121 drie, uur voer Schot met enige andere vissers in geleende roeiboten naar Flaauwers. Op Moriaanshoofd was, toen zij daar aankwamen, practisch nog niemand gered. Op daken en zolders zaten mensen met allerlei vlaggen en lakens om hulp te seinen. De plm. tien vissers begonnen direct met redden, ondanks een flinke Noordwesterstorm en hebben tot Dinsdagsmorgens 8 uur, dit reddingswerk voortgezet. Zij hebben in die tijd plm. 200 vrouwen en kinderen uit huizen en boer derijen gehaald. In café "Heerenkeet" (Flaauwers)werd koffie geschonken, waarna de ge redden vandaar met Urker schepen naar Bergen op Zoom werden vervoerd. Schot en zijn helpers brachten zelf de laatste 40 mensen naar Bergen op Zoom. .Het was zwaar werk geweest, want eerst moesten de boten over de dijk worden gezet, wat heel wat krachtsinspanning kostte. En waren de boten eenmaal in het water, dan was het opnieuw moeilijk, want vaak moest tegen een harde wind worden opgetornd bij veel golfslag, terwijl alom cadavers en wrakhout dreven, welke geregeld moesten worden wegge duwd. Ook de terugkeer van de stampvolle (dikwijls overbelaste) bootjes leverdemenigmaal grote moeilijkheden op. Vanzelfsprekend was het varen 's nachts.nog veel moeilijker dan over dag. De redders moesten vaak hard zijn, wat onder meer uitkwam, toen één van hen moest weigeren twee gestorven kinderen van een gered echtpaar uit Delft (een draglinemachinist en zijn echtgenote) in de boot mede te nemen, daar de levenden nu eenmaal moesten voorgaan. De kinderen moesten aan de dijk blijven liggen, doch zijn later opge haald. S.oms kwamen de redders juist op het nippertje, o.a. bij een gezin,, dat op de voorgevel zat van een huis, waarvan de rest was weggeslagen. Jammer genoeg vergaten zij toen om twee hondjes mede te nemen. Bij Flaauwers ging.het zo, dat de oudere schippers aan boord van de vissersschepen buiten de dijk bleven en de jongeren met de kleine bootjes de polders invoeren. Wim Schot, zoon van de voorzitter B.W, Schot, die 's Zondags al diverse mensen in Zierikzee uit hun huizen had gehaald, is 's Maandagsmorgens met een vlet. Duiveland ingevaren, samen met Jan Schot Wzn, Stoutjes- dijk en Leendert Legemate (Zuidhoek). Zij kwamen o. a. in het Gouweveer, bij het gat in de Groene Dijk en in de Vierbannenpolder. Eerst hebben zij de gezinnen J.P. van Mourik en F. Schillemans van het dak hunner woningen gehaald en aan de dijk gebracht. Op het zoldertje van een arbeidershuisje zaten 20 mensen o.a. Jan Krello met vrouw en kindje (zes weken oud) en diverse andere familie leden. De grootvader voerde de baby pudding. De vlet heeft driemaal moeten varen, om al deze mensen in veiligheid te brengen.! Ook hebben deze redders de landbouwer J.Stols en familie te -Capelle opgehaald. Daar dreven dode dieren in huis. Adrdaan Hendrikse van Capelle, die zes uren in een telefoonpaal had gehangen, troffen zij daar aan, deze was naar de boerderij komen zwem men. Zijn gehele familie en nog twee logé's uit Yerseke (L.Otte en echtgenote, vroeger woonachtig te Zierikzee) waren verdronken. Hijzelf had op een vlot gezeten, doch was door een telefoondraad daar afge veegd, waarna hij in de paal was geklommen. Met het vlet werd hij naar de dijk gebracht. Het vlet-voer toen naar Capelle zelf, vanwaar de Schotten nog ruim 30 mensen in veiligheid konden brengen. Van de eigenlijke woonkern was slechts één (half verzakt) huis over gebleven, In de cichoreifabriek bevonden zich 21 mensen, die weliswaar veilig zaten, maar toch ook naar een minder bar oord werden overgebracht. De vlet is 's Maandagsmiddags samen met de kreeftenboot,, waarvan de mo tor stuk was, dus die geroeid moest worden, uit Zierikzee richting Nieuwerkerk gevaren. Ze hadden echter pech, want tijdens een "uit- schieter" met een begeleidende sneeuwbui, liep een der boten ongeveer vol water. Nadat deze leeggehoosd was, werd de tocht voortgezet. De mensen in Nieuwerkerk waren verbaasd de schippers te zien.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 122