19 de Nieuwe Haven vervoerd. De hulpbehoevende vrouw van Krijn Saman is op een handkar weggebracht. In het LANGE GEOENDAL kwam ook veel water uit de St. Domusstraat vooral toen de muur aan het Karsteil brak. Later sloeg het ook over de vloedplanken heen, maar niet er door. Er bleek achter een gat te zijn, waar de gemeentewerkman M.J. Haze stenen ingemetseld heeft, die hier lagen uit de St. Domusstraat, Karsteil en Kraanplein. De muur bij dhr. C.J. Berman op de hoek bleek van de binnenkant inge drukt te zijn. Achter de huizen aan de Oostkant van de straat bleef het lang droog, maar toen het water daar kwam, ging het ook snel. Verschil lende inwoners van de straat hebben bij mensen op de Nieuwe Haven een goed heenkomen gezocht. De anderen moesten ook naar de bovenver diepingen of het dak, Hein Willemse Czn. heeft', de gehele nacht met vrouw en kinderen op het dak van de woning van Heijboer gezeten (waar ook v.d. Berge was) daar de achtergevel van zijn huis was ingestort. Toen tegen half 4 het water niet meer steeg, konden ze naar de zolder afdalen. In het huis van M,J, Haze, boven aan de straat, kwam het water tot 8 cm. beneden het plafond.In de straat kwam het water m. bo ven de vloedplank. In het huis van Adr. Peute kwam b m. water boven in de slaap kamer. Mw. Peute-Blok heeft op een linnenkast op de overloop gezeten, welke haar" man lange" tijd heeft moeten tegenhouden. Peute, die aan de vloedplanken werkt, hoeft vel.e mensen in de Nieuwe Boogerdstraat gewaarschuwd en moest tegen de stroom in naar huis baggeren, Gerrit Merle zat met vrouw en 4 kinderen op een tafel op de zolder. Zijn vrouw vroeg maar steeds hoe laat het was. De 82-jarige wed. Leijdekkers heeft op een kartonnen vlierinkje gezeten. Haar kleinzoon Johan heeft het vloertje met zijn grootmoe der erop geruime tijd moeten vasthouden om instorting te voorkomen, 's Zondagsmorgens zijn ze gered, doordat toen een bootje de straat kwam invaren. Toch is in de straat nog êón slachtoffer gevallen, nl. de 82- jarige wed. Janna van Dongc-n-Bil (D-55)i> die ziek was. 's Zaterdag snachts tegen 1 uur was B.G. Moermond van de Nieuwe Haven nog bij haar geweest, maar ze wilde niet mee. M. stelde haar gerust en zeii "Ik kom nog wel eens terug", maar zij antwoorddes"Je zit hier beter dan op de Nieuwe Haven". Door het snel en hoog opkomende water ech ter kon M. niet meer terugkomen. Ook zijn er nog buren bij haar ge weest, maar ze wilde pertinent in haar huisje blijven. Aan haar buur vrouw Willemse gaf ze nog 4 gulden,' zeggende;"Zo gaat Zierikzee ten onder". Ze bleef dus alleen achter en 'da'ar ze niöt -zichzelf in vei ligheid kon stellen, is ze in haar voorkamertje verdronken. Omwonen den hebben haar nog horen gillen. Op de zolder van haar huisje heeft een h m. water gestann en de voor- en achtergevel zijn ingestort, Moermond vond haar 's Zondagsmorgens en heeft haar stoffelijk over schot naar de consistoriekamer van de Chr.GerefKerk laten vervoeren. Dit geschiedde door de heren v.d. Gaast Jr. en Sr. met de Pordservice wagen van garage Anker. Piet Hoek was ook 's morgens nog in han.r huisje geweest en had- haar op bed zien liggen. Hij zei de nogs"Moedertjewe zullen je in veiligheid stellen", maar ze bleek overleden te zijn. Piet schrok gewoldig en was direct verdwenen. De overige bewoners van dc-ze strap.t zijn er over het algemeen goedafgekomen, want ondanks de doorgestane koude, natheid en ellende waren er maar weinig zieken onder hen. Ook in de KAPELLESTRAAT hadden de gebeurtenissen een snel ver loop en dit smalle straatje met over het algemeen lage huisjes heeft het ook geweldig zwaar te verduren gehad. Toen de sirene ging had den alle huizen al' min of meer water binnen en zaten al verscheide- dene bewoners op hun zolder of op hun dak. Het water kwam hier ■§- m. ove,r de vloedplanken heeft. Toen het oude schuurtje van Praet op de hoek van de Nieuwe Haven weggedruktwerdzijn de planken weggesla gen. Een zoon van Jac. Kwaak heeft nog geprobeerd klei te halen om openingen te stoppen, maar hij moest benen maken om'thuis te komen, terwijl het water en de straatstenen hem tegen de benen sloegen. ■Bij Jac. Kwaak heeft het water ca. 8 cm. op de zolder gestaan. De zoon Jaap is via de. zolder buitenom op het dak 'gekropen en heeft

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 20