122 Er stond veel water, maar op dé Hing zat de bevolking dróóg op'de bo venverdiepingen der huizen. Bij de Ned.Hervormde predikant Ds M.G. Westerhóf, kregen de varens- lui boterhammen en thee. Hieriïa zetten zij de tocht voort, waarbij zij drie mensen van een half ingezakte kapschuur afhaalden, n,1. de echtelieden Slootmaker- de Graaf en hun dochter. Deze mensen hadden heel wat meegemaaktzij waren met het dak van hun eigen huis komen aandrijven en konden zwemmend op de kapschuur komen, doornat, ver kleumd en verstijfd. Zo werden zij naar het dorp gebracht. Tegen dat het donker werd, keerden de redders terug naar Zierikzee,' juist toen weer een grote bui kwam opzetten. Vanaf de Stenen Dijk gaf de chauffeur Nico Mol, die met C.Kloet (Zevengetijstraat) die' dag al vele mensen naar Zierikzee had vervoerd, lichtsignalen, zodat de redders veilig aan de dijk konden landen. Om half tien kwamen ze thuis. Wim Schothad-blaren in de handen van het roeien en hij 'had ook af en toe last .van een dikke pols. Veel rust werd hem niet gegund, want Dinsdagsmorgens om drie uur werd Wim alweer geroepen om mee te gaan naar de Engelse Kade, waar hij .een groep schippers aantrof bij de grote sloep van de amanuensis van het Zierikzees Lyceum, Wim de Vos, (Poststraat)welke sloep zij uit de Oude Haven hadden opgehaald. C.v.d.Weele had de boot aan de Engelse Kade gebracht en om vijf uur s morgens vervoerden zij de boot per vrachtauto van M.Vaane (Meelstraat) naar de Stenen Dijk. De motor van de kreeftenboot was inmiddels hersteld, zodat deze nu niet meer geroeid behoefde te worden. (Van deze boot was een asje in de reparatie op Bruinisse, doch L.v.Hekke van de Visserijpolitie heeft het daar opgehaald, waarna het met veel moeite door Bart Kloet, knecht bij fa. Timmerman en Verbeek, met hulp van anderen, weer op zijn plaats werd gebracht, zodat de motor 's Maandagsnachts ■om één uur weer draaide). In convooi voeren ze nu Duiveland ins' voorop de kreeftenboot, daar achter de sloep van de Vos en nog- twee roeiboten, o.a. van L.v.d.Heu vel. Om half zes 's morgens, dus nog in hetpikdonkerwaren'ze in Nieuwerkerk, waar zij achter het huis van dokter Vleugels Schutter aanlandden. Gelukkig hadden zij een schijnwerper aan boord. Ze zagen 'nog veel mensen op dakenzitten. De mensen, die er het ergst aan toe waren, hebben zij naar de Hing gebracht, waar o.a. ook dokter E.E. Vleugels Schutter hulp verleendef de anderen werden op de Ste nen Dijk afgezet. A'dr. Berrevoets Scheepstimmerdijk) trok de boten mot een touw naar de dijk toe. De student Kees Koopman Czn. en hij zorgden daar ook voor eten, drin ken en een borreltje, Wé/t de redders zich uitstekend lieten smaken. Ze waren moe, want het was weer hard aanpakken geweest. Onder meer hadden zij een verlamde man, die 200 pond woog, door een dakraampje moeten wringen. 's Woensdags en Donderdags hebben zij in Capelle (waar 's Woensdags alle overlevenden gered waren), Nieuwerkerk en Oosterland (waar toen al veel mensen gered waren)opnieuw velen van zolders en daken ge haald, aan de dijken en in het gemeentehuis te Oosterland gebracht. Toen hebben ook Aalsmeerders en Amsterdammers met bootjes meegeholpen. Donderdags waren practisch alle mensen uit de overstroomde polders, in veiligheid. De redders waren toen echter doodop. De Zierikzeeënaars kwamen om te redden het eerst in Duiveland, de Yersekenaren het eerst in Ouwerkerk. Een groot aandeel in bovengenoemde reddingen had Chris Schot(Scheeps- timmerdijk)die geregeld mee geweest is, Duiveland in en die in to taal zeven weken hard heeft gewerkt. Hij is een week bij aannemer v.d. Heuvel werkzaam geweest om draglines te helpen borgen en hij heeft vier weken in dienst van de gemeente Nieuwerkerk gevaren, om mensen naar hun huizen te brengen met het doel, inboedels e.d. te bergen. Dit laatste geschiedde eerst een' paar we ken gratis, maar later werd 'er vergoeding voor gegeven. D.e reizen naar Nieuwerkerk waren zö talrijk, dat de vissers wel eens de wens uitspraken, dat het potlood van de burgemeester zou breken,daar deze steeds maar vergunningen 'uitschreef.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 123