148 Wat het herstel van de agrarische schade betreftwerd de Rijks dienst voor Landbouwherstel door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aangewezen als orgaan voor de vaststelling en de bevordering hiervan. Hierbij werden de technische diensten van het Ministerie zoveel mogelijk ingeschakeld. Met het herstel van de cultuurgronden werd de Cultuurtechnische Dienst volledig belast. De cultuurconsulenten in de betrokken rampprovincies werden tot inspecteurs van de Rijksdienst voor Landbouwherstel benoemd. Onder verantwoordelijkheid van deze inspecteurs te Goes, Breda en den Haag geschiedde ook de enquête en de vaststelling van de scha de via de plaatselijke bureau-houders en de Voedselcommissaris in de getroffen provincies, mede met behulp van deskundigen. De werkzaamheden, verband houdend met de ontruiming van de getrof fen gebieden, bleven onder verantwoordelijkheid van de Provinciale Voedselcommissarissen, die bij de afvoer van producten, vee, werk tuigen enz. hun plaatselijke bureauhouders inschakelden. Zo werd, zij het dan noodzakelijkerwijze, met veel hulp van bui ten, reeds spoedig krachtig gewerkt èn aan het dijkherstel èn (binnen de dijken) aan plannen, om alles op het eiland zo snel mogelijk weer naar normale toestanden en verhoudingen terug te brengen. Uiteraard hing het tweede in hoge mate af van het verloop van het eerste. Hiermede willen we dit rapport over de gebeurtenissen in Zierikzee tijdens en na de w atersnoodramp 1953 en wat daarmede samenhangt, beëindigen. Uiteraard was het niet mogelijk, een tot in alle détails volledig rapport samen te stellen, maar getracht is, het nageslacht een zo juist mogelijk beeld te geven, van wat Zierikzee (en zijn bevol king) in die veelbewogen tijd heeft beleefd en doorgemaakt. Voor verdere bijzonderheden willen wij verwijzen naar de zeer uit voerige rapporten van de fungerend commandant maritieme middelen van 31 Januari - 21 Februari, Kolonel C.J.W. van Waning en van de afdeling Zierikzee van het Nederlandse Rode Kruis, zomede naar de notulen van de gehouden stafvergaderingen. Een visueel beeld kan men verkrijgen door een bezoek te brengen aan de afdeling "Watersnood" van het Gemeentemuseum te Zierikzee, door de ijverige archivaris, de heer P.van Beveren, met grote zorg en toewijding ingericht. Evenwel willen wij dit rapport niet besluiten, zonder nog een en ander te vermelden over de CRITIEIC, die in de dagen na de ramp en nog lange tijd daarna tot uiting kwam. Deze betrof hoofdzakelijke het algemeen beleid van het gemeen tebestuur, d.w.z. Burgemeester en Wethouders, het gat in de West- havendijk, de evacuatie en de verschillende uitdelingen, vooral wat de kleding en niet te vergeten, wat de "kaas" betreft. Ook de aankoop van de partij bruine bonen (zie blz.73) achtten ve len onjuist. Verschillende raadsleden hadden al eerder dan Dinsdagavond 3 Febru ari een gemeenteraadsvergadering verwacht. Sommigen vonden, dat zij als raadslid te lang buiten verschillende zaken werden gehouden en dat B.en W. te eigenmachtig handelden. De eerste weken was huns- inziens het contact B.en W. - Raad te gering. Enkelen hadden gaarne de stafvergaderingen bijgewoond en de in-'het begin gehouden besloten vergaderingen openbaar doen zijn. Naar hun mening zochten B.en W. meer contact bij anderen dan bij de raad. Zij hadden elke week een raadsvergadering gewenst. Voorts geven we hier een bloemlezing uit de meningen van verschillende in woners". Een gepensionneerde landbouwer, die geen water in huis heeft gehad, was van mening, dat vooral de eerste dagen na de ramp, de leiding in de gemeente zoek was. De wijze, waarop de mensen vaak werden afgevoerd, achtte hij onjuist, zo ook, dat men mensen van buiten Zierikzee, onder wie veel werkers waren, wilde doen evacueren.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 149