13 een paar palen "bleef hangen. Zo heeft hij wel 2 uren in 't water moeten doorbrengen. Toen het huis, bewoond door J. Zoeter in de Hoofdpoortstraat instortte, kwamen daaruit meubels in Duson's rich ting drijven, zodat een divan en enkele stoelen tegen hem aanbotsten. In het huis van zijn buurman van der Werf kwam een gat en het huis van de familie de Spirt stortte in, doordat de ene muur achterover, de andere voorover viel (de bewoners dreven in 2 richtingen weg). Ook hoorde Duson de oude Jan Ringelberg, wiens huisje toen blijk baar ook instortte, schreeuwen» Zoals bekend kon de oude baas zich nfet meer redden. Duson kon tenslotte op het plat van zijn keuken komen en zo op zijn waranda. Daar hoorde hij enig gekraak en zag hij zijn buur jongen Pieter A. v.d. Werf door de dakgoot aankomen. Deze trok ver volgens zijn moeder en zus over naar Duson toe, waarna» ook vader v.d. Werf via de schoorsteen daar kwam. De v.d. Werfs wilden bij Duson op de zolder, maar deze vond dat te gevaarlijk (wat achteraf bekeken niet zo was)waarna allen een tocht over verscheidene da ken maakten en tenslotte op het Bolwerk belandden, waar ze tot 's Zondagsmorgens hebben vertoefd. Diverse andere buurtgenoten had den met behulp van planken, ladders en trappen ook daarheen kunnen komen. Later ging Duson nog wel eens in z'n huis kijken, waar 2 m. water in gestaan heeft en waaruit bijna alles verdwenen was. Hij moest dan ook soms over de daken klimmen. Zo vernam hij, dat vooral beneden in de straat verscheidene mensen in groot gevaar hadden ver keerd, De oude weduwe J. v. Aken-Hodoe had op t dak moeten zitten. De echtgenote, kinderen en logé's van de- gemeentevrerkman ÏS.W. Cats- hoek -wiens echtgenote 's Zaterdags juist haar 40ste verjaardag had gevierd) moesten snel naar hoven achteren vluchten, daar de. voorge vel instortte. Beneden was ook alles weg, zelfs het geld van een T.B.C.fonds. Om 9»15 uur konden ze het huis verlaten. Ook familie de Bilde heeft benauwd gezeten. De zwaarwichtige vrouw des huizes werd s Zondagsmorgens door metselaar Jac. Kloote en 2 anderen in veiligheid gebracht, wat behoorlijk inspanning kostte. Boven aan de straat hebben de bewoners ook wel benauwde ogen blikken me® gemaakt, maar niet zo in die mate als in het benedenge deelte. Wie aan de Zuidzijde woonde, kon meest vrij gemakkelijk op 't Bolwerk komen, al moesten sommigen ook over daken heen kruipen. Veten hebben echter nog verschillende stukken huisraad e.d. naar bo^en kunnen brengen. De heer M.J. bij de Vaate kon zelfs zijn huis orgel nog op 't Bolwerk krijgen, maar dit was ongeveer het enige instrument, dat uit de omgeving er ongeschonden afkwam.- Ook hij vluchtte met zijn vrouw en 2 kinderen naar 't Bolwerk. Daar heerste een grote drukte. De vrouwen en kinderen waren bij molenaar H. van Di jke in huis, de mannen liepen of stonden daar in de gang of in de ingang van de molen. In de huiskamer stond •o.a._ een onbekende artist (met een viool in de hand), die de gehele tijd geen woord sprak. Later bleek hij een kostganger van pension "De Schelde" te zijn. De bewoners van de huizen aan de overzijde van de straat zaten allen op de bovenverdiepingen of op 't dak. Toen het water ging zakken,verlieten de vluchtelingen geleide lijk het gastvrije Bolwerk om elders een onderkomen te zoeken. 'De anderen werden door medebewoners van de stad, w.o. politie en brand weerlieden uit hun benarde positie verlost en naar centra, familie of kennissen gebracht. De vrachtautochauffeur v.d. Velde, van de fa. C. v.d. Wekken, spoelde met zijn wagen met zand van de Breedstraat de Hoofdpoortstraat in, waar de wagen aan het eind van de straat tegen de palen bleef hangen, terwijl v.d. Velde zo zijn huis kon binnenkruipen. Ook de LANGE ST.JANSTRAAT en de daaraan grenzende ZEVENHUIS STRAAT hebben veel van 't water te lijden gehad. Eerst kwam er wat water door en over- de vloedplanken, doch toen de vloedplanken boven aan de Zevenhuisstraat braken, stortte een vloed van water zich in deze stratc-n. Zoals al gememoreerd, sfortte de voorgevel van Hotel Smalheer in en ook een stuk van het daarnaast staande huisje, be woond door de fam. P. Dekker-Thierywaar man e-n vrouw boven zaten en benauwde uren hebben doorgebracht. Ko van Beveren en z'n gezin konden in de Krepelstraat bij L,C, de Jonge komen. Door de stortvloed van water stond het vooral in de Lange St. Janstraat al gauw hoog en drong het de huizen binnen. Toen de sirene

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 14