179 Reads s Zaierdagsnachts heeft hij in zijn huis reel in veiligheid gebracht.Die. nacht ook ging hij met de auto vanaf de garage Steil- tjesstraatnaar de fabriek, waar ze gezwoegd hebben, tot daar 1 m, water stond en hot dus niet langer kon. Ook in het fabrieksgodoel- te in de Korte. St.Janstraat kwam water van de achterzijde, maar het liep daar na enkele.uren weer weg. Tegen 5 uur s nachts was M. v/eer. thuis, '.s Zondags heeft hij gewerkt aan de dammen op de Nieuwe H-av.en, hoek Hoofdpoort straat en Kraanplein. Daarna kwam er een over vloed van-werk op de- fabriek, hoewel het niet direct voor de zaak w-as. Voorts heeft hij kleren en goederen helpen lossen voor het Ro de -Kruis en werkte hij- enkele, weken aan de voedselvoorziening. 91. P.N. MEERMAN, p/a Pa.Weltevreden, Appelmarkt D 363. Zie blz94. 92. A.MOERMOND, Zandweg B 5H« Deze ging 's Zondags eerst helpen, om zijn eigen huisgenoten en vee in veiligheid te'"brengen, later hielp hij in de omgeving van Zie- rikzee ook anderen. Zie hlz. .57',58,130- en 131. 93. B.G. MQEBMOND, Nieuwe Haven D 501. Deze caféhouder uit "De Sportvriend", ging in de bewuste nacht niet naar bed, daar hij stérk het idee had, dat het verkeerd zou aflo pen. Tegen elf uur, toen hij de haven eens op ging, zag hij al, dat de waterstand hoger wa.s dan normaal, bij hoog tij. Hij moest denken aan het gezégde dat ditmaal niet juist zou blijken te zijn; "Water niet ver weg, komt' niet ver terug". Om 12'uur ging hij nogmaals kijken. Het water kwam niet vlug op. Tot 1 uur is hij bij de wed.van Dongen-Bil. in dè Lange Groendal geweest. Bij zijn - thuiskomst echter zag hij het water snel opkomen. Vlug ging hij vloeiplanken zétten achter. In tien minuten tijcis 'stond hij tot over de knie'ëh in het. water. Aan de voorkant kwam toen ook water, daar stond al een vloedplank. Het water kwam in de kelders en" liep onder funderingen door. Aan de voorzijde kwam 1 m.water en aan de achterzijde nog meer, aangezien het daar niet weg kon lopen. Toen de muur op het Kraanplein brak, zakte het water 10 a 15 cm.'-, maar even later steeg het weer.. M.kon niet meer binnen komen en: tot overmaat van ramp sloeg het licht uit. Hij heeft toen een ladder opgevist en is tegen het balcon opgeklommen, waar zijn vrouw en kinderen zaten (die nog het een en ander hadden kunnen redden). Zodra het mogelijk was, na het zakken van het water, ging M.weer de .straat op. Het Karstcii was één zee, evenals het Havenplein, de gracht en de Zuidhoek stonden vol. Het was dus geen wonder, dat M.dadelijk dacht aan een grote ramp en aan veel slachtoffers. Dinsdagsmorgens is hij met het reddingswerk begonnen? zowel in Schouwen als in Duiveland is hij- actief geweest. Zie blz. 99130 en 131. 94. M.MOEEMOND, Zandweg'B 511- Zie blz. 57 en 58. 95. M. de MOOR, GEMEENTERAADSLID, Oude Haven D 407. s Zondags kwamen al héél .wat mensen naar hem toevluchten, zodat er veel vanalles nodig was, De volgende morgen ging hij bij Regoort -op de Vissersdijk water halen, daar ze hieraan het mees te behoefte hadden. Voor de W.C, haalden ze water uit do wol - bij de heer- Jap.M.Luijkenaar. De eerste mensen gingen Vrijdags weg, de meeste anderen de week erna, terwijl de fam. J, Lems, drie. weken gebleven is. Een Limburger, die Dinsdags kwam, om;te hel pen, bleef velenachten slapen. Deze man.is vaak mee wezen.red- don en hoeft vervolgens aan de-dijken gewerkt. Het ziekenfonds „heeft drie weken stil gelegen. Ook al in verband met de. evacuatie. De hper dp Keer heeft s,Woensdagsmiddags bij stormweer in,ploeg- verband aan de Schouwser Dijk gewerkt, en zakken gedragen .(zie ook. blz. 122 bovenaan?, hijwerkte bij de ploeg van. Varmeule)-.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 180