30 met eten en poppenwagens "boven getracht. Ze vergaten echter het geld en ook om zoet water me.e te nemen. Boven heeft het gezin tij kaars licht gezeten, daar heteléctrisch licht spoedig uitviel. Als voor zorgsmaatregel hetten ze het dakraam open gezet, een ladder tegen de vliering (waar ze ook enkele dingen hadden getracht) geplaatst en een touw in gereedheid gehouden. Toen ze goed en wel hoven zaten, kwam de loodgieter- D. Kouwenterg, die het hoekhuis tij de Regenhoog straat tewoontover de daken heenklauteren om zich in veiligheid te stellen, daar de voorgevel van zijn huis was ingestort.- Tot 8 uur heeft de fam. Leidekker hovèn gezeten. Toen ging L. met laarzen aan naar teneden, waar het een chaos was. Be groenten en enige gereedgemaakte fruitmanden dreven rond, evenals de meube len, enz. Vijf zuurkoolvaten waren omgevallen en 1 vat carbolineum was leeggelopen. In de winkel had 1.30 m. en in de kamer 1.20 m. water gestaan. Baar er geen enkele deur was opengeslagen, was er niets wegge spoeld. 'In de schuur gekomen zag L. dat de hit, die tot zijn nek in het water had gestaan, nog leefde. Achter het huis stond veel water, hoewel het verschil zeer groot was wat de hoogte tetreft. Aan de tent van de Raamstraat stond het wel 2 m. hoog, maar aan de kant van de Openbare Ulo, School een stuk lager. Ook in de straat was het verschil groot. Beneden tij de Regentoogstraat-Ravenstraat had veel water gestaan, doch bovenaan tij het Kerkplein weinig of niets. Verscheidene gezinnen hadden boven gezeten, maar niemand op het dak, Jac. v.d. Have t.v. had geen water in huis gehad. Be-fami lie Berrevoets was nog vóór het water in de straat'kwam, naar het Leger des Heils gegaan. Bij de fam. STcotmaker is bijna geen water in huis geweest. Be oude Hoogstraaten kon niet boven komen en is op zijn ledikant in de alcoof gaan zitten. Bij Kouwenterg op de hoek was veel kapot en weggespoeld. Ook tij de wed.. Pairoux-Berwald daar schuin tegenover. Be commies Smolders was niet thuis. Baar is een raam uit het huis geslagen en veel huisraad dreef weg. Zijn zwaar schrijfbureau werd in Leidekkers boomgaard gevonden. Alles o.a. geld zat er nog in. In die -boomgaard lag van alles tijeen o.a» meubelen van de fa. Lokker,.enz. enz. Be boomgaard zelf bleek ge heel bedorven te .zijn. Alleen de oude moerbeienboom gaf de eerst volgende zomer nog volop goede vruchten, dén pereboom gaf ook vruch ten, maar deze smaakten zout. Leidekker had ook nog winterwortels enz. in putten geborgen. Beze putten waren vol water gelopen. Bo venin zaten verscheidene veenmollen, die allen nog leefden, in te genstelling tot de wormen, die alle dood waren. Leidekker is sZon- dagsmorgens nog bij zijn schoonzuster in de Weststraat (vlak hij de Verreput) wezen kijken. Baar kwam pas Bonderdags %- m. water in huis, van Schouwen uit. Tot die dag is L. "met zijn gezin bij haar geweest, daarna zijn ze gezamenlijk geëvacueerd per zandschuit'. Was de toestand in de Wevershoek dus zeer uiteenlopend, zulks was ook het geval in de Weststraat. Be huizen aan de Zuidkant van deze straat hebben meer water ge had dan die aan de Noordzijde. Eerstgenoemde kregen aan de achter kant veel water uit de Regenboogstraat en aan de voorkant van het Kerkplein, uit de Raamstraat en ook uit de RegenboogstraatBe aan nemer T.K. de Jonge, die met z'n gezin alles, de zakdoeken incluis, had boven gebracht, kreeg slechts 2 cm. in huis. Be wed. Leidekker-Verkaart aan deoverzijde kreeg wel wat water op de stoep, maar haar huis bleef vrij. Verschillende mensen in deze straat hebben de sirene niet gehoord, omdat de wind "af" was. Be heer M. de Regt (C-3) hoorde het .alarmsignaal ook niet, maar werd om 3.40 uur wakker. Toen stond bij hem het water al tegen de deur van de hijkeuken, aan de achterkant van-het huis. Toen hij de deur opende, kwam er een stroom water en modder binnen. Birect ging hij met zijn gezin naar boven, terwijl ze maar enkele dingen konden meenemen. Voor zijn.huis stond plm. 80 cm. water. Op de hoek bij de Regenboogstraat was de straat ook flink kapot. Toen 't water ging zakken, is.de familie nog een poosje gaan slapen. Om plm. half 7 kon dhr. de Regt heneden komen en- eer uur 'later ging hij modder scheppen ..en de boel wat opruimen. Het bleek, dat er minder was weg gespoeld, dan hij gedacht had en dat het water helemaal uit het huis was weggevloeid. Be gehele Zondag hebben ze in huis gewerkt. s Avonds ging zijn vrouw naar bed, maar dm plm. 9 uur moesten ze

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 31