143 Later zpjn ook dieren naar Hilversum, Bilthoven en Bussum vervoerd, Oohtman heeft plm. 140 katten, 58 honden en de nodige kippen, eendan en krielkippen in huis gehad. Later kwamen ook Hollandse dierenredderso.a, van de Sofiastich- ting uit Amsterdam, die een asyl in de Openbare Kleuterschool (Wevershoek) inrichtten. Deze mannen namen vaak zo maar dieren- van de straat op, zonder te. onderzoeken, of het werkelijk dieren wa ren, die geen tehuis meer hadden. Ze hebben echter veel en gedu rende lange tijd, verdienstelijk werk verricht. Vooral de heer J. Smit was buitengewoon actief. Ook diverse Zierikzeese burgers hebben zich ten aanzien van de huisdieren verdienstelijk gemaakt, wat vaak nodig bleek, daar ver schillende anderen hun huis verlaten hadden, zonder zich verder om hun huisdieren te bekommeren. Zo was er een huishoudster in het Vrije, die haar poes, "waar zij zo dol op was", in huis had achter gelaten, Drie weken na haar vertrek ontdekte een college van haar uit de buurt die daar nog eens ging kijken, dat de poes er nog zat. Zij bracht het arme dier melk en leverworst en waarschuwde de dierenbescherming. Twee mannen kwamen spoedig poolshoogte nemen en sloegen het ruitje van de voordeur in, maar ze konden de poes niet te pakken krijgen. Agent N.J. Schults werd er bij gehaald, "die een ladder tegen de gevel plaatste, een raam openschoof en met een schoteltje melk de kat lokte. Een buurman klom toen door het raam en ontdekte de viervoeter onder een bed. Hij greep echter mis en poes rende naar beneden, gevolgd door buurman, die echter niet zo snel kon zijn, vooral niet in de benedengang, waar water had ge staan, Poes klom toen in een gordijn en liet zich niet vangen, ze- dat allen onverrichterzake moesten terugkeren. Later kwam iemand van do dierenbescherming met een klapnet de poes vangen, zodat zij naar het asyl to Middelburg kon worden overgebracht. Ook over de Gemeentegasfabriek en de gasvoorzjening dient nog een on ander te worden medegedeeld. De stoker J.M. Mabelis (Sint Joost- mect) was 's Zaterdagsnachts alleen in de fabriek, Tegen twaalf uur in de nacht at hij zijn brood daar op. Zijn broer Kees (Schutters hofstraat) kwam even bij hem aanlopen en vertelde, dat het water erg hoog stond. Mabelis heeft toen de fitter A.Bakker uit de Hoofd- poort'straat gewaarschuwd, die zich in het clublokaal van de post duivenvereniging, hotel "Sirixe", Schuithaven, bevond. Onmiddellijk begaf deze zich naar de gasfabriek;; tegelijk met stoker W.Bouman kwam hij daar aan. Toen het water op kwam zetten, spanden zij direct alle krachten in, om, met behulp van vloedplanken, zand, zandzakken, as en planken, het water van de ovens weg te houden, wat inderdaad gelukte. Bakker was bij de directeur geweest, die hem beloofde, zo spoedig mogelijk te zullen komen. Na dit bericht aan Mabelis te hebben doorgegeven, zijn Bakker en Bouman huis waarts gegaan. Al gauw viel het licht uit en er was geen druk meer op de waterleiding. Mabelis belde de directeur op, dat het mis liep., maar deze kon niet door het water heen komen. Hij gaf opdracht, Bakker op te bellen, maar daar kreeg men geen gehoor. Toen heeft Mabelis nogmaals de directeur, de heer J.Baas opgebeld, maar ook daar was geen gehoor meer te krijgen. Op dat moment kwamen Corn.Bin en Jac.Heijboer (werklieden) op de fabriek. Nogmaals werd getracht Bakker te bereiken, wat na veel moeite gelukte. Ook deze kwam naar de fabriek toe, Intussen kwa men diverse telefoontjes binnen, door middel waarvan mededeling gedaan werd van lekkages op vele plaatsen en van een sterke gas- lucht in het Vrije. Mabelis wilde de gastoevoer afsluiten, maar mocht dit niet op eigon houtje doen. Opnieuw belde hij de directeur op, maar tever geefs. Tenslotte kreeg hij contact met wethouder du Croo. 's Zon dagsmorgens kwam de heer Baas even op de fabriek kijkenwaarna hij gauw de stad inging om poolshoogte te nemen. Mabelis wachtte intussen nog steeds op orders. Op het kantoon van de gasfabriek verscheen ook niemand. Om half tien keerde de directeur terug en tegen tien uur gaf deze order, de gastoevoer af te sluiten. Tegen elf uur ging Mabelis naar huis.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 144