9 Toen Fluijt weggeroepen werd, nam Wilbrink diens plaats in om ver schillende telefonische mededelingen en boodschappen op te schrij ven» Toen het electrisch licht uitviel, heeft hij in zijn winkel kaarsen laten halen. Ze hebben getracht verschillende mensen op te bellen o.a. de directeur van de P.T.T», die aan de overkant zat en blijkbaar niet naar 't postkantoor terug durfde gaan. Wilbrink is toen naar 't postkantoor getippeld. Aan 't woonhuis kreeg hij geen gehoor. Vervolgens heeft hij Leen Paret de twee telefonisten Gijs- bertha de Jong en Annie v. Velthoven B.Ld. laten optrommelen, die spoedig in actie kwamen. Wilbrink keerde terug naart'politiebureau, waar af en toe een grote verwarring'heersteVan het politiebureau uit werden ook de eerste voorzieningen getroffen en werd gezorgd voor melk, bloem, kaarsen enz.enz. Er kwamen ook veel aanvragen voor laarzen, lantaarns,ed. Het regende ook telefoongesprekken, vooral verzoeken om hulp en Allerlei mededelingen. Ook kwamen er vee-1 mondelinge aanvragen en boodschappen, We geven hiervan een klei ne bloemlezing uit het politierapports De rioolputten zijn open gezet, Willem Leydekkers heeft een koe geborgen. Eén fles melk voor baby de Vos uit de Manhuisstraat, Aannemer L. v.d. Heuvel van de "Jenneke" had tussen 2 uur en half' 3 opgebeld en vroeg toen alarm te maken, zeggendes"Alle mensen verdrinken als ratten", maar de agenten meen den, dat het zo erg niet wa's. Verder wordt melding gemaakt van de uitdeling van laarzen, het inwerking stellen der sirene, het oproepen der plaatselijke vaklieden voor het opwerpen van stuwdammen "(wat echter niet meer mogelijk bleek) de mededeling dat in de laag gelegen stadsgedeelten meer dan 2 m. water stond en grote gaten 'in" de straat waren geslagen. Een bewoner van Princenhage meldde het verlies van f 100,plus een autob©lasting kaart. Diverse burgemeesters meldden dijkdoorbraken en vroegen hulp en voorzieningen o.a. inzake electra. Bericht werd de instorting van het pand "In de Witte Swaen" en van het Vrijpoortje, doch dat de mensen gered waren, hoewel dhr. v.d. Maas Sr. licht gewond raakte. Bij de Vaate van de Val vroeg hulp, v.d. Wekken e.a. uit de Boeren- v/eg idem. De heer J.C» v.d. Doel uit het Visslop meld.de telefonisch, dat z'n overbuurvrouw Mevr. de Wed. v. Almenkerk-Kleinepier in le vensgevaar verkeerde, Agent Eckhardt daarheen, met de brandweerlieden Jaap Quant Dzn. en Johs. Verkaart. Onderweg kwamen ze Hub. Kouijzer tegen, die lieslaarzen droeg» Men vroeg hem om mee te gaan, waartoe hij dadelijk "bereid was, K, ging eerst alleen er heen, tot-de borst in het water. De vrouw hing tegen de raampost aan ;t gordijn. K» de anderen geroepen, die via de stoepen kwamen, waarna Eckhardt met de gummistok) en Quant de ruiten stuk sloegen en K, het kozijn er uit haalde. Binnen stond ook water. Kouijzer en Quant naar binnen. Q„op de vensterbank, geklommen. Eet meubilair dreef door de kamer en de vrouw zat met één voet in een stoel. Zij gilde hard, maar werkte niet mee. Met moeite hebben ze haar over de vensterbank heen gesjord en over de stoepen gedragen. Kouijzer viel bijna nog in de grote put voor de patates-frites zaak van C.A. van Beveren. Onderweg hebben nog anderen o.a. Joh, Ochtman geholpen de vrouw naar 't politiebureau te vervoeren, waar ze als eerste slachtoffer in de kamer van de adjudant-korpschef werd gelegd (hier was de Rode Kruispost gevestigd) Dokter A.J, Sch'ilstra verbond haar met behulp van agent C» Leeuw en hierna werd zij per Fórd-servicewagen van garage Anker naar de Cor- neliasticliting vervoerd. Ze had behalve enige wonden een'erge zenuw shock en ging vreselijk te keer. Tevoren had agent Eckhardt al aan een andere expeditie meege daan, want toen "de melding kwam van de instorting van "In de Witte Swaen" en het Vrijpoortje heeft aannemer C.J. Schot met behulp van anderen (o.a. Jaap Quant Dzn.)' op de Appelmarkt van balken en deuren een vlot gemaakt, waarmee men naar de hoek van t Vrijpoortje voer. Dit waren de agenten Eckhardt en Schults, G. Kloet, C.J. Schot (die het vlot trok) en P. Bliek (reservetrekker). Agent Schults is er nog doorgezakt, doch zonder ernstige gevolgen, Bij het Vrijpoortje ge komen hoerden en zagen ze Mevr. Labzowski-Drukker achter 't raam schreeuwen en ook dhr,, en Mevr, v.d. Vliet-Koopman gaven aanwijzingen omtrent te bewoners. Van hen hoorden ze, dat de mensen in "Havenoord" zaten, n,l. de fam» v.d. Maas en de Gellekens. Toen daar door de voordeur geroepen en naar binnen gegaan. De zoon van v.d. Maas vroeg om de ruïne te doen bewaken en vertelde, dat zijn vader aan 't been was gewond en een dokter nodig had.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 10