10 De fam» v.d. Maas had boven gezeten en had om hulp geroepen. Ze hebben zich omlaag laten zakken en zijn op een plank naar "Ha venoord" gedreven. De agenten gingen terug per vlot en lieten door L. Paret dokter Schilstrq, ophalen, die geen laarzen aan had, doch direct op het vlot meeging. C. Kloet heeft toen het vlot getrokken en Johnny en Herman Schaap waren erbij. Dokter Schilstra verleende geneeskundige hulp en werd per vlot teruggebracht naar de Appelmarkt, waarna hij huiswaarts ging„ De inventaris van de zaak van dhr. v.d. Maas werd in de loop van de ochtend zoveel mogelijk eruit gehaald en bij de families Lab- zowski en G. v.d. Vliet gebracht, waar o.a. G.J. Wilbrink Jr. aan medehie ■lp. De leden van de fam. v.d. Maas reikten het aan en de helpers gaven het door. Intussen stond de telefoon op het. politiebureau niet stil. Om half 6 vroeg de burgemeester van Dreischor, de heer A.H. Vermeulen om Joh. Ringelberg te waarschuwen i.v.m. schapen,- die in nood ver keerden (en verdronken zijn). Om 5-40 uur was de dijk in de Zuid hoek doorgebroken. Gemeld werden toen ook gaten in het Vrije en de Mosselstraat en een verzakking in het Korte Groendal. Ten overvloe de werd om ca. half 8 brand gemeld in de kelder bij de fa. Labzovra- ki (Oude Haven A 330) waar agent Pluijt met het brandwagentje is heengegaan. Er bleek door 't water kortsluiting te zijn gekomen, maar ingrijpen was niet nodig. Aan de P.Z.E.M, werd afsluiting van de stroom gevraagd, wat gebeurde. Vervolgens werd een groot gat gemeld op de hoek Korte St.Jan straat/Lange St.Janstraat/Pontein. Jacob v.d. Kasteele uit de Man huisstraat berichtte dat een tafel en een stoel bij hem waren weg gespoeld. Voorts webd bericht, dat T.K. de Jonge met een boot Schouwen in zou gaan en de Schotten ook al met boten op redding uit waren, richting Duiveland. Veel storm weer werd gemeld en Lege- mate uit de Brasweg vroeg om hulp. Noordgouwe vroeg boter, Haamste de gist. Wethouder Bolkenbaas uit Burgh belde op, dat daar een dijkdoorbraak was en dat de toestand op Burghsluis ernstig was. Leeuw antwoordde dat het in Zierikzee ook zo was. Een ander belang rijk bericht luiddes"Er loopt een varken op het terrein van de gasfabriek"! Van het politiebureau uit werd ook getelefoneerd. Wilbrink bel de de slagers op om voor soep te zorgen. Tevergeefs werd getracht contact te krijgen met de districtscommandant van de Rijkspolitie. Via dokter van Hoorn werd de Rode-Kruiscolonne gewaarschuwd. Leeuw heeft ook de eerste noodseinen aan burgemeester Roel van Haamstede doorgegeven over de algemene toestand (doden, enz). Deze zeide dat men met een zender buiten het eiland berichten kon doorbrengen in hoge nood. Dit gelukte via het bij Westenschouwen gestrande Finse ss."Bohre". De commissaris der Koningin had de boodschap (aan Ir, Swaters gedaan) waarschijnlijk doorgegeven aan een vliegbasis, om een karteringsvliegtuig verkenningen te doen uitvoeren. Het vlieg tuig, dat 's Zondagsmiddags boven het eiland kwam, zou dit toestel zijn geweest. De burgemeester zeide tegen Leeuws"Je hebt je kranig geweerd". Van degenen die zich ook al gauw op het politiebureau meldden, noemen wij nogs Dokter G.M. van Hoorn, die tussen 5 en 6 uur kwam en het te ca. 4 uur in de kamer van de adjudant—korpschefspontaan begonnen Rode kruiswerk ging voortzetten, o.a. met de ook gearriveer de Zr. Goudzwaard, dhr. L.J. Korstanje en diverse Rode Kruiscolonis- ten, zomede dokter A.J. Schilstra, die om 6 uur arriveerde en dokter Vogelaar, die om ca. half 10 op verzoek naar t bureau kwam, verders D. bij de Vaate die zich met zijn bestelwagen om ca. half 8 meldde, Ds. M. v.d. Klis, die als een der eersten bijna direct na de sirene zich meldde, de brandweercommandant C. Berrevoets en diverse brand weerlieden, die direct in verband gingen werken en groepjes vormden, bode J.A. Bienefelt, die om ca, 3 uur arriveerde en een half uurtje de telefoon bediende, luitenant J.W. Geldermah van t Leger des Heils, die kwam waarschuwen, dat de doorlichtingsapparaten voor het T.B.C.onderzoek in 't gebouw gevaar liepen in' t water te komen en het hoofd van de Sociale Dienst, dhr. J. v.d, Gaast, met zijn zoon Jelle, die aan t werk werden gezet bij het ziekenvervoerdiverse autobezitters e.a.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 11