29 plotseling de deur open en stond het direct plm. b m. hoog. Intussen was zijn zoon Wim naar de 87-jarige, dove, alleenwo- .nende "buurvrouw, de wed. Arendse gegaan. Hij was over de heining in de tuin gekomen. Met zijn vader heeft hij op de deur gebonsd, maar het oudje hoorde niets in haar bedstede. Toen ze wakker geworden was, stapte ze zo in 't water. V.d. Ende, tot z'n middel in 't wa ter' staande, tilde haar over de schutting en zijn zoon pakte haar aan. He achterdeur wilde bijna niet open, maar ze kwamen toch binnen. V.d. E. kon zijn radiotoestel en zijn klok nog boven brengen. In recordtijd rookte hij een pakje sigaretten leeg. Zijn zoon Willem ging achter het huis naar de konijnen, kippen en duiven, maar stond al gauw tot zijn nek in het water. Met moeite kon hij weer in huis komen, waarna allen naar boven vluchtten. Inderhaast vergaten ze een portemonnaie met geld, die-naast de klok lag, mee te nemen. Ze zagen, dat de kolenkist de achterkamer in kwam drijven. Bo ven hebben ze op het platje een ladder gelegd om, zo nodig, op het dak te kunnen klimmen. In huis hebben ze deze nacht 2.60 m, water gehad. Om 12 uur Zondagmiddag konden zij hun huis verlaten. Beneden was practisch alles weggespoeld. Enige brandweerlieden met lange laarzen aan en een ladder bij zich, kwamen de straat in. Zij haalden de mensen, die er nog waren, uit de huizen. Velen kwamen in de Chr. Geref.Kerk terecht. Bakker J.L. v.d. Zaade uit de Ravenstraat sliep erg vast, doch werd gewekt door de sirene, waarna zijn zuster, die aan de ovérkant woont, hem uit zijn bed belde. Toen hij beneden kwam, zag hij het water al uit de Hoofdpoortstraat en de Schuttershof straat de Raven*- straat instromen. Het ging hard en al spoedig kraakte bij hem de voordeur en vlogen de ruiten eruit, waarna direct beneden alles weg dreef. Het gezin moest snel naar boven, zonder dat ze iets konden meenemen. Om 7 uur hoorden ze de wekker tegen het plafond aflopen. Om half 12 zijn ze door de brandweer weggehaald, door middel van een brandladder tegen de achterzijde van het huis. Via de. Regenboog straat konden zij op het droge kernen. In het Gat van Westen liepen ook het plein en de garages en schuren van de Transportondernemer 0. v.d. Wekken onder. Slechts 1 vrachtauto van het gehele wagenpark bleef onbeschadigd. Lange tijd heeft de claxon van een der auto's'daar geloeid. Ook in de Wevershoek is nog flink wat water geweest. Vele hui zen. aan de Westzijde hebben ook via de tuin veel water binnengekre gen. He heer L. Leidekker, groentenhandelaar uit de Wevershoek was 's middags met zijn groentenwagen de stad ingeweest. In het Vrije zeide Mevr. de Koning-v.d. Ven tot hem."Wat een weer toch] Het zal toch geen kwaad kunnen rnet de dijken?" L. zeide. "Neen, dat zal best gaan", Later herinnerde zij hem hieraan en zei."Je moet me nóg eens wat vertellen] 's Zaterdagsnachts ruim half3 werd hij door de sirene gewekt, waarna onmiddellijk de telefoon begon te rinkelen, wat enige tijd aanhield. Hij kreeg echter geen gehoor, zodat hij dacht, dat dit als alarm was bedoeld. Eerst meende hij, dat er brand was, doch buiten hoorde hij roepen"Water"waarna er op het winkelraam werd geklopt. Na zich aangekleed te hebben, wilde hij direct per fiets naar de Nieuwe Haven. Via de Ravenstraat kon hij in de Hoofdpoortstraat ko men, maar dhr. Frans Verspeek, die in de open deur stond, raadde hem aan, gauw naar huis terug te rijden. Met een geweldig geraas hoorde hij de vloedplank boven, aan de Hoofdpoorhstraat doorbreken. Hij in volle vaart terug naar huis. Baar hielpen zijn 'knecht Joh. Goedegebure en z'n buurjongen Winn Boot verschillende dingen op veilingk.isten zetten, o.a. het dressoir, maar al spoedig gingen de kisten met all.es wat er op stond aan het drijven. Zijn vrouw had intussen de kinderen aangekleed, die toevallig wegens ziekte allen beneden sliepen en h.en naar- boven gebracht. L. trok zijn laarzen aan en ging naar de schuur kijken, waar de hit stond. Hij heeft de viervoeter los gemaakt, die or echter niet uit wilde. L. ging toen terug en naar de bovenverdieping. In de kamer stond plm. 15 cm. wat^r, doch buiten in de straat veel meer (bij hem voor de deur ca, 1.30 m.Een gelukkige omstandigheid was, dat de ruit heel bleef en veel water door het naast het huis lopende pad en ook door de schuur, waarvan hij de deupen had opengelaten, wegstroomde. Hij en zijn vrouw hebben verschillende dingen, o.a. petroleumstellen, pannen

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 30