117 Het Schelphoekgat harl reeds een diepte van 36 m. He toestand werd dan ook precair geachtook al doordat de weersomstandig heden geen gunstig vooruitzicht boden en de periode van springtij naderde. Gevreesd werd zelfs, dat bij harde Westelijke wind een gedeelte van Zie rikzee zou onderlopen,, wat niet direct gevaarlijk'behoefde te worden ge acht, doch velen enkele uren in een onaangename situatie zou kunnen brengen. Intussen was men begonnen met het uitbaggeren van de noodhaven "He Val" bij-Zierikzee en werd er aan de binnendijken zo hard gewerkt als mogelijk was. Aan de Schouwse Bijk werkten in overgrote meerderheid militairen, doch nog steeds waren er' niet genoeg zandzakken en ook was de behoefte groot aan meer burgerkr.achten. Zolang er geen,, zandzuigers of baggermolens waren, was er ook te weinig zand dichtbij aanwezig. He zandzakken moesten dan ook op cle dijken wor den gevuld met grond uit do polder. Haar de landmacht op Binsclag 17 Februari zou vertrekken, werd op Zondag 15 Februari de kwestie.der arbeidskrachten nog eens speciaal onder het oog gezien in een bespreking tussen Kolonel van Waning, Majoor Faber, Ir. Slotboom eh vertegenwoordigers van de Provinciale Waterstaat, de Ne derlandse Heidemaatschappij en het Gewestelijk Arbeidsbureau. Verwacht werd, dat er geleidelijk meer burger-dijkwerkers in dienst zou den komen van de aannemers, waarvan er 750 in de Westhoek zouden worden geplaatst, I5OO' in de corridor Zierikzee-Brouwershaven en 750 bij Brui- nisse en Zijpe. Op dat tijdstip werkte de Nederlandse Heidemaatschappij met 230 burger arbeiders en de Provinciale Waterstaat en de waterschappen met 270 men sen, totaal 500 arbeiders. Inderdaad zijn toen al spoedig vreemde arbeidskrachten (.later ook buiten landse steenzetters) gekomen en ondanks verschillende moeilijkheden is het na maandenlang dag en nacht zwoegen en ploeteren, zowel in het ge bouw van het waterschap "Schouwen", waar de "brains" en tekenaars zetelden, als aan de dijken, mogen gelukken de gaten te dichten. Op Vrijdag, 6 November tegen middernacht, was het laatste dijkgat bij Ouwerkerk gesloten en was het devies uit het Zeeuwse wapen "Luctor et Emergo", opnieuw bewaarheid. Aldus was op Schouwen-Huiveland, met Gods hulp, in 1953, "Iets groots verricht", waarmede alle werkers de dank van de gehele Nederlandse be volking en vanzelfsprekend van de Schouwen-Huivelandse in het bijzonder en de bewondering van velen over de gehele wereld hebben geoogst. In aansluiting met het bovenstaande willen we- -nog iets naders mede delen over de.pogingen, die de eerste dagen zijn aangewend om het gat in de Westhavendijk te Zierikzee te dichten, waarover op blz. 70-reeds een en ander is gemeld wat betreft het werk, daar'onder toezicht van'de-Cen trale Hienst verricht. Na opzichter L.H.A. de Jonge van die dienst, kreeg opzichter L.A, Ver doorn (Regenboogstraat) van de Provinciale Waterstaat daar het toezicht. Het werk zelf was overgegaan op het waterschap "Schouwen". Toen waren er ter plaatse drie gaten» He werklieden slaagden erin, het gat aan de stadszijde te dichten met zandzakken, doch met het tweede gat ging dit niet, daar dit te diep was. Het- derde gat kon halverwege gedicht worden. 1s^Woensdagsavonds was het eerste gat dichtgekomen, doch het brak 's a- vonds weer door en daarna werden de drie gaten tot één groot;-gat, waar door een sterke stroom ging» He zandzakken bleven lang staan. Aan de aannemer L.v.d. Heuvel werd toen.opgedragen, daar een zinkstuk aan te brengen. Onder toezicht van een zekere v.d. Linde werd een zinkstuk ingeheid volgens het systeem Pikkaart met gaas, dat goed kwam te zitten en met stenen verzwaard werd. Het werd vervolgens vastgemaakt met staaldraden en manillabossen. Tijdens deze laatste werkzaamheden werd het- verkeer in de haven stil gelegd. Jammer genoeg werd dit door de vloed allemaal weggeslagen. Daarna heeft Verdoorn met de aannemers de Oude en de Jonge de mogelijk heid tot het diphten van het gat bekeken, maar door de steeds sterker wordende stroom zagen zij er, met de hun ten dienste staande middelen, geen kans. toe,

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 118