155 De huiszoeking hij een textielhandelaar ter plaatse, vond hij on juist. Een rustend verpleegster had gaarne de voorlichting tijdens de ramp dagen wat uitvoeriger gezien. Er was "bij vele aangelegenheden kort zichtigheid in het 'spel. De samenwerking ging niet altijd even vlot, omdat velen alles zelf wilden doen. De kampeeruitrustingen kwamen veel te laat in Zierikzee. Een sportieve bakkersknecht had de geschonken zending kaas liever voor een ziekenhuis bestemd gezien, gelet op de betrekkelijk klei ne. hoeveelheid. Hij meende ook, dat het gat in de Havendijk de eerste dagen niet gedicht had kunnen worden, tenzij iemand er een flinke schuit voor beschikbaar zou hebben gesteld. "Maar wie wilde dat doen"?, voegde hij er wijsgerig aan toe. Een naaimachine-expert betoogde, dat er in de eerste rampdagen di verse beleidsfouten zijn gemaakt en dat er van leiding van de top- autoriteiten in de gemeente weinig te bemerken viel. Wat het gat in de Havendijk betreft, was hij van mening, dat men aan het ver keerde gat begonnen was, aan het eerste zou beter zijn geweest, 's Zondags is hij nog door het gat heengelopen. Een moeilijkheid was echter, dat de bevolking de eerste dag niet erg actief was. Velen stonden maar wat te kijken, men had hen beter verplicht aan het werk kunnen zetten. De schippers wilden liever eerst mensen gaan redden, dan aan het gat gaan werken. De evacuatie werkte ook verlammend op de werklust in het algemeen. Met de politie en de brandweer is het z.i. raar gegaan. De brand weer had politiebevoëgdheden moeten krijgen. De toon van de op roepingen en de publicaties deed hem erg onprettig aan. Een opzichter zeide, er van overtuigd te zijn, dat het gat in de Westhavendijk 's Zondags niet dicht te krijgen zoü zijn geweest. Er v/as geen goed materiaal voor aanv/ezig, terwijl het ook heel moeilijk was, om mensen ervoor te pakken te krijgen.- Velen waren erg gedeprimeerd en die nog wat wilden doen, lieten de in nood verkerende mensen vóór de dijk gaan en trokken er op uit om te gaan redden. Bovendien heerste er de eerste Zondag een grote verwar ring. Met het toewijzen van huizen, ook aan mensen van buiten Zie rikzee, ging het z.i. vaak raar. Hogere functionnarissen kregen eerder een. woning dan lagere, wat bijv. twee kantonniers van het waterschap "Schouwen" ondervonden hebben, die naar Zierikzee wa ren overgeplaatst. Ook de gang van zaken bij de kampeeruitrustin gen vond hij niet geheel zoals die behoorde te zijn. Deze opzichter sloot zich aan bij de rustende verpleegster, wat de gebrekkige voorlichting en berichtgeving in de gemeente betreft o.a.wat ver goedingen en uitreikingen aangaat. Een scheepvaartfunctionaris achtte het voor de plaatselijke over heid, zowel als voor de bevolking, de eerste dagen een moeilijke tijd, daar er op allerlei gebied een chaos was ontstaan. Daarbij kwam nog, dat er van overheidswege soms tegenstrijdige orders kwa men. Misschien had het gat in de Havendijk, v/aar men des Zondags op laarzen door kon, gedicht kunnen worden, als men er direct aan had kunnen beginnen. Het gebrek aan materiaal was ook een grote handicap. Bij de évacuatie had er z.i. een straffere leiding aan wezig moeten zijn. Over' de kledinguitdeling was hij lang niet on tevreden. Hij kreeg een flink Rode Kruispakket, al had het hem heel wat moeite gekost. Gemiddeld was er niet veel kleding van goe de kwaliteit in Zierikzee. Een caféhouder was van mening, dat het gat in de Havendijk slechts gedicht had kunnen worden, als alle aanwezige burgers er 's Zon dags aan gewerkt hadden. Over de kledinguitdeling was hij niet content Hoewel hij flink wat water in huis had gehad, heeft hij practisch niets gekregen, ook geen meubelen of een Rode Kruispakket. Hij vond de huizenbouw aan de Nieuwe Haven onvoldoende. Z.i. moeten de huizen daar extra sterk zijn, Nu zag hij dat er muren van twee halve stenen gezet werden.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 156