122. 186 Om plm. 1 uur kon de toestand als ernstig worden beschouwd. Offi cieel heeft S. geen mensen-gewaarschuwd. Volgens hem zijn de vloed planken niet gebroken, maar weggespoeld.s Zondagsochtends heeft hij bootjes opgezocht en helpen zetten. In de Zuidhoek ging hij het eerst mensen uit hun huizen halen, o.a. Mevr.Kloet-Krijnse Locker met twee dochters, 's Maandags haalde S.mensen uit het Vrije en het Jannewekken, Het bootje werd op een wagen van "Zeelandia" naar het Jannewekken gebracht. De-families Antheunisse, Joh.Volke- ri Joh.-v. Tiggelhoven, v. Ballegoi j e.n en mensen uit de Huishoudschool werden naar veiliger 'plaatsen vervoerd. Ook het gezin M.D.J. Ber- revoets werd uit Malta opgehaald5 hierbij voer Joh.v.Malland met een bootje vast in het prikkeldraad in de boomgaard. Er stond veel wind en het weer was slecht (sneeuw- en hagelbuien), zodat het vaak leek, of men op volle zee voer. 's Maandagsavonds was S.weer actief als havenmeester, daar toen al de enorme drukte van sche pen en boten begon. Er waren er zoveel, dat verscheidene schepen buiten moesten blijven. S.heeft dag en nacht doorgewerkt en is de eerste acht dagen niet uit de kleren geweest. Het vertrek der bo ten liet hij omroepen. Alles is goed afgelopen, alleen is Dinsdags morgens bij het Havenhoofd een Vlissinger boot vastgelopenen ver loren gegaan. De bemanning kon worden gered, doch de inventaris ging grotendeels verloren. Zie blz. 2,40,47,93,123 en 125. 123. J.SCHOT, Jaczn.Scheepstimmerdijk A 475» Zie blz. 50,51 en52 en hij maakte ook deel uit van de ploeg, die als eerste na de ramp Dinsdags op Nieuwerkerk aankwam, zie blz, 124. L.J. C. SCHOT, Nieuwe. H aven C 202. Deze verwachtte hoge vloed, ging daarom niet naar bed, maar deed direct alles wat mogelijk was, om het water uit zijn huis te hou den. Om twee uur vluchtte beurtschipper Verburg achter door naar het Bolwerk, daar er bij hem een lek in de kelder was. Volgens S. sloegen om drie uur de vloedplanken weg. Na drie uur is er op de Nieuwe Haven niet veel water meer bij gekomen. Aan de achterzijde van zijn huis heeft veel water gestaan, een muur sloeg weg en de kelder liep vol. In totaal kreeg hij ruim 3 m. water in huis. 's Zondags heeft hij in Zierikzee, de volgende dagen buiten Zierikzee mensen helpen redden. Alle vissers en schippers hebben acht dagen (en vaalc ook nachten) hard gewerkt en deden dat geheel belangeloos. S. is enkele weken lang in touw geweest en heeft ook goederen van particulieren vervoerd. De eerste twee weken ging dit gratis, de derde week ontving hij enige vergoeding hiervoor. Hij had z'n overalls uitgeleend, maar die nooit meer terug ontvangen. Zie blz.123 en 124. 125. S.L, SCHOT, Kleine Zelkweg 5« Zie blz.51,52,127 en 128. 126. W.K. SCHOT Czn.Sas A 489. Deze heeft de eerste dagen veel mensen in huis gehad, ook leden van de E.H.B.O.die per helicopter landden. Ook de telefoon had maar weinig rust, Zie blz.51,52 en 123. 127o Johs.SCHRAVER, Breestraat C 562. Zie blz. 25, 129 en 130. 128. N.J. SCHULTS, AGENT VAN POLITIE, Manhuisstraat C 84b. Hij had in de rampnacht onrustig geslapen en dacht bij het horen van de sirene in de eerste plaats aan een grote brand, of aan een schip in nood. In recordtijd was S. op het bureau, waar de colle ga's Leeuw, Eckhardt en Fluijt hem van de toestand op de hoogte brachten. S.pakte zijn fiets en reed door de Korte St.Janstraat en de Lange St.Janstraat naar de Haven, maar zag het water al aankomen. Dadelijk ging hij naar huisj waar hij gauw het een en ander naar boven hielp brengen. Na nog een kleine rondgang door de stad, kwam hij bij zijn huis en zag daar ook het water. Alle lijfgoed, enz. was weg en zijn vrouw stond tot haar knieën in het water.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 187