188 Bij zijn Informatie op-het politiebureau, kreeg hij te horen, dat het in orde was. De boot, waar ze in gezeten hadden, bleek kapot te zijn gevaren, maar S.heeft die gerepareerd. De heer S.heeft veel materiaal uit -zijn werkplaats kunnen halen, o.a. al het ijzer en wel 30 electromotoren. In de tweede week na de ramp, kon hij in. de Hqgemolenstraat zijn werk weer hervatten, met andere machines. De Duitsers, die flink gewerkt hebben, hebben voor hem een draai bank uit zijn werkplaats opgehaald. Hij kreeg direct veel werk aan motoren (140 electro's in de reparatie) en aan het vele geredde 1andbouwmateriaalDe smeden kregen de leiding over het schoonma ken en conserveren, wat goed geregeld werd. In verband met de on bekendheid van de schadeuitkering, mocht nog niet met reparatie worden begonnen. Alles werd goed geregistreerd, In de eerste week na de' ramp had S.aan evacueren-gedachtdoch van de Rijks waterstaat kreeg hij opdracht, draglines te repareren. Hij kreeg veel medewerking van collega's van buiten het eiland, die gratis en franco materiaal e.d. zonden. Als lid van de Commissie van Fabricage had hij in die commissie het plan voor een nooddam, rondom de stad, al ter sprake gebracht. Hij vond het jammer, dat het plan Argelo(dijk van de Schouwse dijk naar Poortambacht) niet doorging, want de nooddam-blijft altijd riskant, al heeft die heel wat gered. Zie blz. 34 en 35» 135. T.B.v.d. STRAATEN, OPZICHTER WATERSCHAP "SCHOUWEN". Lange Blekweg A 526g, Deze heeft de waarschuwing gehad van Prov.Waterstaatwat elk jaar voorkomt. Nu was er aan toegevoegds"gevaarlijk hoog water". Deze waarschuwing komt uit Middelburg bij Ir.Koning, die op zijn beurt de ambtenaren in de polders waarschuwt. De heer v.d. S. wist niets meer, dan door de radio was omgeroepen. Hij kende ook de zegswij ze? "Als je één flink hoog tij gehad hebt, komt er nooit een twee de". Dat was steeds zo uitgekomen, maar deze keer zou het anders gaan. Hij had de wekker op half vier gezet, stond toen op, maar de stad was toen al overstroomd.De sirene was in de Blokweg niet te horen)Hij is met Ir.Koning en de heer Blok op vele plaatsen gaan kijken, Zie blz. 6,35;36,78,114,115?136. 136. B.v.STRIEN, Wevershoek C 46. Zie blz.31?139° 137. M.A. SWEEREAMBTENAAR TER SECRETARIE, Appelmarkt D 364. Deze werd. gewekt door de sirene, die volgens hem, een minuut of acht loeide? hij dacht hierbij aan brand en ging doorslapen. Wat later dacht de heer S. aan de oproep tot de vloedplankmannen en zijn vrouw hoorde buiten zeggen, dat er geruchten waren over dijkdoorbraak. Ze stonden op en zagen het water vanuit het Vis- slop naar het Vrije stromen? ook stond er water op het Havenplein, Toen de muur op het Kraanplein brak kwam het water de Appelmarkt opstromen. De-heer en mevrouw S.hebben het instorten van "In de Witte Swaen" en van het Vr.ijpoortje gehoord. Van daaruit hoorden ze gillen. Bij de heer S.kwam geen water in huis, wel kwam er grondwater in de kelder, waar het drie dagen gestaan heeft. Toen ze het voor spoelwater wilden gaan gebruiken, vanwege de water- schaarste, was het, jammer genoeg, weg. Om half 10 Was de heer S. op het stadhuis, waar hij de burgemeester aantrof op de raadzaal met Ir.Koning en de heer v,d.Straaten. De heer S.ging schrijfwerk verrichten. Ook de gehele verdere dag en nacht heeft hij doorge werkt. 's Maandagsmorgens bood men hem aan, de reis naar Wemeldin- ge mee te maken, om te trachten contact te krijgen. Zijn vrouw ont raadde hem echter mee te gaan, waarna de heer J.v.d.Gaast zijn plaats innam. Op het stadhuis is hard gewerkt, maar ook veel kou geleden. Bij het êvacuatiewerk werden later hulpkrachten van de Belasting ingeschakeld. Op Vrijdag, 13 Februari te 18 uur, werd een begin gemaakt met de uitreiking van voorlopige verblijfsvergunnin- gen, dit ging ook 's Zaterdags en Zondags door. Zie blz. 36,76,77>98,

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 189