127 Bleijenberg en zijn gezinsleden hebben kleden opgenomen en kle ren boven gebracht. Achter het huis hoorden zij muren instorten en bij hen aan de achterzijde sloegen ramen stuk. Een vreemde schipper kwam met een roeibootje voor de deur, om de families Bleijenberg en Praet te halen. Bleijenbergs dochtertjes stapten op de vloedplank die brak, waardoor er nog meer water in huis stroomde. Zij hebben geruime tijd op het schip gezeten(waar het veilig bleek te zijn) en vandaar uit met een schijnwerperde Nieuwe Boogerdstraat ingekeken. Toen het water op de Nieuwe Haven een eind gezakt was, is Bleijenberg eens in de Lange St.Janstraat gaan kijken, o.a, bij zijn schoonouders II.C. Gilden-van Aken. Tot zijn grote schrik werd hij gewaar, dat zijn schoonvader verdronken was. B. is ook in het huis geweest van'de fam. H.Blankert- Verton(zie ook blz.14). Be gehele Zondag heeft het gezin Bleijenberg op "De Havik" doorgebracht, 's Maandagsmorgens is B. met de ZZ 8 van Gebr. Schot naar Wemeldinge meegevaren, van welke reis hij 's middags om twee uur terug was. Uit Wemeldinge hadden zij een vlet en een boot van v.d.Tak's Bergings maatschappij meegekregen, om hulp te gaan bieden in het ondergelopen land. Toen Bleijenberg op de vlet wilde springen, sprong hij er naast, zodat hij doornat werd. Hij moest zich natuurlijk verkleden en door dit oponthoud gunde hij zich geen tijd meer om te eten, maar ging direct met een vissersboot naar Prommelsluiswaar ze tegen half vijf aankwamen. Met behulp van een jeep werd een boot over de dijk het water ingezet. In gezelschap van nog drie andere voer Bleijenberg hiermede naar de diverse boerderijen en naar de Chr.School te Moriaans- hoofd. Zij brachten per reis ongeveer 20 mensen mee, die zij aan de dijk afzetten. Op een van deze reizen hadden zij pedhj de boot voer n.l. op een be tonnen paal, waardoor er een gat in kwam. Zij hebben toen acht mensen weer in de school teruggebracht, een laken in het gat gestopt en zijn vervolgens met de overige inzittenden naar de dijk gevaren. Het weer was zeer ongunstig, het was donker en de vrouwen en kinderen zaten met de voeten in het water. Zij zijn al hozende naar de dijk gevaren, maar toen zij daar kwamen, ging de boot bijna onder water. Tot Dinsdagmorgen acht uur toe, hebben zij 75 a 80 mensen gered. Deze hebben zij per schip naar Bergen op Zoom vervoerd. Toen ze van deze reis terugkwamen, waren de redders oververmoeid. Bleijenberg heeft nog aan waterkeringen o.a. op het Kraanplein, gewerkt, voordat hij zijn gewone werkzaamheden hervatte, B. was zeer getroffen, door de dankbaar heid, die de geredde mensen toonden. Over de ervaringen van mosselvisser S.L. Schot CJzn.(Kleine Zelkeweg)Sas) op Zondag 1 Februariis reeds melding gemaakt op blz. 51» In combinatie met anderen, heeft hij die dag, op 't gebied van reddings werk, heel wat gepresteerd. 's Maandagsmorgens is hij met de ZZ 2 naar Plaauwers en de Schelphoek gevaren, met aan boord o.a, opzichter L.A, Verdoorn uit de Regenboog- straat. Schot heeft van Plaauwers uit, samen met Simon Hart tweemaal getracht met een jol naar in het water staande huizen te varen, doch dit ging onmogelijk. Vandaar, dat Schot terugkeerde naar Zierikzee, om te trachten, nog meer boten te krijgen, dan er al in die omgeving waren. Dit mocht hem gelukken en de sleepboot "Duitsland" bracht enige boten naar Plaauwers, met als loodsen de mosselvissers L.J.C. Schot en W. Schot Jzn.- den Boer aan. boord. Simon Schot had eerst de volgende morgen (Dinsdagsmorgens) naar Ouwerkerk willen gaan, maar het schip, dat hij zou nemen lag te diep en in en bij Ouwerkerk waren toen al veel schepen uit Yerseke aanwezig. Daarom ging hij maar weer naar Flaauwers. Hij heeft daar boten van de Marine over de dijk helpen zettem, maar daar de meeste menseh al wa ren gered en afgevoerd, heeft hij hiermee niet veel meer behoeven te helpen, 's Woensdags is hij met Chris, Willem, Jan en Bart Schot naar Nieuwerkerk gevaren, waar zij nog een 50-"ta3/foensen hebben weggehaald.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 128