147 en Z.K.H, Prins Bernhard in het paleis Soestdijk, op die Woensdag avond voor de buitenlandse officieren hadden vastgesteld. In de laatste stafvergadering van Maandagavond 16 Februari ontvin gen Burgemeester en Wethouders van Zierikzee vertegenwoordigers van de Britse., Belgische' en Nederlandse Marine en van de Koninklijke Landmacht. Wederzijds werden hartelijke toespraken gehouden en als souvenir bood het gemeentebestuur "stadslepeltjes" aan, met de toezegging, dat als Schouwen-Buiveland weer droog was en de normale toestand zou zijn weergekeerd, het gemeentebestuur een feestmaal zou aan richten, waarbij ook vertegenwoordigers van de Nederlandse en buitenlandse strijdkrachten zouden worden uitgenodigd. Des avonds bood kolonel van Waning in de Sociëteit "De Vereniging" Oude Haven ZZ„) alle officieren van de in Zierikzee aanwezige internationale strijdkrachten een afscheidsdronk aan. 's Maandagsmorgens 16 Februari om 11 uur, had Kolonel van Waning aan boord van H.M.'s "Schouwen" afscheid genomen van schipper Mees Toxopeus van de motorreddingsboot 'Dorus Rijkers", evenals van schipper H.Snoek van de UK. 141 "Jacob", van kapitein K.v.d.Zee van de motorbarkas "Ameland" van de Rijksveerdienst Oostmahorn, van stuurman J.Kouwen, leider van de ploeg van het Kon.Onderwijsfonds van de Binnenvaart en schipper Maarten Prins van de IJm.213» De Kolonel bracht, mede namens de civiele autoriteiten en de bevol king van het gehele eiland, deze mannen hulde en dank voor de wijze, waarop zij en de bemanningen onder hun leiding, hun taak in het rampgebied vervuld hadden. Ook de groep medische studenten van St.Thomas' Hospital uit Londen, beëindigde haar taak op 16 en 17 Februari. In die dagen.kwam ook aan de werkzaamheden van Kolonel vam Waning op het eiland, een einde. Met de opheffing van het Marinehoofdkwartierverdween ook het af zonderlijke evacuatiebureau. Vanaf Dinsdag 16 Februari werd evenwel ten huize van notaris Hee- ring een "vooruitgeschoven post" of "filiaal" van het Provinciaal bestuur gevestigd. Hoofd hiervan was Mr.Dr. A.J.J.M.Mes, lid van Gedeputeerde Staten, plaatsvervangend hoofd Dr. B.D.H. Tellegen, oud-griffier van de Staten van Zeeland. Enige ambtenaren van de griffie waren hier mede werkzaam. Het doel van dit bureau was, het nodige contact te onderhouden tus sen de gemeente-, polder- en waterschapsbesturen op Schouwen-Duive- land enerzijds en het Provinciaal bestuur anderzijds en het tot stand brengen van coördinatie in de ruimste zin des woords. Het bureau maakte snel raadplegen van het Provinciaal bestuur mo gelijk en tevens het snel nemen van urgente beslissingen ter plaatse. De bedoeling van het Provinciaal bestuur was zeer zeker niet het 'estigen van een centraal gezag boven de gemeenten, pol ders en waterschappen. Het ging vooral om bevordering van een goede coördinatie voor al die zak.en, welke niet of niet meer door elke gemeente of elk waterschap afzonderlijk konden worden opgelost. Enigszins in dit verband kan nog worden verteld, dat de gemeente secretarieën van Ouwerkerk en Nieuwerkerk tijdelijk in Zierikzee gevestigd zijn geweest, eerstgenoemde in het pand van de textiel handelaar M.J. Snoek (Appelmarkt B 9)? laatstgenoemde ten huize van Woninginrichting Iz.Hage (Appelmarkt D 369). Na enige weken verdween het bureau van de Provinciale Griffie, weer geruisloos en werden de zaken normaal via Middelburg gere geld en afgedaan. Van de twee vertegenwoordigers van het departementvan Binnen landse Zaken vertrok de gepensionneerde Generaal-Majoor H.J.van Langen half Februari, terwijl de oud-resident van Soerabaja, Mi.a.m. .van Liere tot Donderdag 19 Februari bleef, om toen zijn adviserende en c-eördi nerende taak over te dragen aan het bureau van de Provinciale Griffie. Ook deze beide heren werd door Burgemeester Schuurbewue Boeije in warme bewoordingen dank gebracht namens het gemeentebestuur, voor de tactvolle wijze, waarop zij hun, vaak moeilijketaak hadden vervuld.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 148