141 Be.gebr.v.V. hebben ook eens Marinemannen naar Dreischor vervoerd, Be Wegenwacht regelde i'n die buurt het verkeer, wat prima; ging. Zij hebben nog eens dwars over- de weg gestaan, daar de auto niet verder wilde., Na lang zoeken ontdekten zij, dat er water in de benzinetank stond (het laatste hadden zij bij garage Slager te Brouwershaven getankt) Be bestelwagen was- vaak overbelast, vooral als ze van de Stenen dijk kwamen. Schippers zaten soms op de kap. Ze hebben verscheidene évacué1 s naar de boten gebracht-, o.a. de oude heer A. Vermaat (het Vrije') die in het gips-zat. Voor Eet vele rijden met de bestelwagen kregen zij geen vergoeding,- wel werd de benzine betaald. Hun vader moest in- die- dagen zelf .een auto huren, om hout tevervoeren. -Johnny vertelde, dat zijn oud ste broer Roger eens met kleermaker Levinus van Nieuwland (Lange Nobelstraat) naar Nieuwerkerk'is geroeid en gereden. Ze zage.n daar een man op "blote voeten lopen, met een paarnieuwe kLompen onder de arm. Luciën van Veldhoven vulde het door zijn broer vertelde nog aan met enkele van zijn eigen belevenissen. Hij heeft 's Zondags aan de dam op het Kraanplein gewerkt en 's Maandags aan andere kistdammen. Binsdagsmorgens riepen de stads omroepers om, dat er vrijwilligers voor dijkwerk werden gevraagd die zich bij Timmerman en Verbeek moesten melden Luciën, zijn broer Hoger en kleermaker van Nieuwland waren van plan, zich hiervoor op te geven, terwijl Johnny er op uit trok, om mensen te helpen. Zij ontmoetten echter dokter Schilstra, die per roeiboot naar Nieuwerkerk was geweest'en water, gist, zomede e'en radioset voor verbindingen voor Nieuwerkerk vroeg, Be mannen keerden toén terug naar het stadhuis, waar op de bovenverdieping radiomensen zaten. Na overleg met de burgemeester, zou daar een set afgebroken wor den. Luciën, oud-radioman van de Marine, zou deze weg gaan brengen. Hij heeft samen met zijn broer'Johnnyeerst nog évacué's naar de Nieuwe Haven gebracht en H.K.H. Prinses Wilhelmina gereden, (zie blz.ll8 en 119). Baarna ging hij de set ophalen» Beze werd in de auto geladen en naar de Stenen dijk vervoerd, waar een he licopter stond.. Met twee man van de verbindingsdienst hebben-zij de set ingeladen en zo vertrok Luciën ermede de lucht in. Tij dens de tocht gaf hij de Amerikaanse bestuurder aanwijzingen. Zij daalden op de Hing naast de 'muziektent, waar zij de set aflever den en waarna de piloot terugkeerde om de twee anderen te halen. Be Set werd in de raadzaal geïnstalleerd'en Luciën bleef enkele dagen om deze te bedienen. Er bevonden zich daar nog- een zeven tig mensen. Op do zolder erboven waren veel kippen verzameld. Toen er op een gegeven ogenblik stormweer voorspeld werd,, heeft Luciën helicopters aangevraagd, die ook gekomen zijn en mensen uit dit verdronken dorp hebben meegenomen, onder wie de burge meester. Luciën heeft daar vaak moeilijk werk gehad, soms. met bijna- -ledige accu's. Be matrozen van de Onderzeedienst en een bootsman hebben zich daar kranig gedragen^ ze liepen soms tot hun nek door het water. Toen .de set niet meer nodig-was, heeft van Velthoven deze. af gebroken, Met een bootje moest hij terug naar Zierikzee. In het gat van Ouwerkerk zat er voor hem niets anders op, dan over te stappen met het apparaat in een grotere hoot waardoor hij flink nat werd. Bij de Val moest hij weer een overstapje hemen, ditmaal op een Urker botter. Baar kon hij zich te goed doen aan een stuk - zeekaak en een oorlam. Be Urkers wilden hem naar B'er- gen op Zoom brengen, maar daar hij naar Zierikzee moest is hij op een sleepboot overgestapt en Bonderdags thuisgekomen', echter zonder set, want die was op een der heten achtergebleven» Luciën die de slaap hard nodig had, ging eerst eens 'wat rust genieten, na deze tocht.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 142