26 al water zag, dat ook uit de Nieuwe Boogerdstraat stroomde. Hij ging. naar huis terug, waar hij dozen schoenen op de toonbank zette en binnen kleden op de divan legde. Het water liet niet lang op zich wachten en kwam ook z'n winkel binnen. Het ging met vrij grote kracht en snelheid, daar het de Fonteijne af kwam stromen en tegen het huis botste. In huis gingen spoedig diverse voorwerpen aan het drijven. Van Beveren kon verschillende papieren en gelden van de Geref.diaconie nog in veiligheid brengen en ook zijn eigen gelden. Toen hij een en ander uit een bureau wilde halen, ging dit niet open. Op dat ogenblik brak de binnendeur en kwam een grote stroom water de kamer in. De deur naar de trap viel dichten wilde niet meer open, het licht ging uit en de meubelen gingen door de kamer drijven, waarbij de boekenkast omsloeg. Hij en zijn jongste dochter waren bij het raam terecht gekomen en konden op een plank, waarop bloempotten stonden, klimmen, waarbij het meisje moest op trekken. Daar hebben ze van plm. half 4 dot 6 uur staan wachten. Het water kwam 2 m. hoog in huis, zodat ze gedeeltelijk in het wa ter stonden. De vrouw des huizes was boven en kon eerst later door roepen contact met hen krijgen. Ze hoorden het water ook met geweld tegen het huis van kapper A. Phernambucq slaan op de hoek van de Witte Eijestraat en zagen verschillende meubelen van de fa. Gebr. Lokker voorbijdrijven. Om 6 uur stond er nog plm. 1 m. water in huis, maar toen kon den ze hun ongemakkelijke staanplaats verlaten en verstijfd van vocht en koude naar hoven komen. Na droge kleren te hebben aange trokken zijn ze naar bed gegaan, waar ze direct in slaap vielen. Om ca, half 8 kwam de schoonzoon eens poolshoogte nemen, om later met z'n vrouw terug te komen, waarna ze door een ruit naar binnen zijn gekropen. De fam. van Beveron is toen met hen naar hun huis op de Oude Haven gegaan. Van Beveren was ,erg van streek en suf en kon de. eerste dagen niet eten. Later bleek hij enigszins doof te zijn geworden. Toen hij weer eens in zijn huis ging kijken, ontdekte hij veol schade, 832 paar schoenen stonden in het water, vele waren met de meubelen weggedreven en uit de werkplaats was zo ongeveer de gehele inventaris verdwenen. In de- opruiming heeft hij plm. 700 paar schoe nen verkocht. Ook in de andere huizen op de FONTEIJNE heeft behoorlijk water gestaan, maar over 't algemeen niet zo hoog als bij v, Beveren. De eierverzamelaar A. Krijnse Lockor was op een stoel achter zijn winkeldeur gaan zitten en wilde met zijn voeten het water te genhouden, Met stoel en al werd hij door het water weggeveegd tot achter in het huis. Zijn vrouw was op reis en hij had niets hoven gebracht, denkende, "dat het zo'n vaart niet zou lopen", met gevolg, dat alles beneden wegspoelde of in 't water terecht kwam. Toen zijn vrouw thuiskwam heeft hij heel wat moeten aanhoren. Bij J.W. Willemse in deze straat was te omstreeks 11 „uur door de storm het halve dak van het huis gewaaid. Man, vrouw en twee kin deren waren toen met de bedden naar beneden getrokken, waar de oud ste dochter op -de divan ging slapen en de anderen op een bed. Toen de sirene ging bleven de 3 vrouwelijke leden van het gezin liggen, want ze dachten aan brand. Willemse zelf ging naar buiten, waar hij zijn zwager Chris Peute zag aankomen, die hen kwam waarschuwen te gen het water. Direct hebben ze allerlei spullen naar hoven gebracht. Daar mej. Willemse niet wilde helpen heeft haar broer dit gedaan. Ook hielp Willemse's broer uit de Pieterselie,straat nog mee, hoewel die hij zich zelf thuis nog niets had boven gebracht. Daar het licht uitging, moest alles hij zaklantaarnlicht gebeuren. Toen de voordeur opensprong, kwam er een vloed water binnen. Allen konden nog boven komen en gingen tellenhhoeveel treden hoog het water op de trap wel steeg. De stijging ging een poos door, maar ongeveer 5'UUr stond hot plm. een half uur stil, waarna het ging zakken. Om ca. 3 uur hadden ze een grote klap gehoord van een brekend raam en ook hadden ze uit de richting Breedstraat mensen horen schreeuwen. Bpnodoü ta?of'fo» -a-o een chaos aan en een ruïne. Op 5 Feba-ucirl zijn zij geëvacueerd. Ook ten huize van dhr. H. Schaap op de hoek Fonteijne-Witte Eijestraat ging het vjug. Doze moest zelf zijn aandacht aan de "Zeelandia" fabriek schenken. Hij had eerst aan brand gedacht, maar hij informatie op het politiebureau hoorde hij van overstroming.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 27