12 De huizen kregen behalve van de voorzijde ook van de achterzijde veol water. Om 8 uur was het water van de Nieuwe Haven weg. Er was 1 slachtoffer gevallen, n.l. de 64 jarige weduwe Lena v.d. Boogert-de Graaf, die alleen op no. C 203 woonde. Ze had 's avonds haar stoepje nog aangeveegd en had nog met de buren en anderen staan praten. Mw. Kardol-v.d. Schelde (Korte Nobelstraat) had nog tegen haar gezegds "Laat de vuiltjes maar liggen, morgen zul je'nog wel meer vuil vin den", Buurman W.J. Kouijzer heeft haar nog geholpen'met vloedplanken zetten en haar naar boven gestuurd. Vermoedelijk is ze beneden nog matjes wezen opnemen of iets (petroleumlampje) wezen halen en toen door 't water verrast. s Zondagsmorgens werd zij door agent S.C. Busé en dokter Vogelaar gevonden in de kelder. Ze zat in een klein gat en was gebukt door de druk van het water naar binnen geschoten. De politiemannen hebben de deur afgesloten en de sleutel aan Corn, Berrevoets (assistent-gemeenteontvanger) gegeven. Haar lijk is later opgehaald en weggevoerd. De verwoestingen op de Nieuwe Haven waren ook vrij aanzienlijk. Enkele huizen waren geheel of gedeeltelijk ingestort, andere bene den onderspoeld of beschadigd. In en achter veel huizen was ook veel schade. Zoals gemeld was de muur aan 't Karsteil door het water om vergeworpen. In de HOOFDPOORT STRAAT kwam omstreeks 2 uur het water al over de vloedplanken. Verhoging der planken was ook hier niet meer moge lijk. In de rechteronderplank werd in 't midden een 'gat geperst. Het water ging daar ook zeer snel. Bewoners, die bij de vloedplanken nog eens een kijkje namen, moesten rennen om het water voor te blijven. Zoals gezegd leek het in deze straat of een staaf ijs met snelheid van 40 km. per eengrommend geluid als een onweer de Wandeling in schoof. Behalve de voorgevel van Hotel Smalheer moesten vele'andere voorgevels aan die kant het ontgelden. Het water kwam vooral in het lage gedeelte van de straat' 'h'oog te staan en de golven sloegen hoog op, zodat in alle huizen water kwam te staan. De bewoners vluchtten dan ook naar zolders en 'daken. In de straat stond het water nog veel hoger dan in de huizen. Aan het einde in het laagste gedeelte van de straat stonden de huizen te schudden. Enige stortten in, wat aan de 72-jarige Jan Johannes Ringelberg op C 633 het leven heeft gekost. Ook het huis van de familie A. de Spirt-Leijdekker stortte in. Als door een wonder bleven vrouw, man en het 2-jarig zoontje gespaard. Vrouw en kind spoelden op een matras weg door de Zoute Gracht naar de Havendijk, waar ze aanspoelden. Laar werden ze gevonden en door Joh. Krakeel (Bolwerk) naar het Bolwerk gebracht, waar enige dames uit de Hoofdp'öortstraat hen hielpen. Het jongetje had een diepe sne de in het hoofd. De vrouw, die 7 maanden in verwachting was, had snijwonden aan gezicht en benen. Later bleek, dat het kindje een her senschudding had opgelopen. Beiden zijn later naar de Corneliastich- ting vervoerd en daarna geëvacueerd. De Spirt zelf is in de richting van het le Weegje gezwommen en in de hooischuur van de landbouwer B, Kloet terecht gekomen, waar hij stemmen hoorde. 's Middags werd hij daar gevonden door de zonen van T.K. de Jonge uit de Weststraat', die met een modder jol waren uitgevare.n. Zij waren op weg naar de familie' Kloet en wisten evenmin als de Kloeten van de aanwezigheid van de Spirt af. Deze hoorde leven en praten en gaf doo>r schreeuwen zijn aanwezigheid te kennen. Hij kon nog juist worden meegenomen en naar de Havendijk worden gebracht, beter gezegd gedreven, want het was slecht weer en het gebrekkige vaartuigje had een buitengewoon moeilijke reis. Ongeveer 2 maanden na de evacuatie werd bij de fam. d"e Spirt het 2e kindje, geboren, een flinke gezonde baby. Benauwde ogenblikken maakte ook Joh. Duson in deze straat door. Deze heeft boven aan de Hoofd-poortstraat gestaan, toen het water te gen de vloedplanken stond. Toen hij zag, 'dat de planken gingen door lekken, is hij in de richting van zijn huis'gegaan. Hij heeft zijn overbuurvrouw nog geholpen, planken voor diens huis te spijkeren, maar moest toen hard rennen, om weer zijn"huis goed en wel te berei ken, Het water stond bij hem ook gauw tegen het raam van de voorka mer en kwam niet lang daarna aan de achterzijde binnen. Duson stond bij de brandende kachel, toen de voordeur openbrak en een enorme hoe veelheid water het huis insloeg. Hij werd tegen de muur geslingerd, trapte de keukendeur open, werd de tuin ingeslingerd, waar hij tussen

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 13