28 gebracht. Ook hij werd uit huis gedragen en in veiligheid gebracht. Kort daarna is hij overleden. In de SCHUTTERSHOF STRAAT, GAT VAN WESTEN en WEVERSHOEK 'en RA VENSTRAAT is ook veel -water geweest. Van enige bewoners uit deze straten willen we de belevenissen weergeven. De bekende marktkoopman-sigarenhandelaar A.I. Schoenen uit het Gat van Westen werd Wakker door de sirene, waarna zijn dochter rich ting Nieuwe Haven liep, doch niet verder kon dan de Breedstraat. Toen zij in huis terug was,ging alles razend snel. In de winkel heb ben ze enkele dingen wat hoger gezet, maar ze konden niets naar bo ven krijgen. De deur sloeg uit het slot en het water sloeg naar bin nen. -Ze hebben de deur naar de keuken open moeten slaan en konden toen boven komen tegen de stroom in, waarbij Schoonen met zijn nek in het water liep. Een berg water van 2 m. hoogte kwam naar binnen. Ze waren doornat en moesten zo tot 's morgens boven blijven, toen konden ze naar beneden, hoewel er nog veel water in huis stond. Daar hun'kleren weggespoeld waren (enkele stukken hingen in de pereboom in de- tuin) moesten ze in geleende kleren naar bed. 'Beneden was zo goed als alles weg. De pakjes tabak dreven de huizen van de Raven straat in. Na enkele dagen bij familie en kennissen te zijn geweest, zi.jn ze. varend evacué geworden op het schip van P. Schoonen Jr. (zoon). In het Gat van Westen zijn de oude Cornelis van Beveren (83 jaar) en zijn vrouw Thona van Strien (78 jaar) op C 492 om' het leven ge komen. Zij zijn onder een instortende muur in hun huis bedolven ge raakt. Ze lagen voorover op de grond, de vrouw op de man zijn rug. 's Morgens zijn hun stoffelijke resten door- agent Eckhardt gevonden en 'per auto van dhr. M.J. Snoek weggehaald. In de Ravenstraat zaten veel mensen in de dakgoten en op zol ders. 's Zondagsmorgens kwamen daar de Ford Servicewagen van garage Anker en de bellenwagen van de brandweer. Vrouw Berrevoets werd langs een ladder uit 'haar huis (waar de voorgevel was uitgevallen) gehaald, door- J.M, Padmos, wiens boord zij stuk trok. Het echtpaar v. Deelon en kinderen werden van de zolder gehaald, •de oude van Strien uit zijn bed, evenals de families Adr.Berrevoets Alburg en de Bijl. Bij de gezusters Berrevoets lag een kast omver in de kamer. Padmos, Jac. Stuik en Frans van Aken hebben deze gelicht. De familie. Joh. Berrevoets-Duson uit de Schuttershofstraat heeft de sirene niet gehoord. Ze zijn door de gemeentewerkman M.J. Haze gewaarschuwdmaar 'konden practisch niets meer redden. Het wa ter stroomde van 2 zijden de straat in. Van ca. half' 2 tot ca. half 11 hebben ze boven gezeten. Het water heeft bij hen op zolder gestaan. Ze zagen Mien Berrevoets uit de Korte St.Janstraat voorbijdrijven. Zo ook kisten van "Zeelandia" en van Frans Verspeek. Drijvende vloedplanken hebben in deze buurt veel kapot geslagen. De zoon van Huib Berrevoets heeft zijn zieke moeder, tot zijn middel door 't water lopend, het huis uitgedragen. Per auto is zij naar 't Leger des Heilsgebouw gebracht en later naar het ziekenhuis. Beneden bij hen was alles weg. In deze straat hebben alle bewoners op de zolders gezeten, enke len op de daken. De voorgevel van het huis van Jac. Dekker is inge stort, nadat het gezin juist bijtijds naar de achterzijde was gegaan. ^Tan Ravia en Kees Saman-hebben hen gered. Hoewel velen benauwd heb ben gezeten, is niemand verdronken. Mabelis en zijn moeilijk lopende vrouw hebben ook boven gezeten. De man heeft tot zijn borst door 't water gelopen. Z'n zoon Kees heeft nog tevergeefs getracht de varkens van' bakker' G. Bil te redden. De brandweerman P.'W.C. v.d. Ende had' de wekker op half 4 gezet, daar hij zijn zoon Wim het hoge water eens wilde laten zien. Om half 1 gingen ze naar bed, niet vermoedende, wat er binnen enkele uren zou gebeuren. Toen de sirene ging, dacht hij eerst aan brand en van zelfsprekend ging hij kijken, wat er aan de hand, was. Beneden geko men, zag hij water komen aanstromen. V.d. Ende pakte zijn fiets, maar hij kon niet verder komen, dan het Gat van Westen, want het water stond al een halve meter hoog. Daarom moest hij terug, z'n moe der zag hij in de open deur staan. Hij stuurde haar direct naar bin nen, maar liet kort daarop haar bij hem thuiskomen. Zè móest zich aan een paaltje vasthouden en kwam lopende langs de gevel, nat bij hem binnen, waar ze dadelijk naar boven ging. Eerst kreeg v.d. E. ca. 10 cm. water in huis, maar toen vloog

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 29