144 's Maandags kwam het gehele personeel met de directeur hij elkaar om de toestand te hespreken en te zien, wat er gedaan kon worden, doch dit was voorlopig niet veel. Op het terrein "bleken verschillende dieren, zoals koeien, varkens, e.a» rondgelopen te hebben» Een teerkraan was leeggelopen. Toen de heer Baas opdracht gaf, deze teer op te ruimen, werd Mahelis ver ontwaardigd, daar hij meende, dat er wel nuttiger werk te doen zou zijn. Hij weigerde dan ook, er aan te beginnen, met het gevolg, dat hij tijdelijk voor ander gemeentewerk werd aangesteld. Afgesproken werd, dat twee weken later weer op de fabriek gewerkt zou worden, maar Mabelis v/ilde er niet meer terugkeren, Hij is toen, mede in overleg met wethouder du Croo, (voorzitter Gascom- missie) als gemeentewerkman te werk gesteld.. Wat het verlichtingsmateriaal betreft, hebben de straatlantaarns 's nachts gebrand totdat het licht werd» Vooral op de Oude Haven, die geheel was ondergelopen, was dit een fantastisch gezicht. Enkele lantaarns in de stad waren v/eggeslagen. Verder haxl het instorten van huizen en het kapotslaan van straten veel nadelige gevolgen voor het gasbedrijf. Binnen- en buitenleidingen- ook in de hoge stadsgedeelten- bleken stuk te zijn, vele meters waren weggespoeld of vernield en ook het buizennet was zwaar getroffen. Er waren talrijke lekken en ontzettingen, waardoor veel gas ont snapte, dat niet alleen verloren ging, maar ook gevaren met zich meebracht. Om die reden werd dan ook 's Zondagsmorgens de gasle- veranti© stopgezet(zie boven). Be heer J.Baas, kon, na diverse pogingen, Binsdags verbinding krij gen met den Haag en wol via de Urlcer botter "Jacob" en radio Scheveningen. Ingenieurs van de energievoorziening arriveerden per helicopter. Beze verklaarden unaniem, dat het voorlopig onmogelijk zou zijn, gas te leveren en dat de fabriek niet. in bedrijf kon worden gesteld, dae,r de prijs van het gas veel te hoog zou worden, zelcei- hoger dan die van Buta-gas. Toen is aan de verbruikers geadviseerd, gastoestelleh bij de fa» A,Timmerman Czn.(Dam) te kopen of te huren en het voorlopig met Butagas te doen- Intussen zaten de directeur en'personeel niet stil en werd er hard aan verbetering gewerkt» Hele dagen en oom 's Za terdagsmiddags was men in de weer.Uit Amsterdam kwam een- techni sche hulpploeg, om aan het herstel van het hoofdbuizennet te wer ken. Het herstel var. de gasvoorziening in het algemeen, ondervond veel moeilijkheden, doordat al vrij spoedig geëvacueerde inwoners mochten terugkeren. Vanzelfsprekend betekende de ramp een- grote fi nanciële strop voor het gasbedrijf en dus ook voor de gemeente. Ook bestond er lange tijd onzekerheid over de vergoedingen, daar de Wet op de Publiekrechtelijke Lichamen nog niet was verschenen en men wist ook niet, of de door Amsterdam verleende hulp geheel gra tis was, Het bedrijf werkte lang onder' buitengewoon moeilijke om standigheden, Van Amsterdam zijn 500 gasmeters geleend tot een waarde van plm, f 40,000,--, doch verwacht werd, dat binnen enkele maanden de 1200 tot I4OO eigen meters, die in het water hadden ge staan en gerepareerd moesten worden, weer terug zouden komen. Ban zou dus weer een verwisseling plaats kunnen vinden, wat echter veel tijd en arbeidsloon zou vergen. Zoals reeds gemeld werd, is de straatverlichting enige weken elec- trisch geweest. De gasleverantie via de fabriek, kon pas op 24 April hervat worden. In de loop van dit rapport is vanzelfspre kend reeds verscheidene malen gewag gemaakt Aran hulpverleningen in velerlei vorm, uit geheel Nederland en uit het -buitenland. Ook adoptiehulp bleef niet uit. Amsterdam adopteerde Schouwen-Duiveland en verleende zowel Zie- rikzee als de buitengemeenten materiële en culturele hulp. Onder meer kwamen straatmakers en gasleifingreparateurs (zie'bo ven) een waterleidingexpert (de heer Assies), toneelgezelschap pen, het jongenskoor "De Minnestrelen"o,1.v.Hub.Cuijpers en de Politiekapel o.l.v. Johan Pi'nk.se,

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 145