154 Een metselaar-aannemer vond, dat er bij de vele critïék, die in de eerste rampweken tot uiting kwam "veel lekenpraat" was. Aan het gat in de Havendijk b.v, was z.i. niet veel. te doen .geweest. Hij vond het wel org, dat velen, die twee weken hard gewerkt hadden in de ge meente, daarna moesten evacueren. De kaas had z.i. over meer leden van het gemeentepersoneel verdeeld moeten worden, dan het geval was. Hij heoft een hele bezending wijn en sigaren van het stadhuis naar het Lyceum helpen brengen. 'De '"luchtbrug" op de hoek van de Nieuwe Boogerdstraat had er z.i. eerder moeten komen. Over het algemeen vond hij, dat-er van het ge meentebestuur en enige hoofden van dienst niet veel leiding uit ging. Een dierenarts gaf als zijn mening te kennen, dat niemand over t algemeen op een ramp als deze voorbereid.kon zijn. Een gemeentebe stuur, dat in een normale tijd regeert, behoeft niet voorbereid te zijn op rampen e.d. Hij vond het dan ook niet vreemd, dat"er veel geïmproviseerd moest wórden. Opbouwende critiek heeft hij maar heel weinig gehoord of gelezen. In de raadsvergaderingen ging het wel eens vreemd toe, daar de raadsleden soms eerst vóór iets waren en later er weer tegen. Een moeilijkheid was, dat het gemeentebe stuur rekening moest houden met instanties boven haar. Van hoger hand is, volgens hem, de verplichte évacuatie doorgedreven. Achter af bleek, dat gerust meer mensen hadden kunnen blijven. Feitelijk is nooit govraagds"Is evacuatie noodzakelijk?" Met sommige middenstanders is bij de evacuatie raar gehandeld, speciaal wat de bakkers en schoenmakers betreft. Er v/aren winke liers met een "intacte" zaak, die weg moesten, terwijl dan "uitge spoelde" collega's in hun zaak'mochten. Ook de waardering voor hen, die zich tijdens en na de ramp verdienstelijk hebben gemaakt, was niet altijd de volle honderd procent. Tenslotte echter moet bedacht worden, dat het niet mogelijk is, het iedereen naar de zin te ma ken, niet in normale tijden en zeker niet tijdens een ramp} De "rechterhand van een aannemer" verklaarde met stelligheid, dat het gat in de Havendijk niet in de eerste dagen gedicht had kunnen worden, 's Zondags was daar practisch nog geen waterdruk, maar de volgende dagen wel en toen was er geen houden aan. Er was geen-ma teriaal en in de polder binnendijks kon men niet met een schip ko men. Een dammetje had het zeker ook niet gehouden, want de polder Schouwen is te groot. De evacuatie was z.i. beslist noodzakelijk, vooral de eerste dagen daar er velen van buiten, in de stad kwamen, zodat men niet wist, waar men de mensen bergen moest. "Een tikje dictatoriaal optreden" in die dagen was z.i. zeker niet verkeerd geweest. Volgens -zijnme- ning had men s Maandags direct al met de évacuatie moeten beginnen. De vloedplanken verkeerden in niet al te beste staat5 de opruiming ervan geschiedde niet bijster vlot, evenmin als het herstel van de muur op het Kraanplein. Voor het brandweercorps en zijn commandant had hij veel waardering. Een derde plaatselijke arts, vond, dat de afvoer van mensen per schip lang niet "ideaal" was, vooral niet aan het einde van de eer ste week. De verzanding van de haven had hierop ook wel invloed. De verschillende Hode Kruisgroepen hebben goed werk verricht, niet in het minst de colonne Zierikzee, waarvan de leden ook beschaafd en correct in hun optreden waren. Een apart woord .van lof had deze arts voor de waterbezorgers. De stafvergaderingen achtte hij zeer zeker nuttig, maar elke dag vergaderen vond hij wel wat te veel van het goede. Wat de reddingen betreft, hadden z.i, eerder boten in Zierikzee in geschakeld kunnen zijn o.a. die van W.C. de Vos (Poststraat)

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 155