142 Hij vertelde nog onder meer,dat, toen hij in Nieuwerkerk was, er veel koeien vreselijk tekeer gingen. De mariniers wilden deze dieren doodschieten, maar de heer Francken, die daarover moest heslissen, gaf geen toestemming daarvoor. Hierna werden de runderen (plus paarden) de Kerkstraat ingedreven. In Nieuwerkerk waren nog heel wat mensen, die, ondanks de ver schrikkelijke toestand, er toch niet weg wilden. De radiopost heeft veel goed werk verricht. Een andere bekende rijder was de. kruide nier Dingeman bij de Vaate Verrenieuwstraat)die veel heeft ge transporteerd-voor het Rode Kruis, 's Zondagsmorgens om half acht kreeg hij al een boodschap, om zich op het politiebureau te ridden, v/at hij óok deed. Om kwart over acht had hij, samen met enkele Rode Kruismannen, onder wie L.A. .Schouls, de eerste slachtoffers, (het echtpaar Matthijsse uit de Bagijnestraat) al geborgen en in de consistoriekamer van de Chr,Geref.Kerk gebracht, waar dokter van Hoorn deze schouwde. Vervolgens heeft hij Mevrouw Uijl van de Breo- straat naar haar schoonouders op de Rijksstraatweg vervoerd. Hij rood geregeld door de stad en bracht vele mensen uit hun ondergelo pen huizen naar de gebouwen (Chr.Geref.Kerk en Leger des Heilsge- bouw)Zo ook vervoerde hij de fam.Ravia uit de Ravenstraat, waar van do vrouw pas bevallen was, Ruim drie dagen is bij de Vaate op de route geweest. Eens werd hij 's nachts om drie uur door de politie uit zijn bed-gebeld; hem werd gevraagd, iemand van de Chr.ULO-schooi (Kerkplein) naar het Loger des Heils-gebouw (Poststraab) te brengen. Dit bleek een vreemde dokter te zijn, die de weg niet goed wist. Bij de Vaate heeft vele évacué's en zieken naar de Nieuwe Haven gebracht. Daar heeft minister Beel nog een praatje met hem gemaakt. Voorts ver voerde hij allerlei zaken voor het Rode Kruis (o.a. brood). Soms werd hij wel vijfmaal op één nacht uit .zijn bed gebeld. Hij heeft geredden van de Stenen dijk naar de stad gebracht. Ontroerend was het, te zien, hoe een boerenvrouwtje met een gehaakt mutsje op, dat uit een helicopter was .gestapt, huilde, omdat ze de bui tenlandse piloot niet kon bedanken. Zij klampte daarom bij de Vaate aan, met het verzoek, of hij het in haar plaats wilde: doen, waartegen hij vanzelfsprekend geen bezwaar had. De benzine voor de auto werd steeds betaald; voor de ritten van 6 tot 16 Februari werd eveneens vergoeding gegeven. Bij de Vaate behoefde niet te evacueren, daar hij eieren mocht blijven verzamelen (wat niet veel opleverde) en zijn winkelvoorra den mocht uitverkopen (die echter nooit uitverkocht kwamen,1). Hij had eerst f 45?°P het stadhuis mogen halen, maar toen men ontdekte dat hij niet viel onder de categorie werknemers, die. de eerste week na de ramp geen arbeidsloon konden ontvangen, moest hij het geld snel terugbrengen* In het laatste gedeelte van dit rapport, willen wij nog enige "diversen" vastleggen. Over de veereddingen is reeds verteld, maar ook zijn er nog verschil lenden in de weer geweest, om kleinvee, pluimvee, honden -en katten te redden. In deze was o.a. de heer Joh.Ochtman PJzn.(Lange Nobel- straat A 168) zoer actief..Deze voelde zich als lid van de Vereniging voor Dierenbescherming daartoe verplicht. Hij richtte al gauw een hulpasyl in zijn woning op. Tientallen honden en katten werden bij hem gebracht en in een geïmproviseerd hok gestopt. Zij brachten ook een varken, dat dwars door v/inkel en huis werd gesleept, een tafel met boeken omverwierp en diverse, minder gewenste souvenirs achter liet. Verschillende dieren waren eerst'erg schuw en kwaadaardig, maar la ter werden zij als "kind in huis" en mochten ze vrij in huis en tuin ronddartelen. Ochtman keurde het af, dat de politie (volgens order) op loslopen- do tamme honden schoot. Hij heeft zich over verschillende ont fermd. Vanuit het hulpasyl, werden de dieren per boot naar Rotter dam overgebracht, daar het asyl te Middelburg al gauw vol was»

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 143