146 Soms leidde dit tot strubbelingen, hoewel er direct gezegd moet worden, dat de hulpvaardigheid in deze groot was. Er waren gezin nen, die wel enkele tientallen mensen in hun huis genomen haddenj Vele gezinnen waren uit elkaar geslagen, daar de mannen in Zierik- zee moesten blijven, vanwege hun werkzaamheden, terwijl hun vrou wen en kinderen geëvacueerd waren. Het gebrek aan zoet water vorm de-, vooral de eerste dagen na de ramp, een groot probleem. Toen de "waterauto's" gingen rijden, werd dit goeddeels opgeheven, hoewel de (chloor)smaak niet altijd de tong streelde. Het gebrek aan electriciteit en gas werd ondervangen door petroleumlampen en kaarsen te gebruiken en voor verwarmingsdoeleinden konden kachels, petroleumstellen en Butagasfornuizen dienst doen. De bewoners van verschillende straten van de stad, zoals de Weststraat, Balie, KarnemelksvaartLammermarkt Minderbroederstraat, Wevershoek, Schuithaven, Watermolen, Fonteijne, het eind van de Verrenieuw- straat e.a. kregen bij vloed vaak water in huis. Maar als het water dan weer afging, namen zij (voor zover zij niet weg waren) maar weer de bezem ter hand om de boel enigszins schoon te maken, in afwachting van een volgende vloed. Hët hoogst kwam het water op Zondag 12 April, bij prachtig weer, s -Middags kwam het onverwachts opzetten en overstroomde een groot deel van de stad. Het kwam toen zelfs tot aan het "Huis van Nassau"(Lange Nobelstraat)de Meelstraat en het Ned.Hervormd Diaconieverplegingshuis(Hoge Molenstraat) Vanzelfsprekend was men bang, wanneer er springvloed in het zicht was, temeer daar het weer af en toe nog behoorlijk ruw was. Geluk kig brachten de springtijen geen abnormaal hoge waterstanden. Een uitkomst was de nooddam, door de Wandelingen van Zierikzee "gelegd, die het water uit Schouwen tegenhield en inwoners van "binnen de' wallen" gelegenheid gaf hun woningen schoon te maken en te houden. Helaas moest door de nooddam het weinige natuurschoon, dat de stad biedt, grotendeels vervallen, maar ook hier brak de nood wet. Een ander gevolg van de ramp was, dat verschillende plannen in duigen vielen. Om eens enkele te noemen', in de zomer van 1953 zou de Provinciale tentoonstelling van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij te Zierikzee gehouden worden en de plannen hiervoor verkeerden al in een vergevorderd stadium. De gymnastiekvereniging "Olympia" zou haar 30-jarig bestaan vie ren en de Schouwen-Duivelandse korfbalbond zijn 25-jarig bestaan. De eerste twee gebeurtenissen werden uitgesteld, terwijl het laat ste jubileum op 8 December op zeer bescheiden wijze in het bestuur werd herdacht. Uitvoeringen gingen vanzelfsprekend niet door. De bioscoopvoorstellingen in de Concertzaal namen echter op Zater dag 21 Februari weer een aanvang. Het onderwijs lag geruime tijd stil, daar de schoolgebouwen zwaar getroffen waren,; of lange tijd voor andere doeleinden werd n ge- gebruikt. Het kleuteronderwijs begon in Maart weer en voorzag in een grote behoefte. Mevrouw J.Z.v.d.Kwast-Overbeeke (het Vrije) begon in het huis van haar schoonmoeder, waar zij tijdelijk ver bleef, aan de Oude Haven N.Z, het eerst met de kleuters van de Chr. Kleuterschool, terwijl kort daarna mevrouw N.M. Brouwer- Steur de kleuters van de Nutskleuterschool in haar evacuatiever- blijf, de Zierikzeese Muziekschool Oude Haven Z.Z.D 405) les gaf. Beide leidsters werden al spoedig bijgestaan door helpsters, daar het aantal kleuters steeds toenam. Het onderwijs aan de lage re scholen en het Lyceum kon eerst veel later worden hervat. Over het afscheid van Marine, Landmacht en andere "hulptroepen", (binnen- en buitenlandse) is op blz.8l al iets gemeld. Dit af scheid vond plaats op Dinsdag 17 Februari. 1s' Morgens vertrokken de landtroepen en de DUNKSs middags de Marine-eenheden. H.M» 's "Prince Charles" vertrok ongeveer het laatst, na een har telijk afscheid van Captain Casement en zijn officieren. De Marineschepen hadden echter pech. Zij hadden de nacht in de haven van Zijpe doorgebracht, maar konden door een dichte mist eerst Woensdag laat vandaar vertrekken. Door dit oponthoud kon Captain Casement niet de receptie bijwonen, welke H.M. de Koningin

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 147