'14 klonk, stond het water al halverwege in de straat, Ook hier zaten de inwoners al ras op de "bovenverdiepingen, zolders, of op de daken. Helaas zijn er in deze straat 5 slachtoffers te betreuren. De 56-jarige Arie den Boer (C 264)die een zware hartpatiënt was, kreeg nadat hij naar boven gegaan was een hartverlamming, greep een ledikant beet, bad nog voor zichzelf en zijn vrouw en stierf 003 plm. half 3. De 41-jarige Janna Cornelia Janse, die alleen op no. 266 woon de, vrij hardhorend was en beneden in een tussenkamer sliep, is waarschijnlijk door het water verrast. Ze zal de sirene niet gehoord hebben, evenmin als waarschuwingen. Pas Donderdag 5 Februari is zij in haar slaapkamertje gevonden. De 82-jarige Hubertus Cornelis Gilden (C 257) werd ook door het water verrast, hoewel hij al vroeg (plm, 1 uu^) gekleed en in de weer was. Waarschijnlijk was hij bezig een en ander naar boven te brengen, toen het water plotseling snel in huis -kwam en hij niet meer weg kon komen, 's Zondagsmorgens vonden familieleden hem bene den dood voor zijn ledikant liggen. Zijn kindse vrouw zat op de bo venverdieping op een bed en werd via een laddertje het huis uitge haald en per bestelwagentje van "Zeelandia" naar de Corneliastich- ting gebracht, waarheen ook het lijk van Gilden is vervoerd. Een vreselijke dood hebben de 'echtelieden Hendrik Blankert (75 jaar) en Sara Verton (70 jaar) gevonden, in het pand C 256. Zij waren beneden en door het snel opkomende water niet meer boven komen - of hun woning verlaten. Hun buurman J. Versteeg hoorde hen schreeuwen. Deze, had een gat in het dak van zijn woning gezaagd, waardoor hij naar buiten kroop om te zien of hij hulp kon bieden. Hij zag Blan kert (vroeger de beste klimmer van Zierikzee, die noch hoogtevrees noch duizelingen kende) aan een dakgoot hangen Versteeg slaagde erin, Blankert in de goot van de keuken te krijgen, wat een heel karwei was, daar B. steenkoud en verstijfd was. Ongelukkigerwijze brak de goot af en viel B, naar beneden, 's Zondagsmorgens werd hij döod over een waslijn hangende, achter zijn huis gevonden. Zijn vrouw had geprobeerd door het raam van de bene denslaapkamer naar buiten te komen, maar bleef vastzitten in het bovenlicht. Daar heeft ze een vreselijke verdrinkingsdood gevonden, nadat Versteeg nog vergeefs gepoogd had ook haar te bevrijden, 's Zondagsmorgens kwamen de agenten Eenshof en Klinke met Gerrit Wilbrink Jr. door de straat. Op verzoek van Klinke ging Wilbrink het huis van de fam. Blankert binnen, wat moeite kostte, daar de deur vastzat. Halver wege in de gang gekomen viel er een muur om, op W.' s benen, waardoor hij tegen een buitenmuur viel, doch daarop z'n benen kon vrijmaken» Wilbrink ging naar de achterkamer, waar hij zijn hoofd stootte te gen de voeten van do vrouw, die'half uit het raam hing. Er stond nog vrij veel stroom in het huis en W. durfde haar niet los te maken. Hij heeft toen een stuk muur omgetrokken en door de buitendeur het huis weer verlaten. Buiten gekomen zag W. kapelaan de Haan en Harry Blankert (kleinzoon) aankomen, aan wie hij de situatie' vertelde. De kapelaan en Harry worstelden zich naar binnen, waarbij H. nog in een put in de gang zakte. Zij hebben er voor gezorgd, dat de lijken naar de Corneliastichting werden vervoerd. Wat de buurman Versteeg betreft, deze heeft de gehele verdere nacht in de dakgoot gezeten, terwijl zijn vrouw en kinderen op zolder zaten. Beneden stond het water tegen het plafond aan. Om plm. 5 uur ging het echter even snel zakken als het aangekomen was. Er was ook veel water gestroomd door het gat in het kolenpakhuis van J.J. van Malland aan de overkant. De daar staande vrachtauto was door het.water meegesleurd, doch achter een deur blijven hangen. Ook de muur van het schoolplein viel gedeeltelijk om. Verder stort te het pakhuis van de melkhandelaar A.J. Hage in. Om ca. half 10 kon Versteeg pas uit zijn huis komen. Hij zag o.a. kapelaan de Haan en Jaap Sinke langskomen en Ds. M. v.d. Klis was er al gauw met zijn auto, die V's vrouw en kinderen naar de Corneliastichting bracht. Later vond hij hen in de E.K. Parochiale School. Verschillende bewoners van de straat zijr over dedaken ge vlucht, o.a. Arie de Graaf en gezin, die op" d<e Fonteine konden komen, evenals Gerrit v.d. Zande en de oude Hendrik Hazedie over schuttinkjes en een keukendakje bij L. Feute kon belanden aan de Fonteine.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 15