109 Toen de evacuatie van zieken en ouden van dagen achter de rug was, is Zr. Veling weer tot haar gewone Groene Kruiswerk teruggekeerd. Zij is na de ramp eerst enige dagen bij Zr. E, Goudswaard (Balie)in huis geweest, daarna bij de heer J.W. v.d. Doel Oude Haven ZZ) Bij laag water kwam zij nog al eens in het Wijkgebouw, het is haar zelfs gelukt, om alle planten (die op een balcon waren neergezet), in leven te ho.uden,. De kinderarts, Dr. P.K. de Haas uit Goes, die Dinsdags 3 Februari al in Zierikzee was, heeft begin Maart de bureaux voor zuigelingen en kleuter zorg weer geopend. Zuster E. Goudswaard, hoofd van het bureau Kraamzorg (Balie), dacht bij het horen van de sirene (plm half 3) aan brand. Toen de sirene bleef loeien, ging haar zwager op onderzoek uitj van de buren hoorde hij, dat er water in de stad was en dat zelfs de Wevershoek al onder stond. De zuster ging toen gauw uit bed en was van plan om naar de Krepelstraat te gaan, doch daar kon zij al niet meer komen. Toen liep zij in de richting van het politiebureau, maar onderweg kwam zij kennissen tegen, die naar de Oudeweg moesten. Met hen is zij meegelopen tot een eindje in die weg. Daar hoorden ze van dijkdoorbraak in Schouwen, In het lage gedeelte aan de Westzijde (bij de woning van G. van Maanen Pzn.kwam al gauw water, waarschijnlijk uit de richting van de Havendijken. Na de kennissen nog wat geholpen te hebben, keerde Zr. G. alleen terug. In de Korte Nobelstraat en op de Watermolen stond ook water, zodat zij niet via de Nobelstraat in de stad kon komen. Wel ging het door de Wa terpoortstraat en over het Rode Dorp, hetgeen zij dan ook deed. Zo bereikte zij droogvoets het politiebureau, waar zij dokter van Hoorn aantrof en waar ook dokter Schilstra spoedig arriveerde. De eerste patiente liet niet lang op zich wachten, het was de doornatte wed. van Almenkerk - Kleinepier uit het Visslop (zie blz. 9)? die zij mede hielp behandelen. Tussen de bedrijven door ging de zuster eens een kijkje nemenj zij zag nog water op de Balie staan en hoorde, dat er in huis ook water was geweest. Om 6 uur echter was de Balie al ?/eer dro,og. Nogmaals toog de zuster naar het politiebureau, waar ze enkele dagen en nachten werkzaam was in de aldaar gevestigde Rode Kruispost. Allerlei berichten kwamen daar binnen, o,a„ over slachtoffers en gewonden. Op Zondag en Maandag heeft zuster Goudswaard ook mensen, die in gevaar verkeerden, mee helpen weghalen uit hun huizen. Dan weer heeft zij met Rode Kruiscolonnisten en anderen, brancards naar het ziekenhuis gebracht, vaak ook per auto. Op de Rode Kruispost bediende zij dikwijls de telefoon. Hier vertoefde zij Dinsdags de gehele dag en de volgende dagen en nachten ook voor het grootste deel. Zij heeft duizenden mensen te woord moeten staan, dikwijls voor onbelangv rijke dingen. De heer L.J. Korstanje, die als portier fungeerde, had ook vaak de handen vol, daar de mensen soms vochten om binnen te komen. Donderdags werd de post overgeplaatst naar de Chr. Uloschool, omdat de kamer op het politiebureau te klein werd. Zuster Goudswaard ging mee daarheen. Er was daar ook een noodziekenhuis ingericht. Toen spoedig daarna de evacuatie begon, kreeg de zuster de handen vol met het doen afvoeren van zieken, ouden van dagen en grote gezinnen per auto. Hierbij heersten wel eens meningsverschillen, daar het gemeentebestuur niet alle zieken en oudjes wilde laten evacueren. Het evacueren ging lang niet altijd even vlot. Er waren schepen genoeg, maar vaak geen mensen. Zuster Goudswaard is.wel tot half Juni op haar post gebleven. Toen werd het gebouw van de Chr. Uloschool voor noodhotel ingericht. Over het algemeen waren er niet veel zieken in het Rode Kruisziekenhuis hoewel dit enige tijd het gehele eiland moest bedienen. De eerste week na de ramp voer de IJmuiden 213 (schipper Prinsen) met dekens, kleding en babyvoeding van Zierikzee naar Burghsluis. Er werd ook naar Brouwershaven gevaren. In het schoolgebouw vond inenting plaats tegen typhus. Er was daar ook een palykliniek. Beneden was er een keuken ingericht.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 110