21 de Vismarkt (waar Jacob Kramer ook gauw naar de bovenverdieping moest) We geven bier de belevenissen van enkele bewoners weer. De slager Joh. M. lekker werd Zaterdagnacht plm. 2.15 uur wak ker door kindergeschreeuw en het ruisen van waterdat het Korte Groendal afkwam, nadat de muur op het Kraanplein was doorgebroken. Onmiddellijk ging de grote spiegelruit van de winkel eruit en in en kele minuten stond er 3.30 m. water in huis. De familie ging snel naar boven en toen ze daar waren loeide de sirene. Het water steeg toen nog een poos, maar bleef ineens stilstaan. Ze zagen de vracht auto met aanhangwagen met 7 ton goederen erop van de expediteur S. Hart uit Renesse het Karsteil afkomen en daarachter de auto van L.A. Verseput, die uit de garage was geduwd. Laatstgenoemde auto kwam spoedig tot stilstand. De aanhangwagen kwam voor de suikerbak kerij van A. Rodoe te liggen, doch de vrachtwagen maakte rare capri olen. Hij botste tegen de gevels van Saman en Verkaart welke ontzet werden, toen tegen het hoekhuis van het Korte Groendal, dat daardoor instortte. Vervolgens door de ruiten van opkoper- H. Willero.se aan de overkant en tenslotte terug, waar de wagen voor de woning van L,J. Lokker bleef staan. De fam. Lokker is er toen opgeklommen en zat zodoende aardig droog. De inhoud van de wagens (likeuren, dranken, pindakaas, tomatenpuree, enz.) was door de straat verspreid. Ver schillende bewoners hebben daardoor hun gehavende levensmiddelen- voorraad nog wat kunnen aanvullen en ook zich inwendig wat kunnen verwarmen. Voor de fam. Dekker kwam de redding 's Zondagsmorgens om 11' uur, toen het water nog 7 treden hoog op de trap stond. Brandweer lieden en anderen hebben hen uit hun woning gehaald. Mw. Dekker, die niet tot de kleinsten behoort (ze weegt plm. 200 pond) werd door M. Klink (Bagijnestraat) op de rug genomen naar het Kraanplein, wat een hele toer was,, daar in de slagerswinkel snijmachines en allerlei andere dingen in wanorde door elkaar op de grond lagen. Voorts was bijna alles beneden door voor- en achterdeur weggespoeld, In het slachthuis van Dekker in het Korte Groendal bleken alle varkens verdronken te zijn. Toen de schoenmaker Anth.'v.d. Hulle direct na de sirene uit bed sprong zag hij de muur tussen zijn woning en die van L.J, Lokker doorbreken.-Bij hem stond toen beneden alles al in 't water. T0en hij de trap afkwam, sloeg de achterdeur open en kwam er zoveel water binnen, dat hij naar boven moest rennen. Op de hoogste zolder heeft hij de kinderen gebracht, waar hij en zijn vrouw ook hebben gezeten. Ze hadden erge dorst en v.d. H. snakte naar een sigaret. Hij kreeg kracht in nocd, want een zware matras, die hij later niet naar be neden kon krijgen, heeft hij naar de zolder kunnen slepen. In de straat kwam ook steeds meer water en ook hij zag de vrachtauto voorbij "zeilen" en de gevel van het hoekhuis "rammen" en later neervallen. In en buiten zijn huis was het een geweldig la waai. Het water kwam bij hem plm. 60 cm. op de le zolder, waar de ledikanten gingen drijven. Met zijn vieren lagen ze op de 2e zolder op een matrasje, 's Zondagsmorgens ca. 9 uur werden zijn vrouw en kinderen gehaald door Joh. v. Weenen uit Gouda, die ze hij z'n'kost baas H. Willemse op de hoek van 't Korte Groendal bracht, waar meer mensen zaten. Ook v.d. Hulle zelf kwam daar tegen 11 uur, gebracht eveneens door v. Weenen. Toen stond er nog ca. 1 m. water in zijn huis. Beneden was het meeste weggespoeld.' In de werkplaats dreef nog een enkele schoen. Alle zware machines waren van hun plaats, Mosselschipper L. Blommaert. en zijn gezin werden wakker door de wekker, die ze op half 3 hadden gezet, waarna ze uit* bed gingen en de buurman in zijn pakhuis bezig hoorden. Direct daarna ging de sirene. Zijn zoons gingen gauw naar beneden om laarzen te halen, maar toen liep het water al door de straat op een hoogte gelijk aan de stoephocgte. Achter het huis stroomde het ook al flink. Nog even hadden ze gelegenheid om wat hoven te brengen, maar weldra moesten ze daar blijven. De jongens wilden een vlet maken, om op de haven te komen, maar dat ging niet meer. Ze klommen op het dak boven de keuken, waar ze 2-§- uur met de fam, Flikweert hebben gezeten. Ze zagen verscheidene anderen in de omgeving ook op daken zitten. Bij Blommaert ging het raam er al gauw uit en in 10 m^n. tijds stond het water al tegen de zolder, d.w.z. plm. 3 m. hoog, -oen het water

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 22