15 De 79-jarige Mej, v. Loo kon met grote moeite gered worden door haar "buurman Scherponissedie daartoe voorover op een plat dak moest gaan liggen. De vrouw werd via de achterzijde van haar huis gered en werd over een kolenkist naar het platte dak van een W.C. gebracht en daarmnaar de zolder op bed. Door de politie is zij later uit huis gehaald en naar de fam. W. Aalbregtse (Korte St.Janstraat) gebracht. Bij de dames Kosters kwam het water plm. 80 cm. in huis, door dat de voordeur opensloeg en achter de ruiten stuk sloegen. Door de straat zagen ze ook van alles drijven, o.a. veel hout, dat ze met be hulp van drocglatten van de ramen konden afhouden. Om kwart voor 8 konden ze het huis verlaten, maar zijn in hun huis gebleven en heb ben 8 dagen als enigen in de straat gewoond. Na veel strijd beheof- den ze niet te evacueren. G.C» Duson heeft de alleenwonende Wed. Beye-v,d, Houten, die rustig bij de kachel zat, uit haar huis gehaald. C. v.d. Wekken en zijn zuster hebben pas laat de sirene gehoord. Ze konden zich dan ook maar juist in veiligheid brengen en maar wei nig huisraad redden. Er kwam 2.58 m. water in huis. Over een kolen hokje belandden zij op een afdakje bij A. de Graaf. Daar hebben ze 4 uur gezeten in de kou. Ze hebben verschillende mensen horen schreeu wen, o.a. H. Blankert. 's Morgens, bij het eraf komen, liep v.d. Wekken, die zijn zuster dragen moest, tot de borst in het water. In tussen ging het regenen en heeft hij zijn zuster naar de W.C."gebracht waarna hij de trapdeur kon openen. Later gingen ze nog een poosje slapen. Beneden was er veel schade aangericht. Diverse andere bewoners hebben op het dak gezeten, o.a, P. Kloet en dé families Kramer en Koster. De alleenwonende weduwnaar-Marinus Krijger ontsnapte aan de dood, door rustig op zolder op zijn kapokbed te blijven liggen, sa men met zijn hond. Dit bed steeg met het water tot ongeveer aan het plafond. Door z'n hoofd schuin te houden, stootte hij zijn neus niet en door zijn kalmte te. bewaren, viel hij ook niet uit het bed. Toen hot water ging zakken, zakte ook het bed met K. en zn hond erop weer mee. Ze bleven liggen tot de vloer weer bereikt was en stapten beiden er ongedeerd af. Het uit de Lange St.Janstraat stromende water, ging kolkend met geweld de. hoeken van Fonteine en St, Domusstraat om, waar het wel een binnenzee geleek, wat o.a. op een foto van dhr, E. ten Kate in "De Ramp" goed te zien is. Op de hoek van de Korte St. Janstraat ontstond door het kolkende water een groot gat in de straat.' Ook in do huizen van de Wed. v.Geesbergen-Glerum en H.J. Koper, waar het water met geweld tegenaan sloeg, kwam vrij veel water te staan, voor al in het eerstgenoemde pand. Ook vloeide langzaam wat water in de Korte St.Janstraat tot op de stoep bij de heer W. Aalbregtse en in de winkel bij dhr. J. Verschiere. Tussen half 2 en 2 uur. werden de bewoners van de NIEUWE BOOGEET- STRAAT o.a. door de opzichters van de Centrale Dienst, L.H.A, de Jonge en R. Ornée gewaarschuwd voor het water, dat boven aan de straat onder de vloedplanken door en er ook al gauw overheen sloeg. Als een grote, hoge waterval stortte het de straat af, vooral toon de vloedplanken het begaven. Eén vloedplankman bleef daar tot het ui terste op zijn post en ging tegen half 3, toen er geen houden meer aan was, een goed heenkomen zoeken. Enige bewoners van de straat hadden nog planken voor deuren en/of ramen kunnen spijkeren, maar men moest al gauw naar boven. De roosters van de zinkputten waren ook hier wel tijdig uit de straat gehaald, maar de putten konden het water niet verwerken, zodat het in de straat al hoger en hoger steeg. Daar het van verschillende kanten kwam opzetten, werden op de straat hoeken o.a. bij het Visslop woeste kolken gevormd. Ook dreef er van alles door de straat heen. Met een donderend geraas bezweken de gro te spiegelruiten van de etalages van de winkelpanden, toebehorende aan de.fa, Gebr. Lokker, waardoor de stroom alle meubelen e,d. van beneden kon wegvoeren. Door de etalageruit van het pand, waarin de fam. Meijering woonde, sloeg een mosselkor, die deze ruit geheel ver nielde, De auto" van de fa. Lokker kwam onder water te staan, de hand kar werd later in de Eegenboogstraat teruggevonden. De oude mevrouw Meijering was alleen thuis, daar haar echtge noot, Ds.J.P, Meijering 's Zondags in Delft zou preken. Ze heeft ech ter in 't donker nog heel veel naar boven gesleept (haar zaklantaarn

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 16