22 wat weggevloeid was, hebben de jongens van boord van hun schip aan de Nieuwe Haven laarzen gehaald. De vrouw des huizes is per roei bootje naar de Oude Haven vervoerd, 's Zondags zijn ze allen aan boord gegaan, waar ze met 5 mensen iJr week hebben gezeten. Ook de familie A. Klink (waarvan de vader 's Zaterdags naar Eotterdam was vertrokken)heeft veel water in huis gehad. Het zoontje was nog naar het pakhuis geweest en moest door het raam naar binnen kruipen. Toen1hij binnen was, vloog de voordeur open en kwam een zee water naar binnen. Het dressoir ging drijven en pakte de jongen in de trui, waarna de jongen aan de kruk van een kastdeur kwam te hangen. Met moeite kon hij de kamer uitkomen om naar boven te gaan. Daar hebben allen de komende dingen afgewacht. Mej. Klink heeft enke le uren met een olielampje in de hand op de trap gestaan. Het water stond boven juist onder de bedden. De muur achter het huis bleek in gestort, Daar heeft ook zoveel water gestaan, dat het keukendak blank stond. In de binnenkamer lag veel aarde en beneden was alles wegge spoeld. Het geld vonden ze later op tafel in de kamer. De timmerman B.C. Wisse (Czn,werd tegen kwart voor 3 gewekt door de sirene, die volgens hem, iets te laat in werking werd ge steld. Toen hij beneden kwam, stroomde er al wate-r door de straat. Bij hem steeg het water in huis tot 2 m. hoogte. Hij heeft deze hoog te voor het nageslacht bewaard door de stand op de deurpost aan te tekenen. (Dit heeft ook het personeel van de fa. Timmerman en Ver beek in de werkplaats St. Domusstraat gedaan, waar zij een steen hebben ingemetseld). Tot ruim 7 uur 's morgens is hij binnen geble ven. Ook in zijn huis was het beneden een g;rote ravage. Kleedjes hingen in een boom in de tuin. Behalve êên rozenboompje (afkomstig uit de tuin van Ir, H.D.J. Swaters) bleek daar niets in leven te zijn gebleven. Zijn bureau was omgevallen, maar de daarin aanwezige porceleinen kommen waren alle heel gebleven. Enige ouderwetse borden waren aan de wand blijven hangen en enige antieke wijnglazen bleken ook nog heel. Er brandde nog een gaslampje in huis. Als het water niet zo hoog was gestegen, was er waarschijnlijk nog brand ontstaan ook. Wisse's evacuatie-ervaringen waren prettig, want toen hij en zijn twee zusters bij hun schoonzuster in Rotterdam arriveerden, maakten de inwoners vrijwillig daar plaats voor hen, om na hun terug keer naar Zierikzee ook weer op hun basis terug te keren. De caféhouder L.C. v. Vessem heeft 1.60 m. water in z'n pand gehad. De ramen van het café waren echter heel gebleven. Het schuur tje achter het huis was stuk, maar een deel.van de daar opgeslagen kruiken met "rampolie" is heel gebleven. In 't café was 't een grote ravage en zijn fietsenrek, dat op de stoep stond, heeft hij nooit weer gezien. Loodgieter Ko Verschuur en zijn zoon Jan werden wakker door de sirene. Ze dachten aan brand en kwamen niet zo gauw uit bed. Toen V, naar buiten keek, zag hij al plm. -g- m. water door de straat stromen. Ze probeerden de voordeur dicht te houden, zetten de.waterput open en gingen het water scheppen, dat door de voordeur kwam. Dit hielp niets en toen hebben ze gauw verschillende dingen boven gebracht. Het water kwam al gauw tegen het raam te staan en steeg tot plm. 2 m. hoogte, waardoor de grote spiegelruit brak. Ze liepen hard naar de trap en zagen de tafel in de keuken drijven, die ineens tegen de zol der aan zat. Boven konden ze hun bedden nog in veiligheid brengen naar de zolder, daar het water ook op de le verdieping kwam (in to taal ca. 4 m. water in huis). Tot plm. 12 uur 's Zondags hebben ze op zolder gezeten, waarna ze door het brandpad, na veel halsbrekende toeren, in de St. Jacobstraat belandden. In de St, Domusstraat stond toen nog water. Beneden bij hun in huis was veel weggespoeld, er lag veel zand en ook was er veel stuk geslagen. Diverse buren moesten per bootje worden weggehaald, daar het water niet vlug wegging uit de straat. De bootjes waren in deze omgeving niet gauw aanwezig. De zieke Mw. Nol.et-Pekops de Haas moest op een plank door het dakraam achter uit weggevoerd worden naar de Corneliastichting. Aan de achterzijde van de straat zat de winkelier Aar. Overdulve met zijn gezin op het dak, waarna ze bij buurman Krijn Saman kwamen, waar 0. een gat in het dak sloeg en daardoor met moeite op Samans zolder kon komen. W. van Dijke zat met vrouw en kinderen op een duivenhok op het

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 23