150 Z.i, waren de goederen geschonken voor alle getroffenen in de ge meente. Voorts keurde hij het af, dat sommigen zoveel (Oude en nieuwe) kle ren kregentegenover anderen zo weinig. Do kwestie "kaas en "bruine "bonen" achtte hij noch ernstig, noch be langrijk, De partij bonen was, gezien het aantal te verwachten in woners, te groot, maar de bonen waren tijdens de keuring--Z-éker geschikt voor directe consumptie, Do verkoper van de bonen is z.i, uit "zakelijk oogpunt bezien" zeker niet fout geweest, de aankoper(s) wel. Deze zogsman was voorts van mening, dat in de eerste week na de ramp een beroep gedaan had moeten worden op de inwoners die "droog zaten", om mensen in huis te nemen. Dan-was evacuatie of niet no dig geweest, bf zij had niet zoveel 'narigheid, veroorzaakt. Een "bijwoner" van de stafvergaderingen gaf' als zijn oordeel over doze vergaderingen, dat het er vaak "een Poolse landdag" was en dat er te weinig besluiten vielen. Veel coördinatie werd niet be reikt, wat echter ook niet gemakkelijk zou zijn geweest, Hij had veel respect voor wethouder den Boer, die vrijwillig "het vuile werk der evacuatie" öp zich had genomen. Een andere predikant dan de reeds genoemde, vond dat de toch al zo moeilijke evacuatie door onjuist beleid van boven af, dat ook eni ge malen wisselde, voor het gemeentebestuur nog moeilijker werd gemaakt s getrokken lijnen werden door contrabeslissingen vaak verbroken. Dat de psychologische kant bij het évacueren werd verwaarloosd, 'was ook een bron van vele moeilijkheden. De manier waarop de ver plichte evacuatie er door is gejaagd, vond hij onjuist, Toen Vrijdagsavonds de luidsprokerwagen door de stad reed, kreeg deze predikant de indruk, dat de overheid haar greep op de burgerij helemaal had verloren. Z.i. zou het echter fout zijn, bepaalde mensen voor deze gang van zaken verantwoordelijk te stellen, maar alles te sussen, zou onjuist zijn» "Ons Nederlands staatsrecht is blijkbaar te star en te stijf, zo dat men op grond daarvan geen rekening kan houden met de realiteit", aldus drukte Z,Eerw,zich uit. Er zou z.i. een tussenvorm tussen staat van beleg en normale toestand nodig zijn en andere organen zouden in werking gesteld moeten kunnen worden. Voor de toekomst achtte hij het dringend noodzakelijk, dat er in de gemeente steeds een corps mensen aanwe zig is, die in geval van een, wettelijk bestaande, noodtoestand, direct het nodige kunnen organiseren. Deze behoeve z.i. niet plaat selijk bekend te zijn» Zakelijk en psychologisch bekeken zou een ploeg vreemde mensen ook beter zijn geweest. De Bescherming Burgerbevolking mag z.i. bij rampen als deze, niet ingeschakeld worden. Een "eilandgouverneur" zou op Schouwen-Buiveland wel op zijn plaats zijn geweest. Volgens een artikel van de Kerkorde der Ned.Hervormde Kerk,.was dit kerkgenootschap in staat, de ver antwoordelijkheid voor alle Ned.Herv.gemeenten op het eiland in handen van één persoon te geven (noodrecht). Tenslotte moet z.i. bedacht worden, dat ieder op zijn beurt slacht offer was en dat een normaal burgerlijk bestuur niet ineens ab normale moeilijkheden kan oplossen. Dat de omstandigheden abnor maal waren, zal wel niemand betwistenj Het kankeren moet echter ook worden gezien als een uitlaatklep voor alles, wat men in de bange dagen had ondervonden en vaak had' moeten verkroppen. Iemand, werkzaam in een fabriek, verklaarde ten aanzien van het gat in de Westhavendijk, dat dit 's Zondags met zandzakken, door opgeroepen vrijwilligers,' gedicht had kunnen worden, of anders door er een schuit in te laten zinken. Hij had de indruk, dat" de stadsautoriteiten, die 's Zaterdagsnachts op de Nieuwe Haven' wa ren, de- "ernst van de toestand toen niet voldoende inzagen, hoewel enkele mosselschippers hen ervoor hadden gewaarschuwddat er iets heel ernstigs ging gebeuren.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 151