137 Op sommige zolders zagen zij wel 30 mensen zitten. Velen wilden "bij elkaar "blijven en stuurden de boten door naar mensen, die huns in ziens veel gevaarlijker zaten. Be Jonge .kreeg daar genoeg van en raadpleegde de militaire comman dant. Deze gaf hun een mannetje mee, die de mensen gewoonweg de boot instuurde. Over caféhouder A.Heuzen, van de "Blauwe Keet", was de Jonge hele maal niet te spreken. Deze wilde geen mensen in zijn huis opnemen •en weigerde om brood te geven voor een hond, die zij in de boot hadden. De Jonge had veel lof voor de soldaten,, die zo maar op hun schoe nen door het water baggerden. Zo kwam 's middags bijna geheel Oos- terland leeg. Enkelen, onder wie P.Hage, uit de meubelzaak, wilden beslist niet mee. Van Dinsdagsmorgens vroeg tot 's Woensdagsmiddags zijn de de Jonges en hun helpers bijna geregeld in de weer geweest. Toen voeren zij terug uit Oosterland en wel met tegenwind. Tot Nieuwerkerk ging het wel, maar op het vlakke gedeelte werd de vaart veel lastiger. Onderweg namen zij nog een zieke man op en ■brachten hem naar de woning van Jac.Bouman, vanwaar hij met een DUWK naar Zijpe: is vervoerd. De- redders moesten daarna hard roeien, om in Zierikzee te komen. Het weer was zeer ongunstig en allen wa ren erg moe. Onderweg kwam. Maarten van Damme van het Diepegat er .ook nog bij. Zij besloten onderling om te pleisteren in villa "Zonnehoek", wat geen slechte keuze bleek te zijn, want zij troffen er van alles aan, o.a. Butagas, voedsel (waaronder 50 eieren en ee'n fles worst) en ledikanten. Ze hadden zich al netjes geïnstalleerd, daar zij de bedoeling hadden, om er de nacht door te brengen. Dit was evenwel niet nodig, want een passerende DUWIC was de oorzaak, dat zij 'toch .naar Zierikzee konden. Zij maakten de boot hieraan vast en Verdeelden zich over boot en DUWK. Het stormde nog steeds flink, zodat het heus geen plezier-^ tochtje was. De DUWK was bezet door Engelsen van de bezettings troepen in Duitsland en door Duitsers. Bij Capelle zagen zij een locomotief en een dragline met 20 karren er achter.Daar in de buurt liepen ze nog enkele malen een lekke band op, maar ze konden toch goed de Stenen dijk bereiken. Tegen 7 uur 's avonds waren ze thuis, waarna zij op het politiebureau verslag hebben uitgebracht. Donderdags zijn zij aan het gat in de Westhavendijk gaan werken en later hebben zij nog allerlei andere werkjes verricht, zopls vee gehaald uit Noordgouwede heer S.W. Blok plus zijn archief uit de Driekoningenlaan verhuisd en ook de heer J.P, Overbeek uit-he.t Vrije geholpen, met berging van allerlei dingen. Voortshebben zij •diversedijkherstellingen verricht en samen met de heer M.de Oude legden zij de nooddam rondom Zierikzee. Over de'activiteit van Johnny Schaap (hoek Fonteijne-Witte Eije- straat) is al iets meegedeeld, daar deze veel met zijr. zwager - Jan Holm en met P.den Heeten heeft samengewerkt, (zie blz.134). Reeds 's Zondagsmorgens is hij met een vlet meegeweest om mensen uit de Boerenweg e.o. te halen. 's Maandags is hij mee naar Flaauwers gevaren. Onderweg hebben zij nog mensen uit hun huizen gehaald, hoewel sornmigep. (o.a, het gezin Fondse-Ruijtenburg uit de Boerenweg, dat omgekomen is) niet me.ewilden. Enkele dagen heeft Schaap in Schouwen veel werk verzet. Zijn broer Herman heeft s Zondags bij de Hoofdpoortstraat ge werkt en later aan de dijken. Dinsdags is hij met een schip naar Bruinisse gevaren, waar hij verschillende mensen heeft helpen op halen. Teunis Klink uit de Molenstraat heeft ook mensen in veiligheid helpen brengen. Na 's Zondags, in de stad bezig geweest te zijn, zag hij 's Maandagsmorgens om 11 uur aannemer L.v.d. Heuvel met een boot op de Nieuwe Haven.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 138