27 Zijn vrouw, zoons en dochter waren al gauw in de weer om v-an aller lei naar boven te brengen. Toch was er beneden ook nog behoorlijk schade. Ook de kapsalon van dhr. A„ Phernambucqwaar, zoals reeds ge zegd, het water met kracht tegen- en insloeg, had beneden veel schade. Ook de andere (enkele) huizen in de Witte Eijestraat kregen water binnen en vanzelfsprekend, kwam' het in die straat ook in de fabriek en op het terrein der Kon."Zeelandia" N.V. De heer M. Doeleman was er al gauw bij, evenals verscheidene leden (plm. 30) van het personeel, die gealarmeerd waren. De eigen brandweer kwam direct in actie. Dadelijk werd begonnen met suiker inladen, dat naar de pakhuizen in de Meelstraat werd vervoerd. -Aller lei andere zaken werden naar boven gebracht, waarbij ook vrouwen en meisjes hielpen. Het is gelukt, het grootste gedeelte van de grond stoffen in veiligheid te brengen, doch van de productie is veel ver loren gegaan. Verscheidene wagens werden naar de Meelstraat en de Ver re Nieuwstraat gereden, In de fabrieken waren verschillende motoren defect geraakt. Om plm. half 4 moesten allen de fe,briek verlaten en elders het zakken van het water afwachten, In de fabriek stond het ketelhuis onder water en op het terrein dreef veel rond van de verbouwing. Daar heeft het water plm. 1 m. hoog gestaan.doch in de loep van de Zondag is dit weer helemaal droog gevallen. (Later kwam het.echter nog terug in het achterste gedeelte vafi het ketelhuis, waarna daar vloedplanken werden gezet). Ook in andere fabrjekscomplexen heeft water gestaan. In de nieuwbouw ca. 70 cm. In de PIETERSELIESTRAAT is ook veel water geweest, zo ook in de REGENBOOGSTRAAT. Daar hebben veel mensen benauwd gezeten op boven verdiepingen en daken. Bij de fam. Berrevoets-Moerland heeft het water 2.30 m. hoog in huis gestaan. In de Regenboogstraat hebben adjudant-korpschef C.C. van Ast en agent van politie J. Fluijt mensen gewaarschuwd,- o.a. Gerrit Hagesteijn, die in het laagste gedeelte woont. Tegen 3 uur liep daar het water al in huis, hoewel alles nog donker was. Veerman Jac. Be'rrevoets en z'n familie werden gewekt door de hond', die ging blaffen. Bij dhr. L.A. Verdoorn in de Regenboogstraat kwam 3.25 m. water Deze had wel hoog water verwacht en had z'n wekker op kwart over 2 gezet om de ronde te gaan doen. Om 2 uur echter werd er op de rui ten geklopt. Hij uit bed en zich gekleed. Buiten stond in een om mezien, alles vol water. Hij naar boven. Hoorde de sirene toen hij tot zijn middel in het water stond. Kon alleen zijn bed boven brengen, Hij had veel geld in huis en wilde dit uit de kamer holen. Het bureau viel tegen hem aan en hij kwam klem te zitten (met een kaarsje in de hand.) Er dreef een mandje voorbij, waar het geld op f 25?- na, inzat. In de gang.moest hij zwemmen en vervolgens naar boven zien te komen. Na later in de stad eens poolshoogte te hebben genomen, heeft hij 's Zondagsmiddags om plm-, 4 uur zijn vrouw en kinderen het huis uit gedragen, waarbij hij nog tot zijn middel door het water liep en heeft hen naar de Dam gebracht. Hij heeft geen bootje gezien, al is het misschien wel in de buurt geweest. Dhr. Verdoorn heeft veel schade beneden gehad. In de bomen van zijn tuin hingen stoelen van de fa. Gebr. Lokker en de bakkers wagen van Anth. Hage stond achter zijn huis. De adjudant—korpschef van politie, dhr. C.C. v. Ast ging 's morgens om half 11 doornat naar huis, vanaf de Breedstraat per bootje. Zijn vrouw, kinderen en kleinkind werden met behulp van de heren v.d. Schee en Yifesdorp uit het huis aan de Regenboogstraat gedragen. Ze hadden nog tamelijk, wat goed naar boven kunnen dragen, maar wat beneden was blijven staan, was allemaal weggespoeld. Agent van-politie J. Fluijt kon 's Zondagsmorgens om half 12 met lange laarzen aan thuis komen. In zijn huis stond beneden plm. 2 m. water. Hij heeft zijn vrouw op de rug genomen en op het droge gebracht. Uit de Regenboogstraat werden bijna 'alle bewoners per boo't je weggehaald. De oude, zieke le; Rijke had de hele. nacht op zolder door-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 28