23 keukendak. Ze waren door een zolderraampje geklommen en zijn per bootje afgehaald. Ook de fam. K. Berrevoets (de koster van de Geref.Kerk) kreeg al gauw veel water en slijk in huis, dat vooral van de achterkant kwam aanzetten. Mw. Berrevoets-Boot moest zich door- een raampje heen- werken en werd door het water heen de kerk in getransporteerd. Daar kwam ook al gauw de fam. M.J. Brandenburg (man, vrouw en zoon Frans) via een platje binnen. Thijs Berrevoets, die nog steeds in huis bezig v/as, moest daar vandaan vluchten, toen de voordeur open sloeg. Allen gingen in de kerk boven bij het orgel zitten, waar Frans Bran denburg spoedig in een zoete slaap was verzonken. Tot Zondagmorgen 9 uur hebben zij daar gezeten. Toen stond er nog plm. 10 cm. water in huis. De grote wastobbe bleek over de muur te zijn gedreven en beneden was heel veel weggespoeld. Het huisorgel stond op zijn kop. Er bleek veel olie te zijn binnen gedreven en er konden later 5 kruiwagens modder uit de voorkamer worden weggereden. In huis heeft het water plm. 3 m. hoog gestaan en in de kerk 2.10 m. In de kerk waren de vaste stoelen op hun kop komen +-e staan. Berrevoets was zijn ondergebit kwijt, maar vond dit later boven terug, 's Maandags is hij direct in huis gaan stoken en ging hij zijn v/erkzaamheden als telefonist op het P.T.T. kantoor weer gauw hervatten» Jan Bakker, zijn vrouw (Dina Peute) met twee kinderen zijn het huis uitgevlucht en tegen de stroom op het Korte Groendal ingelopen. Bij de achterdeur van café "Het Wapen van Buyvelant" gekomen, durf den zij niet verder. Zij riepen om hulp, waarna caféhouder Karei v.d. Goot de deur opende en hen binnenhaalde. Toen deze het 7-jarig zoontje wilde aanpakken, pakte hij de deken waarin het knaapje ge wikkeld was i.p.v, het jongetje-zelfzodat dit in het water viel en door de stroom dreigde meegesleurd te worden. Ze konden hem nog juist aan een beentje optrekken en boven brengen. De aanhangwagen van smid Saman uit de St. Domusstraat was het Korte Groendal inge dreven en stond rechtop tegen, de deur van de woning van M.C, Nolet. Bakker A.C. v.d. Linde had de sirene nietgehoordmaar werd door zijn moeder, die boven v/oontgewaarschuwd. Toen v.d. Linde uit bed kwam, stroomde er al water in het Lange Groendal, ook kwam het al gauw in flinke hoeveelheid uit de ricKting Karsteil. Door de brievenbus kwam het in de winkel en het is tot 3.75 huis ge stegen. Vanzelfsprekend moest het gehele gezin naar boven, doch toen v.d. Linde op de trap kwam, stroomde er ook water uit het Korte Groendal en vlogen de etalageruiten eruit. Zo kwam er water pp de slaapkamer en 1 m. op de zolder. Daarom moesten allen naar de hoog ste zolder (met ook nog enkel oude mensen), 's Zondagsmorgens stond er nog 1-J: m. water in huis. Met een bootje zijn ze toen door de Schotten uit huis gehaald, waarna ze op hun blote voeten in het Korte Groendal aanlandden. In huis bleek veel schade te zijn aan gericht. De politieagent C.J. Klinke, die geen dienst had, werd gewekt door de sirene. Hij dacht direct aan water en wilde zich gaan mel den op het politiebureau. Toen liep er echter al water in de straat en in huis. K. meende, dat de Havendijk v/as doorgebroken, want hij herinnerde zich de vorige winter, toen hij in de polder al mensen had gewaarschuwd. Hij met vrouw en kind naar boven, waar ze tot plm. half 8 hebben gezeten (toen was de straat practisch droog). Van bo ven uit zagen zij, dat na de eerste vloedgolf het water aan de voor zijde terug liep. Later kwam het van verschillende kanten aanzetten. Beneden was practisch alles weggespoeld. Ook de keuken was wegge slagen, In totaal heeft er 2.10 m. water in huis gestaan. De meeste bewoners van deze straat hebben zodoende heel wat wa ter in huis gehad en veel schade opgelopen in hun benedenverdie pingen en verschillenden ook nog boven. Slager Jacob Ornee had een rustige nacht. Hij werd wel g-ewekt door de sirene, maar bleef rustig in bed liggen, waarna hij weer insliep. Toen hij de volgende morgen beneden kwam,., zag hij een flinke hoeveelheid water in de winkel staan. Veel water is er ook geweest in de BREE- en BAGIJNESTRATEN, waar het ook van verschillende kanten kwam instromen. De belevenissen van enige bewoners kunnen hiervan enigszins een beeld geven. De familie J. Quist-Boot hoorde de sirene. Q. zelf dacht aan brand en kleedde zich in recordtijd aan. Toen naar buiten de straat iï

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 24