110 Verschillende buitenlandse helpers 'hebben beneden geslapen, ö.a. de Engelse lijkenbergingsploeg, De Duitse Technische Nothilfe en vreem- de Rode Kruiscolonnes. Verder werden in het gebouw allerlei uitreikingen gedaan, zoals Ita liaanse Paaseieren (gevuld met cognac)baby- en kleutervoeding. De textieluitreiking was feitelijk geen Rode Kruiswerk. In de eerste week werd dit dan ook al overgenomen door Almelose dames, de U.V.V. en door particulieren. Zr. Goudswaard mérkte op, dat verschillende avonturiers naar het rampgebied waren gekomen, z.g. om als Rode Kruishelper te fungeren, maar in werkelijkheid om er zelf profeit van te trekken, Daarom zijn vrij spoedig de Rode Kruisbanden afgeschaft, daar er be hoorlijk misbruik van werd gemaakt, o.a. bij het inkopen doen en het vorderen van een en ander. Soms waren er te veel vreemde artsen en studenten. Wat 'de ervaringen-' betreft van zuster P. Potappel (rustend wijkver pleegster van het Groene Kruis en particulier verpleegster)-, kan het volgende worden gemelds In haar woning aan de Schuithaven'heeft 's Zaterdagsnachts een wei nig water gestaan, dat van de Mol kwam afvloeien. 's Zondags heeft de zuster thuis wat schoongemaakt en opgeruimd, 's Maandagsmorgens ging zij de wijk in. Zij kwam langs de Chr.Geref. kerk, waar mevrouw Koster-Pekel (voormalig Diacones) in haar eentje toezicht hield op de hulp aan vluchtelingen, die daar waren onder gebracht. Alles was er provisorisch ingericht. Er stond één gasstel en er werd gedronken uit papieren bekers. Wel werd er brood uitge reikt, maar geen warm eten. Ook kopjes ontbraken er. Zuster Potappel is daar blijven helpen, waarbij zij wel eens moest optreden en o.a-. woorden, heeft gehad met een zekere Saman over de aanwezige kussens, die allemaal naar boven waren gesleept, terwijl er beneden geen enkel was* Ook namen sommige gezinnen te veel plaats in beslag. De ingezamelde kleding voor de ontheemden werd gedeeltelijk in de kerk gebracht en wel op het orgel, wat het uitdelen niet gemakkelijk, maakte. Daar er geen licht in de' kerk kon branden, gebeurden er- wel eens dingen, die nu juist niet door de beugel konden. 's Maandagsavonds echter zeiden Zr. Potappel en mevrouw Koster tegen eikaars" Dit is eigenlijk ons werk niet. Wij zouden beter mee kun nen gaan met de transporten "van zieken en ouden van dagen, terwijl ons werk van vandaag beter geschikt is voor de dames van de IJ. V. V. Zr. Potappel dacht hierbij aan de evacuatie van Februari 1944 en 4e daarbij opgedane ervaringen. Beide dames begaven zich naar de evacuatie-commissaris, 'notaris P. Heering, die er volkomen mee ace oord ging, dat zij' als geleide met de boten zouden meevaren. Dinsdagsmorgens reeds-gingen de twee dames naar de haven, waar bo ten en schepen in overvloed lagen. Ook het koninklijk jacht "Piet Héin" was aanwezig, doch dit kon geen evacue's meenemen. Zr. Potappel en mevr. Koster hebben toen •mosselschepen helpen bevol ken en mensen van buiten doorgezonden. Het registreren op de boten bleek vlot te gaan en direct nadat hier aan voldaan was, voeren de boten uit. De Provinciale boten voldeden uitstekend als evacuatieschepen. Op de mossel- en vrachtschepen viel het voor velen niet mee, door ge brek aan comfort, al deden vele schippers al het mogelijke om het hun passagiers zo gemakkelijk mogelijk te maken. Eerst werden de ouden van dagen vervoerd ö.a. uit het Ned,Hervormd- Verplegingshuis en "Ons Huis". Dit ging niet bijster vlot, daar alles volgens bepaalde richtlijnen diende te geschieden. Vele kapiteins mopperden, dat zij niets konden doen. Dinsdagsmiddags ging hét échter al een stuk beter. Zr. P. voer 's middags mede naar Dordrecht. Ook de volgende dagen heeft zij verschillende reisjes meegemaakt. Dit heeft 14 dagen geduurd en zij heeft- 3 nachten aan boord geslapen, soms zittende. Spoedig meldden zich genoeg helpsters voor dit werk op de boten. Er werd een vast team gevormd, dat zeer actief was en waarvan de leden trouw samen bleven.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 111