169 Zo is f 30.000,uitgekeerd voor levensonderhoud. Later is een deel ervan,door de gemeente gedeclareerd hij de Heidemij,, de Plaatselijke Bureauhouder (veevervoer)enz.. De heer H. gaf ook adviezen en inlichtingen op allerlei gebied, o.a. wat de evacuatie betreft. Inspecteur Kooij, die de leiding had van het toezicht öp naleving der évacuatiebepalingen, zei de, dat men zich,van gemeentewege niet hield aan de gemaakte afspraak, doordat minder mensen verplicht moesten évacuorcn, dan oorspronkelijk was overeengekomen, H,antwoordde hems"Wie krachtens beoordeling der commissie geschikt is om te blijven, mag blijven. Wel moeten zoveel mogelijk kinderen weg." Na de evacuatie had de heer H.weer veel werk, door éva'cuatievergoedingsregelingen enz. Wel extra druk kreeg hij het, toen de heer v.d. Gaast er een week uit moest. Zo doende heeft hij het "rampentientje" alleen uitgedeeld. Hij heeft ook advies' uitgebracht inzake de uitkering daarvan» Hierover heeft hij ernstig meningsverschil gehad met B.en W. in verband met een circulaire inzake uitkering zonder meer aan mensen, die rampslacht offer waren. Het ging z.i. om mensen, die water in hun woning hadden .gehad of er uit gemoeten hadden. Hij heeft met de heer C.v.Wingerden, tweede voorzitter van het N.V.V, do kwestie.van de kledinguitdeling eens bekeken en officieel over leg gepleegd met de heer Oosterhuis, eerste voorzitter, evenals met het Provinciaal Opbouworgaan Zeeland. Een verzoek,, om ook drie vakorganisaties bij de kledinguitdeling in te schakelen, werd geweigerd. De heer de Moor'had verklaard? dat- de Vrouwenbond van de P.v.d.A. wilde meewerken. Die werden er'ook niet ingenomen, want "men moest fatsoenlijke vrouwen hebben, die behoorlijk ontwikkeld waren". De heer Hoek heeft zijn misnoegen over doze gang van zaken kenbaar gemaakt in een vergadering van B. en W.daar op deze manier 34der bevolking werd uitgeschakeld. Verscheidene weken later mochten de leden van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. er wel in, maar toen' deden zij het niet meer, daar aiij zich beledigd gevoelden. De heer H. was op een gegeven moment het gemeentestempel van de Sociale Dienst kwijt. Dit bleek in particuliere handen te zijn ge weest, maar kwam terecht door bemiddeling van de heer G.J. Wilbrink. Later ging het met verschillende kledinguitdelingen beter dan in het begin. Toen de vakbeweging medewerkte, werden aan 1150 mensen overalls en broeken uitgedeeld in zeer korte tijd, zonder dat er onigc klacht T/erd geuit. Zie ook blz. 31*102,111,112 en 113. 54» J.HOLM, Meelstraat B 393. Deze ging in de rampnacht eerst naar "Zeelandia" en daarna hielp hij in het Leger des Heilsgebouw de apparaten voor det.b.c. door lichting demonteren en opbergen, 's Zondags heeft hij veel mensen in huis gehad. 's Maandags is hij met het reddingswerk begonnen, toen P.den Heeten uit do Boerenweg hem om hulp kwam vragen, bij het halen van verschillende goederen uit zijn huis. Bij Holm zelf waren er op een ogenblik 43 mensen in huis, wat heel wat drukte gaf. Toen ze eens op een avond met ruim 20 man zaten- te eten, werden ze ruw verstoord, 'Wat was'het geval? De gemeente had aan al le inwoners der stad verzocht, 's avonds de. gordijnen open te', laten, daar er geen straatverlichting was. H. had er iets beters op verzonnen en zette 's avonds een flinke lamp in de vensterbank, zodat de straat voor zijn huis goed verlicht was. Op die bewuste avond werd de deur opengegooid en kwamen er een dame en een heer binnen, welke laatste aanmerkingen maakte op de wijze, waarop H. voor verlichting zorgde, die hij in strijd achtte met de wens van de gemeente op dit gebied. Hij verklaarde Amerikaans -dokter te zijn en wenste niet t e worden uitgelachen. De dame zei geen stom woord. Met tamelijk veel moeite gelukte het, beiden de deur uit te krij gen waarbij de "dokter" klaagde, dat hij niet gewaardeerd werd, enz. Later is gebleken, dat het 't echtpaar van 'Éhee-van Gastel was, dat later nog diverse évacuatieoorden in opschudding zou brengen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 170