen. Zij gingen eerst naar Jan Lems aan de overzijde van de straat, waar zij thee en schone kleren kregen. Toen gingen ze naar dhr. M. de Moor op de Oude Haven, waar ze tot 13 Juni zijn gebleven. Bovengenoemde Jan Lems bleek door de harde wind evenmin de sirens te hebben gehoord. Zijn vrouw echter wel en die heeft hem wakker gemaakt. Na zich aangekleed te hebben, spoedde Lems zich naar biiten, waar zijn buurman van Lekke, die bij de Visserijpolitie werkzaem is, hem voor instromend water waarschuwde. Dat water kwam gauw gettoeg van de Balie af en al spoedig ook dreven stenen tegen het huis aan. Het water bleef plm. 2 cm. onder de drempel staan, hoewel verscheidene buren het al in huis hadden. Veel liep door de riolen weg, maar in de straat stond gemiddeld wel het water 1 m. hoog. 's Maandagsmorgens om ca. half 6 echter kreeg Lems het water wel in huis en van toen af aan kwam er dagelijks 1 m. tot 1.70 m. water in. 's Zondags had hij heel veel naar boven kunnen brergen. 1 s Maamdagsmorgens is zijn gezin met verscheidene andere gezin nen uit huis gehaald door M. de Oude, H.J. Dorreman, e.a. met een vlot, c.at gemaakt was van balken uit de St. Lievens Monstertoren. De bewoners vande BALIE kregen de eerste' nacht al water in huis, dat van het Kerkplein Z.Z,uit de Raamstraat en de Westraat stroomde. Op de LAMMERMARKT kregen verschillende bewoners water aan de achterkant van hun huizen. Bij sommigen stroomde het binnen, bij anderen niet. s Maandagsna'chts en de volgende dagen kwam in deze huizea echter behoorlijk veel water, dat met eb en vloed op en neer ging. In de timmermanswinkel van de Gebr. van Velthoven heeft ca. 75 cm, gestaan, in het huis van A.L. van Velthoven 40 cm. Daar zagen zé vaak ganzen en eenden voor het raam zwemmen» So was het ook in de P.D. DE VOSSTRAAT en hetSLABBESSWEEP, 's Zaxerdagsnachts kwam daar practisch geen water, maar 1s Zondagsa vonds kwam het uit Schouwen flink opzetten, wat voor de bewoners een misrekening en een tegenvaller was. Opzichter L.H. de Jonge had nog velen gewaarschuwd, 's Avonds moesten de mensen in het donker zien weg te komen. Velen zijn op de tractor met aanhangwagen van de heer B. van Strien uit de Wevershoek (die samen met G.J. Wilbrink Jr. 7 koeien van de Zuidwellebrug had gehaald) geklommen en zo naar droger plaatsen gebracht. Ook met een wagen van "Zeelandia" zijn verschillenden naar het droge vervoerd. In een gedeelte MINNEBROERSTRAAT, HOFFERPLEIN, ZEVENGETIJSTRAAT

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 32