130 Zij hebben daar mensen van het dorp opgehaald, en hen aan de Rampaert- se dijk gebracht, vanwaar helicopters hen verder vervoerden. Zij zijn ook door de Bosweg gevaren naar café "Blauwe Keet", waar twaalf mensen zaten te wachten op vervoer naar veiliger oorden. De-zo, onder wie de caféhouder Abr.Heuzen en zijn gezin, hebben zij meegenomen. Op een, door een bootje getrokkenDUWK zijn Schraver on de geredden naar Bruini-sse gebracht. Toen ging de, tocht terug naar Qosterland en vandaar in storm en togen naar Zierikzee, waar zij 's avonds laat aankwamen, Op deze reis .hebben zij een oude,, zieke man uit een boerderij bij "De Waorelt" afgehaald en meegenomen. Kort daarna is Schraver met zijn gezin 'geëvacueerd. Dit is een korte bloemlezing .van de tochten,, die verschillende vis sers en schippers hebben ondernomen, om hun in nood verkerende mede mensen te redden. Uiteraard is deze niet volledig, maar zij geeft toch enigszins een indruk van wat deze moedige mannen, de eerste dagen na de ramp onder de meest ongunstige omstandigheden( ruw en nat weer, vrij gebrekkig 'materiaal)hebben gepresteerd. Over het algemeen wilden deze eenvoudige mannen niet veel loslaten over hun daden, die zonder overdrijving "heldendaden" mogen wor den genoemd. Zij hebben de naam van hun vereniging "Helpt Elkander" hoog gehouden, en in veler harten een monument van dankbaarheid op gericht. Mede.namens het gemeentebestuur, heeft burgemeester Schuurbeque Boeije, voorzitter B.W. Schot dank gebracht voor al hetgeen de man nen van de vissersvloot- bazen en knechts - en de andere schippers op het gebied van de reddingen hebben gedaan. Ook is hun, op een bijeenkomst van de Rode Kruisafdeling Zierikzee, in de koffiekamer van de Concertzaal hulde en dank hiervoor ge bracht, Jammer genoeg konden zij hierbij niet persoonlijk aanwezig zijn, daar zij toen voor het halen,van mosselzaad naar de Wadden zee Vertrokken waren. Behalve de "varensmannen Van professie", hebben echter, ook vele anderen aan de reddingen meegewerkt. De ervaringen van enige dezer mannen willen w ij hier aan de vergetelheid ontrukken. De gebroeders Adriaan (zanjweg) en Barend -Moermond ("De Sport vriend.", Nieuwe Haven), hadden1s Zondags in-de omgeving-van Zie rikzee al wat gevaren. Adriaan had die dag thuis de handen vol - gehad met vee in veiligheid brengen en. allerlei, dingen inpakken, 's Avonds om half zes ging hij, over de S/erdïjk'naar Dreischor, om inlichtingen te verkrijgen over zijn twee broeders en hun familie, 's Maandagsmiddags heeft hij een bootje overgenomen van P.den He-: ten (Boereweg) en J,Holm (Meelstraat)die toen Schouwen in ge- weost vraren. Met enkele anderen o.a, M.Legemate (Minderbroeder straat) voer Adriaan Moermpnd naar de Brasweg (Kerkwerve) om daar Adr.Kik, Bas Legemaoe en Kees den Boer op te halen. Het was een zware tocht. De geredden'hebben zij bij Pikgat aan de dijk gezet. Om half elf kwamen ze terug in Zierikzee, Dinsdagsmorgens vroeg vertrokken de gebr, Moermond met P.den Boer (Boereweg), Leen den Boer, Czn. - (Karnemelksvaart) Kees den Boer (Weststraat)twee jongens uit de Kooiweg en nog iemand, naar de hoek van de Weststraat waar zij van een andere groep redders een boot konden overnemen. Eerst voeren zij naar Kerkwerve en Schutje, waar al helicopters in actie Waren. In die omgeving waren de meeste mensen al wegge haald. Toen konden zij hun vaartuig aan een motorbootje vastmaken en vervolgens ging het richting Serooskerke. Gezamenlijk hebben zij daar de laatste 25 mensen weggehaald en naar plaauwers gebracht. Daar lag toen een stormboot van de Marine. Toen de mensen waren afgezet., gingen de Moermonds met hun bootje achter de motorboot van B.W. Schot-v. d.Wekken aan. Bij zeer ongunstig weor' voeren zij opnieuw naar Serooskerke en hebbon uit die omgeving weer enig.e mensen gered.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 131