171 In de -Zuidhoek zaten nog veel mensen, maar de boot kon niet door het gat. De Jonge ging -terug. Hij zag de tractor van Roskam al in de 'Zuidhoek. Zijn broer, die hij tegenkwam, riep hem toes"Ga naar huis". Vervolgens ging de J. naar de haven, om te gaan werken aan het afsluiten van straten. Het viel "niet mee, om de mensen aan het werk te krijgen. Daarom wend de hij zich tot de politie en agent C.J. Klinke ging met hem mee, in de hoop, dat er meer werkwilligen zouden komen. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Toch is het gelukt, om vóór vijf uur de-in gangen van straten, uitkomend op de haven, dicht te krijgen en-bo vendien werd er een kistdam achter het monument op het Kraanplein gemaakt, nagenoeg alleen door vrijwillige werkers. Ook het graven van- grond op de Balie geschiedde door vrijwilligers, o.a. notaris van den Ende, raadslid v.Leeuwen e.a. Pas tegen de avond werd be kend, dat men in de buitengemeenten zeer veel had meegemaakt. De heer de Jonge heeft veel mensen in huis gehad en kwam vaak met de jongens doornat thuis van hun gezamenlijke tochten. In.huis. ontbrak zoet water, licht en gas. Hij voorzag zichzelf van melk, door een bezoek aan dé bij de Grote Kerk staande koeien. De toren en zijn pakhuis hingen vol vlees. Veel waarderende woorden had hij voor het werk dat op het politiehureau is verzet. Hij heeft geen mensen zien verdrinken en ook geen lijken aangetroffen. Zie blz. 10,12,30,36,58114,117,118,135,136 en 137. 62. G.J. KARDOL, Korte Nobelstraat A 77. Deze v/as 's avonds met zijn vrouw'nog op de Nieuwe Haven geweest, waar zij even met de wed.v.d.Boogert (slachtoffer) hebben staan pra ten, eer ze huiswaarts keerden. Bij het hor'en van de sirene dacht K. aan brand, zijn vrouw echter was hang, dat -de sirene loeide voor het hoge water. K. wilde eens op verkenning uit, maar boven aan de Schuithaven gekomen, moest hij hard teruglopen, doodat hij een stroom water (die -om de hoek kwam aanzetten) gedeeltelijk over zich 'heen kreeg. Bij zijn thuiskomst was hun eerste werk om zoveel -mo gelijk van beneden naar boven te brengen. Er kwam via de ,Hem ook water in de straat. De kelder liep vol (125 emmers-water werden or later uitgeschept) en de kamer halverwege vol. Tegen zes uur ging het v/ater zakken, zodat ze toen weer naar beneden .konden komen. Ze hebben 14 uur gewerkt om dé boel weer een beetje toonbaar te' maken, 's Avonds kwam er echter water uit Schouwen, waarna ze gin gen vluchten naar de drukkerij Lakenman en Ochtman in de Lange No belstraat (waar K. v/erkzaam - Was)Om vier Uur 's morgens gingen ze- met vrees en heven naar hun huis waar alY/eer een meter Water in de kamer stond. Daarna hebben ze geregeld water in huis gekregen, zodat ze er enige tijd niet in konden wonen. 'Eerst zijn ze 'twee dagen met dhr. en mej.v.*d;Velde (Visslop) erbij in het huis van de v/d Yeldes getrokken en maakten veel narigheid mee. De v/d V's évacueerden naar Dordrecht en' zo kregén zij h'êt huis vrij. Hun zoon Henk kwam terug uit militaire dienst en kon niet eens een werkpak krijgen. Zij waren veel goed, vooral ondergoed kwijt, Kleding hebben zij niet gehad, wel een Rode Kruispakket. Zie blz. 12. 6]^ Mr. K.A. KEUNING,ADVOCAAT-PROCUREUR, RESERVE-OPFICIER, Oude Haven D 489. Zie blz.46,80,81. 64. Albr.KLINK, St. Domusstraat D 33-Ib. Deze heeft de rampnacht in Zierikzee niet meegemaakt, daar hij juist 's Zaterdags naar Rotterdam vertrokken was. Met veel moeite kwam hij Dinsdagsmiddags om twee uur weer thuis. Hij vond de muur naast zijn woning ingestort. Zijn vrouw en kinderen trof hij aan in de Chr. Geref.Kerk, waar hij zich hij hen voegde. Zij hadden een angstige nacht meegemaakt. Niet lang nadat ze de sirene ge hoord hadden, zagen zij het water uit de Kapellestraat stromen. Beneden liep het water in de waterput. Ze trachtten nog van aller lei te redden.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 172