Twee "boerenzoons keurden het af, dat het jonge vee te vlug verkocht wprd. Een hunner is in Overijssel geweest, om beesten terug te-halen. 2e konden wel geld, of andere beesten krijgen, maar ze hadden het liefst hun eigene terug. De uitspraak van een vooraansta,ahd per spon in landbouwkringen, dat de dieren, die het laatst werden afge voerd, niets meer waard waren, achtten zij beslist onjuist, aan gezien iedere landbouwer zijn beste dieren het-langste-vast houdt] Hot mocht evenwel gelukken, twee koeien en een veulen mee uit Overijssel terug te brengen, maar meer niet. Zodoende hadden zij een strop van wel een duizend gulden. Uit een oogpunt van vergoe ding waren zij beter afgeweest met dood, dan met levend vee. Ook over de kledinguitdeling waren zij niet bijzonder tevreden. Zij vonden, dat de organisatie hiervan niet in de juiste-handen was. Een hunner heeft nog het een en ander gekregen, zoals een oliejas, laarzen en enig bovengoed. Verder vonden zij, dat de huurders van huizen er over het algemeen beter afkwamen dan de verhuurders. Daar zij zelfstandig werkten, kreeg hun vader geen vergoeding van de Sociale Dienst. Een mosselschipper meende dat, wanneer men 's Zondagsmorgens 1 Fe bruari met 200 mensen aan het gat in de Havendijk was gaan werken, dit naar alle waarschijnlijkheid toen gedicht zou zijn. Naar hij gehoord had, waren er wel mensen, die hieraan wilden gaan beginnen maar dit scheen niet toegestaan te zijn. Wat de evacuatie aangaat, vond hij het fout, dat mensen die "droog" woonden weg moesten. De loting was z.i..helemaal onjuist. "Natte middenstanders" hadden zeker niet mee mogen loten. Deze hadden al lemaal tijdelijk het rampgebied moeten verlaten. Volgens hem, is hot met de bakkers en schoenmakers wel heel raar gegaan. Een timmerman vond de verdeling van werkzaamheden van politie en brandweer soms raar en onjuist. De een moest vaa.k doen, wat fei telijk aan de ander was opgedragen. Het werken aan de kistdammen op de Nieuwe Haven s Zondags vond hij overdreven, daar er toch niet tweemaal achtereen1 zulk hoog water te verwachten was» Beter had men z.i, aan het gat in de Ha vendijk kunnen werken. Tenslotte vond hij het ook een tekortkoming, dat Schouwers-Duiveland zolang zonder verbindingen heeft gezeten. Een dijkwerker had het juister gevonden, als de zeedijken beter onderhouden waren geweest, b.v. door werklozen in de crisisjaren van voorheen en van de jaren 1938-1940. Niettemin was er tegen een watervloed als deze niets bestand, geweest. Opmerkelijk vond hij het, dat de steenglooiingen over het algemec-n weinig of geen schade hadden opgelopen. Hiermede willen wij "de bloemlezing" uit de geuite critiek be sluiten. Zij geeft enigszins een indruk van wat er in die dagen in de harten van verschillende ingezetenen onzer goede stad leef de» Niettemin zal het ook hier wel zo zijn, zoals enkele notabe len (geen gemeentebestuurders) het uitdrukten s"De beste stuurlui staan aan wal" en "Alleen wie niet werkt, maakt geen fouten". Zij vonden ook, dat men zeer terecht aan ieder der critici op zijn beurt mag vragens"Had U het beter gedaan?" en "Hebt U in die dagen zelf iets positiefs verricht?" ZIERIKZEE, Mei 1953 - Juni 1954. G.J. Vorstheuvel Labrand.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 157