152 Hij kan.er geen excüus voor vinden, dat hét herstel niet sneller is gegaan. Voor de évacuatie had hij geen goed woord over. Hij vond het vreemd, dat reeds 's Maandags op de deur van het huis van nota ris Hearing een papier hing, met het woord "Evacuatiebureau" er op. Er bestond echter geen evacuatiecommissie 5 de notaris bleek alleen maar "uitvoerder" te zijn, De loting onder de Middenstanders acht te hij onbevredigend en het blijven van vele Middenstanders even eens. Met vrijwillige evacuatie zou z.i. het doel zijn bereikt, dit zou ook het geval zijn, als er iemand met gezag in de gemeente was geweest, Gedwongen évacuatie was, volgens hem, volkomen overbodig. Het vertrouwen, dat er nog in de plaatselijke 'overheid bestond, verdween daardoor geheel. De kledinguitdeling vond hij ook niet zo best. Onder het uitgedeelde was maar weinig goede kleding. -Op vele andere plaatsen kreeg ieder een textiélpakketin Zierikzee was dit lang niet het geval. De gemeente regelde zelf ook verschillende- uitdelingen, wat niet juist was, want deze had het al druk genoeg. Voor de klodinguitdeling had z.i. direct een commissie benoemd moe ten worden. Een ambtenaar van de Rijkswaterstaat en zijn echtgenote hadden ook vec-1 critiek op de kledinguitdeling. Voor de babies, waren er in verschillende centra niet genoeg kleertjes. Zij vonden het vreemd dat "boerinnen uit de buitengemeenten" direct 'in Zierikzee al zoveel textielgoederen kregen, o.a. badhanddoeken» Veel goede kleding is er echter in Zierikzee niet aangekomen. Een inwoner, die op sociaal terrein werkzaam is, en enige stafver gaderingen namens de Sociale Dienst heeft bijgewoond, vond, dat daar veel heen en weer werd gepraat en dat er ook duidelijk bleek, hoe op velerlei gebied de organisatie een vaste lijn miste. Men moest zelf maar improviseren, wat velen dan ook gedaan hebben. Hij vond, dat het gemeentebestuurwat de grote lijnen betreft te kort schoot, om voor de gemeenschap te doen, wat mogelijk was. Ook inzake de kampeeruitrustingen voor getroffenen was hij niet te spreken, daar deze voor velen te laat kwamen. De circulaires hierover waren eind Februari en 10 Maart al verzonden, maar het was al ongeveer zomer, toen de artikelen kwamen. Van de uitgekeerde voorschotten moest men noodgedwongen direct al dingen aanschaffen, die gedeeltelijk tot de kampeeruitrusting behoorden. Over de aankoop van de partij bruine bonen, hadden z.i. B.en W. eerst advies moeten vragen aan de Sociale Dienst. In elk geval Was er geen reden, om een voedseltekort te vrezen. Op verschillend gebied werd er overigens, volgens deze zegsman, te veel particu lier gewerkt in de rampdagen (distributiecommissie-Wilbrink, gaar- keuken-Bartelse enz.)» Ook op de klodinguitdeling had hij veel critiek. Verscheidene da mes traden soms vrij ontactisch op en voorraden werden nooit be kend gemaakt. Dat ook hier de Sociale Dienst niet was ingeschakeld achtte hij beslist fout. Ook de vakbeweging was er z.i. ten onrech te buiten gelaten. Een metselaarsknecht-brandweerman had veel critiek op de uitdeling van kleding en Rode Kruispddaotten. Verschillende burgers, die veel water in huis hadden gehad, kregen niets en mensen, die weinig of geen water hadden gehad, kregen wel. Er waren grote lappen stof gekomen, maar waar die gebleven zijn, heeft'hij nimmer kunnen ■ontdekken. Zelf heeft hij grote, geadresseerde doz*en (Rode Kruis- pakketten) naar het stadhuis vervoerd, maar hij heeft geen kleren gekregen. Dat alleen hoofden van gezinnen overalls kregen, vond hij onjuist^ si.hadden zonen van getroffenen daar meer recht op, dan niet getroffen gezinshoofden. Toen de brandweerlieden eens met hun vrouwen naar de Grote Kerk trokken, om kleren te vragen, stuurden koster L.Krijger en de' heer J.de Kramer hen'weg» Later mochten zij in het Lyceum gaan zoeken, maar uit protest is hij toen niet meegegaan. Ook waren er auto's vol laarzen gearriveerd, waar van er veel aan Nieuwerkerkers zijn uitgedeeld. Onze metselaars knecht viel ook hier buiten.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 153