134 Toen de Prins de werkers bezig zag, vroeg hij"Jongenswat willen jullie hebben?" Het antwoord wass"Boten en water, Hoogheid". Om zes uur al kwamen er twee grote punters aan, waardoor het vee redden nog vlotter ging. De gebroeders Koos en Zeger Meerdink uit Zierikzee, waren hierbij zeer actief met hun veewagens. Adr.Th.de Vin, die bij de Voedselcommissaris werkte, is ook enkele dagen meogeweest. Vermeule heeft nog even geholpen bij de cadaverploeg, o.a. samen met de Meerdinks en L.Simmers. De Ouwerkerkse: secretarioambtenaar J.Holm (Meelstraat B 393) is feitelijk onbewust aan het redden gaan meedoen. Peter don Heeten uit de Boereweg, kwam 's Maandagsmorgens bij hem mot het verzoek, of hij hem wilde helpen bij het bergen van ver schillende dingen uit zijn ondergelopen woning aan de Boereweg, Holm ging hierop in en met een bootje van de Provinciale Stoom- bootdienst voeren zij de Zandweg in. Onderweg vernamen zij van ie mand, dat het gezin de Graaf op het z.g. "Sasje", nog in haar wo ning zat. Zij hebben dit gezin en nog anderen in veiligheid gebracht, wat veel moeite kostte, daar zij stroom en wind tegen hadden. Boven dien sloeg dicht bij huize de Graaf een dol van de sloep stuk, waarna de boot afdreef naar de boerderij van v.d.Sluis. Daar von den zij een broodmes, waarmede zij een stuk uit de zijkant van de boot sneden, zodat ze weer konden roeien en hun doel konden be reiken. Zij hebben zeven mensen uit het bewuste huis gehaald, maar waren daarvoor zeven uren in touw geweest. Begrijpelijkerwijze kwamen zij doodmoe met de geredden in Zierik zee aan. Hierna ging Holm toch weer helpen en wel bij de verzorging der vluchtelingen in de Chr.ULO-school en de Openbare ULO-school. Dinsdagsmorgens om zes uur, is hij op een Urker botter naar de Schelphoek gevaren. Daar was het een drukte van belang, want Zie- rikzeese schippers zetten roeibootjes en jollen van Scheveningers en ook andere schepen over de dijk. Holm is toen om het gat bij Schelphoek heen, naar Serooskerke gevaren. Later, om negen uur, geraakte een andere boot met elf inzittenden o.a. P.den Heeten, Chris Schot BWzn.Schevingers, Katwijkers en geredden, bij af gaand water voor het gat vast. Ze hadden nog het geluk, op een damhek terecht te komen. Holm's zwager, Johnny Schaap (matroos) kwam in een rubberboot te hulp, wat door de sterke stroom een gevaarlijke onderneming was. Daarbij kwam nog dat de motor afsloeg waardoor het bootje ook naar het gat dreef. Beide boten kwamen evenwel aan de dijk terecht. Tegen twaalf uur kwam een helicopter, die alle inzittenden van de bootjes twee aan twee naar een dijk bij Burghsluis bracht. Hierbij deed zich het incidentje voor, dat op blz. 129 is beschreven, van de man met de geldtas. De redders en geredden moesten van Burghsluis naar het Schelphoek- gat lopen. Het bootje is later door een Urker visser opgepikt. Holm heeft het verdere van die dag, en ook de Woensdag nog, bij het reddingswerk geholpen, 's Woensdags gingen zij Duiveland in. Met een groep adelborsten voeren zij van de Stenen dijk af naar Stevensluis. Hierbij was ook een zekere de Rijke, Bij deze tocht hebben zij verscheidene mensen kunnen ophalen. Zij zijn in een vrachtauto van de ondernemer C.v.d.Wekken, bestuurd door Gerrit Merle Jzn. thuisgebracht. De geredden werden naar de ULO-school vervoerd, waar Holm die dag verder is blijven helpen. Toen hij Donderdags hoorde, dat de dijk bij Noordgouwe gevaar liep, is hij met zijn zwager Johnny Schaap en Stoffel v.d. Wekken daarheen ge gaan. Onderweg zagen zij een koe, die in het prikkeldraad verward zat. Zij hebben het dier bevrijd en aan een boom vastgebonden. Vanaf Noordgouwe hebben zij vee helpen wegbrengen naar Zonnemaire, waarbij de begeleiders op paarden zaten en als echte cowboys door het water reden.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 135