16 was in 't water gevallen). Zij behoorde ook bij de laatsten, die per bootje werden afgehaald. In het huis5 bewoond door de fam, van Lijk-de Landmeter boven aan de straat;, kwam in de achterkamer 1 rn. en 1.40 m. water in de voorkamer .te staan. Bij mevr. Verton-v.d. Houten (plm. midden in de straat)echter ca» 3|r m. Laar sloegen de tuindeuren open. Bij de familie Sinck sloeg door de dichtslaande voordeur eon golf van 1-g-m. water naar binnen en man en vrouw stonden al direct tot hun mid.de! in het water. Zij konden practisch niets redden. Met hun kinderen en een logétje haastten zij zich naar boven. Bij hen heeft het water wel 2-J- m. in huis gestaan. Na 5 uur eerst snel zakken, maar bleef toen geruime tijd op hetzelfde peil staan, 's Morgens om half 10 stond er nog vrij veel water in de straat. On geveer kwart over 10 konden ze het huis verlaten, dhr. Sinck op o- verschoenen van zijn vrouw, met zijn geldkistje onder de arm, geas sisteerd door K.J. Feijen uit de Hem. Ook de familie L.M, Steendam-Quaak moest na waarschuwing door de buren om 2 uur, in 10 minuten boven zijn, daar het water al gauw op de onderste traptreden stond. Het kwam eerst door de voordeur, zodat ze niet naar buiten konden. Van boven uit zagen ze ook de ge weldige vloed water door de straat komen en o.a. de wagen met palen van aannemer C.J. Schot, die op weg was naar de vloedplanken, het schoolplein opgeduwd worden. Ze zagen ook nog een gaslantaarn in brand vliegen, die wel een uur heeft staan branden. Bij hen kwam plm. 3 m„ water in huis. Hamen werden opgelicht en gingen vanzelf open. Aan de achterzijde van het huis hoorden ze vele mensen gillen en om hulp roepen. Beneden was ongeveer alles weggespoeld, o.a. ook geld w.o. van' verenigingen. Ze hadden zelfs geen kousen en sokken meer en van het meubilair was nog één stoel over. Ook hun kunstge bitten waren ze kwijt. Le brandweer heeft er nog 1 in de keuken opgedoken. De heer en mevrouw Hiekse riepen om 4 uu;p om hulp, daar hun le dikanten in het water stonden. Ze hebben nog .een plank gelegd naar de muur toe. Om plm. half 5 bleef het water op hetzelfde peil staan en om ca» 5 uur zagen ook zij, dat het begon" te zakken» ReepLs te gen half 8 kwamen bootjes in de straat om mensen te redden. Om 10 uur kwam politieagent Busé met de brandweerlieden Jaap Quant, Teun v.d. Ouden en Oor Priemus, zomede reservepolitieman Goudzwaard, allen met lieslaarzen aan, om te zien, wat ze doen konden in de straat. Ze hebben verschillende mensen afgevoerd, wat soms met moeite gepaard ging,-vooral bij Mej. Kooijman én broeder P.J, Boot en zijn zuster» Le familie Goudzwaard (hoek Krepelstraat) stond op hun hoge. stoep en kon er'niet af. Ze waren blij, dat er hulp kwam, om hen in veiligheid te brengen. - Ook waren er nog lastige, mensen bij, zoals de oude Jeremias v.d. Wekken diesZaterdagsavonds al door z'n buurman Jac. Simmers met moeite naar boven was gebracht. Nu dreef deze rustende landbouwer op een kastje de kamer rond, maar hij wilde niet mee en zei tegen Busés"Jullie komen hier om de boel te stelen". Met een zoet lijntje is hij evenwel naar zijn dochter aan de overzijde, de Wed. Beije- v.d. Wekken gegaan. Busé heeft zijn horloge nog opgeraapt en het hem nagebracht. Later zijn ook anderen uit de straat per bootje afgevoerd, o.a. de fam. v.d. Bos met dochter, schoonzoon en kleinkind. 's Middags om kwart over 3 werden de laatsten, o.a. de fam. Steendam en mevrouw Meijering afgehaald. Oud-kapitein J.A. Verdoorn en z'n vrouw werden bijna nog ver geten. De mensen konden onder het café van dhr. A. Legemate door op do Nieuwe Haven komen, waar auto's gereed stonden, die hen verder naar familie, kennissen of centra brachten. Alle huizen in deze straat hadden beneden behoorlijk veel scha de. Van café Legemate sloeg heneden een heel stuk weg. Daar was ook een groot gat in de straat. Ook de O.L.School had beneden veel scha de, evenals het accountantskantoor van dhr, A.Pb, v.d. Vate. Óok de achterzijden en tuinen van de huizen hadden veel geleden. Slacht offers zijn er niet gevallen. Sommige bewoners hebben over de daken een goed heenkomen moeten zoeken.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 17