123 Toen er later Andijkers, kwamen helpen, is Schot er met zijn collega's meevopgehouden en zijn zij weer kreeften gaan vissen. Een andèr lid van de familie Sohct, de havenmeester Jan Schot CJzn, heeft 's Zondags mensen uit 's Heer Lauwendorp en de Zuidhoek en 's Maandags bewoners van- de huizen uit het Jannewekken, het Vrije, de Touwbaan en -Malta helpen redden. 's Maandagsavonds moest hij weer als havenmeester dienst doen, wat handen vol werk gaf en hem dagen en nachten in touw deed zijn. Gedurende acht dagen en nachten kwam hij niet uit de kleren. Zijn .■zoon David voer 1 s Maandagsmorgens mee naar Schouwen. Toen deze met zijn mede-redders bij Flaauwers aankwam, stonden er wel honderd men sen op 'de dijk, die allen naar Zierikzee zijn gebracht. De ZZ4 bleef in de haven Flaauwers liggen, andere schepen voeren door naar de Schelphoek. Tijdens het redden, dat onder de ongunstigste omstandigheden plaats vond (veel stroom, bénevens regen- en hagelbuien) wierpen vliegtui-r gen rubberbootjes uit, waarvan er vele door het gat bij Schelphoek naar buiten spoelden en enkele (waaronder twee grote) werden opge vist en achter de sloep aan naar Zierikzee werden gesleept. Geregeld voeren Zierikzeese vissersschepen (o.a. de ZZ 6, 9? 20 en 24) naar de zeedijk, om geredden af te halen en weg te brengen. David Schot is tot in Serooskerke geweest^ later heeft hij een poos als matroos op een schip van de Koophandel gevaren. Willem K. Schot Czn.(Sas A 489) heeft ook aan vele reddingen deelge nomen, ook reeds op de eerste Zondag na de ramp en meestal samen met Jan Schot Jzn. en Chris Schot WKzn. (zie ook blz.52). Hij heeft van Maandag t/m Donderdag' in Duiveland zijn reddingswerk zaamheden verricht. Schot vertelde, dat sommige mensen de schippers geld boden, als ze familieleden van hen wilden gaan halen, maar de redders weigerden dit pertinent en lieten deze mensen soms expres langer wachten, tenzij zij in levensgevaar verkeerden. Eens op een avond om half negen, toen Schot juist zat te eten, kwam de politie vragen, of hij met enige anderen in de richting Nieuwer- kerk wilde gaan, omdat er in de mist enige DUWKS in gevaar zouden verkeren en de pontonniers er niet h'een durfden gaan, De schippers stemden toe, waarna de brandweer hen per wagen naar de Stenen Dijk bracht. Per bootje voeren ze toen in het donker naar Nieuwerkerk, met de pontonniers achter hen aan. Daar troffen zij echter de DUWK-beman- ningen aan in een particulier huis, waar zij gezellig een borreltje zaten te drinken. De schippers kwamen die avond pas weer om half twaalf Na' s Woensdags ook nog reddingen te hebben verricht en Donderdags als gids op een Urker boot Schouwen te zijn ingeweest, heeft ook deze Schot enkele weken meegeholpen bij het redden van vee, bij het vervoeren van huisraad,' kleren en andere zaken (o.a. de apotheek van dokter Vleugels Schutter) van Nieuwerkerk naar Zierikzee. Schot sprak met voldoening over de grote dankbaarheid der geredden, waarvan er velen later nog schriftelijke dankbetuigingen hebben ge zonden. Eén broer van laatstgenoemde, L.J.C. Schot (Nieuwe Haven), die 's Zondags met een bootje en ladders mensen had helpen redden in en om Zierikzee, is 's Maandags morgens met beurtschipper D.Verburg naar Flaauwers gevaren, om daar'geredde mensen af te halen en deze naar Zierikzee en Wemeldinge te brengen. Zij hadden graag nog meer gedaan, maar er waren geen kleine boten genoeg, om alle schippers en helpers mede te nemen. Verburg en Schot zijn toen'weer naar Zierikzee teruggekeerd, 's Maandagsmiddags is Schot öp de sleepboot "Duitsland" van'Smit, met vijf boten er achter, als loods, opnieuw naar Flaauwers gevaren. Daar werden met veel moei te de boten (o.a. de sloepen van de Provinciale boot) over de dijk gezet. De jongere schippers voeren hiermede de polder in. Schot heeft het verdere van die dag nog- mensen vervoerd.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 124