107 door de reeds genoemde gebr, Jan, Johannes en Joost Ringelberg, door Da- lebout'. en anderen. Eerstgenoemden waren aangesteld op advies van Ds. v.d, Klis, daar zij in alle polders goed bekend waren. Zij hebben gewerkt in de omgeving van Kerkwerve en Flaauwers,. in de Gouwe- veerpolder, verder in Duiveland (waar zij buitenom door het gat bij Ouwer- kerk kwamen), bij Oosterland en Sirjansland. Vaak hebben zij vergeefse reizen gemaakt en niets gevonden. Soms werden zij- gewaarschuwd, dat er ergens een lijk lag, doch na een moeilijke tocht daarheen, bleek het dikwijls een cadaver van een dier of iets anders te zijn. In totaal hebben zij echter wel plm. 300 lijken geborgen. Toen de punters en rubberboten waren vertrokken, voeren deze mannen met landingsboten en vletten. Ongelukken en strandingen zijn nooit voorgekomen, maar toch kwamen de mannen vaak met een nat pak thuis en hebben zij veel kou geleden. Om nog eens op de gezondheidszorgde medische hulp en het Rode Kruis werk terug te komen, kan nader worden medegedeeld, dat de Staatssecretaris van Volksgezondheid, Dr. P, Muntendam, per helicoptère een bezoek aan Zierikzee heeft gebracht. Gememoreerd moet worden de medewerking van het echtpaar. J.A. ten Haaf- Hanse (tuinderij "Het Sas"), dat reeds terloops is genoemd op blz, 51» 's Maandagsmorgens kwamen bij hen verschillende boeren met vee van de dijken. Allen kregen-warme koffie, sommigen werden ook van kleren voor zien. Dinsdagsmorgens kwam daar toevallig de Rode Kruiscolonne uit Wemeïdinge voorbij (bestaande uit 2 doktoren, 4 zusters en 7 verplegers), 'toen de leden ervan de drukte in het huis opmerkten, boden zij spontaan hulp aan en hebben er allen gegeten en geslapen. Doordat de helicoptère-landingsplaats "Het Leghok" vlak in de buurt lag, zijn talrijke mensen die per helicoptère uit Duiveland waren ge haald, bij hen binnengebracht, o.a. een doornatte baby en een oud vrouw tje met bevroren voeten. Bij "Het Leghok" was het vaak geweldig druk. Soms waren er wel negen he- licoptères in de buurt. Verder was het Sas enige malen droppingsplaats van laarzen en babyvoe ding. Er is ten huize van ten Haaf die eerste vijf dagen enorm hard gewerkt en daarnaast werden veel woorden van troost gesproken. Gedurende twee nachten moest er licht branden. Gok kwamen er nog steeds begeleiders van gered vee in huis, evenals wachtlopende politiemannen, om zich te warmen en wat te gebruiken. De bekende schrijver-journalist Piet Bakker heeft ook gebruik gemaakt van de gastvrijheid van de familie ten Haaf. De Commissaris van de Koningin en zijn echtgenote zijn twee maal bij hen in huis geweest. Verder ook de heer Francken van Binnenlandse Zaken, verscheidene hoge Engelse en Amerikaanse officieren en buitenlandse doktoren De Leidse studenten van de lijkenbergingsploeg kwamen bij hen om hun handen te ontsmetten, Wi'in Timmerman C.Czn, (Sint Joostmeet) onderhield met zijn auto de ver binding met de stad. De familie ten Haaf heeft in acht dagen geen warm eten gehad; toen liet een Marine-officier blikken voedsel brengen. Elke nacht waren er bij hen talrijke "slapers", soms wel 24, onder wie ook familieleden en kennissen. Na 9 dagen vertrok de Rode Kruiscolonne, op êên verpleegster na. Familie ten Haaf heeft ook nog een pseudo-dokter in huis gehad, die door de vrouw des huizes zijn overhemd heeft laten wassen en zijn schoe nen heeft laten poetsen. Als tegenprestatie heeft hij electrisch licht aangelegd» Later bleek het, dat hij de 26-jarige bouwvakarbeider, L.J.A. van Dijk uit den Haag was, die in Dordrecht gearresteerd werd. Met een Rode Kruiscolonne was hij naar het rampgebied vertrokken. Toen er voor hem niets te doen viel, heeft hij zich op eigen gelegen heid naar Zierikzee begeven, waar hij, voorzien van een Rode Kruistas, zich voor dokter uitgaf, kousen, sigaretten en andere dingen vorderde. Bij zijn arrestatie vond de politie allerlei goederen op hem, die tot de uitrusting van een goed geoutilleerd redder behoren, zoals een rub- berpak, een compleet stel ondergoed en enkele dekens.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 108