132 De heer Cashoek. was gekomen namens de Evacuatiecommissie, om in lichtingen te verschaffen aan évacué's, over vertrektijden der bo ten enz.Niet lang daarna moest Moermond met zijn gezin evacueren en kwam hij in Almelo terecht. De opzichter van de Provinciale Waterstaat, L.A. Verdoorn, die in ander verband al eerder is genoemd (zie blz.27), heeft ook aan red dingen medegewerkt. 's Maandags is hij met de ZZ 2 naar Flaauwers gevaren, waar dit Vaartuig 40 mensen van de dijk aan boord nam. Verdoorn is ook in een bootje, o.a. met W.Berrevoets (Weststraat) en Dies van Strien mee de polder ingevaren. Bij Prommelsluis heeft hij mensen uit hun woningen helpen halen, o.a. een zekere P.van Leeuwen, (die geheel in het gips zat) en ook een zekere van Sluis. Van Leeuwen hebben zij op een matras gebonden. Leze mensen moesten over een smal muurtje en over planken, via een uitbouw in de boot worden gebracht, wat geen kleinigheid was.' Verdoorn is in de jeep van v.Sluis naar de haven Flaauwers gere den en vandaar met het schip van beurtschipper D.Verburg (Nieuwe Hav.en) naar Zierikzee gevaren. Verburg heeft met zijn schip vele geredden vervoerd. Verdoorn moest echter spoedig ander werk gaan verrichten. Hij heeft zandzakken helpen plaatsen en palen bij afgebroken kruinen van dij ken. Voorts verrichtte hij zijn gewone opzichterswerkwaarbij bo vendien kwam, het toezicht op de Havendijken. Hij "heeft ook geholpen aan de aanleg van een dijk bij de boerderij van de heer Job Koopman (Gouweveer)die 's nachts was komen vra gen, of er een weg gemaakt kon worden, Er werd toen zand en grond van een dijk tussen de trambanen gegooid. Dijkwerkers van "Schouwen" hebben toen een weg gemaakt. Ook heeft Verdoorn met een auto bij droppings gestaan, om licht te geven. Verder heeft hij veel gevaren, om de stand van het water op ver schillende plaatsen op te nemen, Hij maakte lange dagen. Als volgende "burgerredder" mag worden genoemd de heer Joh.Ochtman PJzn.(Lange Nobelstraat) Deze heeft in Zierikzee zelf ook verschillende mensen uit "onder gelopen" huizen helpen halen, n.l. in het Visslop, Jannewekken, de Touv/baan, Kadeweg en de Zoute Gracht (zie blz.58). Later kwam hij op de Nieuwe Haven toevallig in aanraking met Mari nemannen, wier schepen buiten de haven lagen. Hij bracht hen naa? het politiebureau en ging daarna als gids met hen mee naar 0u\Ner~ kerk, buitenom, in een vlet, dat met een snelheid van plm.50 km. per uur voer. Twintig minuten na het vertrek uit de Zierikzeese haven, lagen zij dan ook al voor Ouwerkerk. Eerst zijn zij door het ene, later door het andere gat gevaren. Zo kwamen zij bij de landbou wer J.C. de.Kam en bij burgemeester J.Eomeijn terecht. Ochtman is daar niet binnen geweest, aangezien'hij het niet erg op de paar den begrepen had. Op hun verdere tocht hebben zij in het donker mannen van een rubber» boot opgepikt. Daarna zijn zij in Nieuwerkerk beland, kaar nog vele mensen op zolders zaten. Ook voeren zij in de richting Ooster- land. Bij de Bampaertsedijk kwam de sigarenwinkelier Louw Stoutjesdijlt uit Nieuwerkerk, met zijn vrouw en twee kinderen op een vlot aan drijven. Eén kindje van hen was onderweg van koude gestorven. Zij hebben deze mensen meegenomen en aan de dijk gebracht. I11 de buurt van de Rampaertsedijk had op een zolder een vrouw het leven geschonken aan een kind. Zij hebben moeder en kind naar Ouwerkerk gebracht, waar de baby naast de burgemeester op bed werd gelegd in de kerk. De volgende dag voer Ochtman weer met de Marine mee. Hij heeft toen bange ogenblikken doorgemaakt, Want in een dijkga't sloeg de motor van hun hootje af, waardoor dit ging drijven en draaien 'en onder water geraakte. De vier inzittenden kwamen in het water terecht. Onmiddellijk schoten andere, 'in de buurt zijnde bootjes te hulp en mochten er in slagen alle drenkelingen binnen boord te halen. Eén van hen was bewusteloos. Ochtman werd, geheel verstijfduit het koude water aan boord van een logger getrokken. Hij had veel water binnen gekregen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 133