20 daar met veel moeite een gat in geslagen. Daar hebben verscheidene buurtgenoten op de zolder gezeten. Jac. Stoutjesdijk zat met vrouw, kind,.vader en moeder ook be nauwd, De jonge vrouw stond in een zomerjurk gekleed met haar kind in de goot in kou en nattigheid. De mannen en de oude vrouw stonden op.de zolder. Allen zijn echter naar Kwaak toegekomen. Het echtpaar Schot-de Nooyer kwam met hun dochtertje ook daarheen via daken en goten, wat veel moeite heeft gekost. Ze werden door een achterraam naar binnen getrokken. De vrouw van Jac. Koster (haar man was naar het veilingsgebouw gegaan, waar hij werkzaam is) kwam ook in gevaar te verkeren. De jongens van Kwaak hebben ook bij haar een gat in het dak geslagen, de vrouw en haar 2 kinderen daar doorheen gehaald en hen bij hen thuis op de zolder gebracht. Ook de bekende corsetièrc, mej. C.H.B. de Bie moest ook alras naar hoger sferen en zat op haar keukendak omahulp te roepen..Zij durfde daar niet weg, maar is later in de goot beland vanwaar zij door Jaap Kwaak is geholpen om naar diens ouders op de zolder te ko men, doornat en koud. Zo was er dus op Kwaaks zolder een heel gezelschap bijeen, dat bij een petroleumlichtjedat 3 uren heeft gebrand, moest zitten» Vrouw Stoutjesdijk zat daar voortdurend over haar japon te zeuren. Om 8 uur 's Zondagsmorgens kwam er een bootje in de straat, bemand door de Rode Kruismannen L.A. Schouls en Adr. v.d. Houten. Deze heb ben de familie Stoutjesdijk aan boord genomen en verder getranspor teerd, De anderen konden later op eigen kracht de begane grond be reiken. Kwaak heeft zijn vrouw op de rug genomen en haar door de sl.echte straat op de Nieuwe Haven gedeponeerd, daarna zijn dochter Gretha op dezelfde manier. Vrijdags zijn ze geëvacueerd. Vader en zoon Kwaak zijn later nog terug geweest en hebben enkele dagen bij de aannemer v.d. Heuvel gewerkt. Ze moesten kachelhoutjes uit de Nieuwe Haven vissen, wat hun niet bijster beviel, zodat ze weer gauw vertrokken om op 27 Mei definitief terug te keren. Mensenlevens zijn er in deze straat gelukkig niet te betreuren. Van de 40 duiven van Jac. Koster is er één omgekomen, de ande ren zaten op het dak. Zaterdag in de voornacht is M*C. Verheijen in de straat met zijn gezin per auto afgehaald. Vreemd was het echter, dat er toen niemand van de buren gewaarschuwd werd. De straat zelf heeft geweldig veel geleden, daar de meeste stenen eruit zijn gewoeld en geslagen. Ook zijn.er muren ingestort. De bewoners hebben vooral in de beneden verdiepingen veel schade geleden. De tas van mej. de Bie werd later in de tuin van B.W. Schot-v.d. Wekken op de Nieuwe Haven teruggevon den, Zij ,was ondanks de schade niet ontmoedigd, want reeds spoedig hing zij voor het raam van haar benedenvoorkamer een bordje met op schrift? "Iedere wolk heeft een zilveren rand". De hond van Jac. Kwaak heeft waarschijnlijk van tevoren voelen aankomen dat er iets ernstigs zou gaan gebeuren, want een paar weken ervoor weigerde hij te eten. Volgens de veearts mankeerde hjj echter niets. Een uur voordat de sirene ging, begon'hij te huilen. Vrij dags, aan boord van het evacuat ie schip, toen hij zich kennelijk vei lig voelde, begon hij weer tc eten. In de STDOMUSSTRMT het daaraan grenzende KARSTEIL hebben de bewoners ook veel last van het water gehad en ook veel schade, al zijn daar geen slachtoffers gevallen. Door het omvallen van de muur aan het Karsteil stroomde er ge weldig veel water die straat af, maan ook uit de zijstraten aan de havenzijde en zelfs van de Oude Haveh via de zijstraten kwam er wa ter in deze omgeving. Het bouwvallige huis op de hoek van 't Korte Groendal stortte na een aanrijding door een vrachtauto geheel in, evenals enige muren in de straat. Verscheidene huizen werden lelijk beschadigd. Op de hoeken van de straten ontstonden flinke draaikolken, die gaten in de straat sloegen. Ook al doordat het water met grote snelheid stroomde, heeft de straat veel te lijden gehad. Wie de foto van dhr. R. ten Kate in het boek "De Ramp" heeft gezien, kan zich een voorstelling maken met welke kracht het water uit de LangeSt. Janstraat de hoek om kwam. Vooral aan het Karsteil heeft het water in de lage "huisjes erg hoog gestaan, maar ook in de huizen van de St. Domusstraat en die op

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 21