103 Een aparte regeling was getroffen voor de handeldrijvende middenstanders. De voorzitter van'de Zierikzeese Middenstandscentralede hoer J.C. v.d. Doel, was do. leiding hiervan opgedragen. Voor alle branches wérd geloot, wie blijven mocht (één of twee, al naar dat nodig was) Zij, die moesten vertrekken, kregen 14 dagen tijd om hun voorraden in te pakken (de Kamer van Koophandel had kisten beschikbaar gesteld) en desgewenst mede te nemen. Hun gezinnen moesten echter uiterlijk 16 Fe bruari vertrekken, die al eerder waren geëvacueerd, mochten enkele dagen terugkomen, om een en ander te regelen. De heer v.d. Doel gaf aan B. en W, een lijst van achterblijvende Midden standers met 'aanvullingen, doch deze lijst bleek niet helemaal de' in stemming van B„ en W. te hebben, zodat wetheuier den Boer heeft inge grepen. De Middenstanders warén ook lang niet allemaal tevreden en sommigen wa ren onwillig om te vertrekken. Naar schatting zijn van Zierikzee uit van 1 t/m 16 Februari 'in totaal plm» 5000 mensen geëvacueerd, van wie ongeveer 4300 gecontroleerd waren en telegrafisch waren opgenomen. Hó'ewel dit een behoorlijk aantal is, bleef men toch nog beneden het plan van 4 Februari en de raming van 13 Februari, toen voor 14 Februari 500, voor 15 Februari 1500 'en Voor 16 Februari 1000 evacué1 s waren geschat, wat .resp, '230, 130 en 450 zou worden. Er bleven ca. 3Ï00 mensen met verblijfsvergunningen in Zierikzee, waar onder vele vrouwen en kinderen van mannen, die aan de dijken werkten. De politie, onder leiding van Inspecteur Kooij, heeft verscheidene ma len moeten ingrijpen, om middenstanders en burgers zover te krijgen, dat zij in de vervoersmiddelen wilden gaan," die hen naar de resp» eva cuatieoorden zouden brengen. Ook werd controle uitgeoefend op achterblijvers, of die in het bezit waren van hun greme verblijfsvergunning. Ondanks dit alles, wist een aantal personen clandestien in de stad te blijven als onderduiker. Ook de Middenstanders zijn'nog langè tijd roerig geweest, Wat zich uit te in enkele vergaderingen. Tenslotte is het zover gegaan, dat een aan tal hunner de gemeente een proces heeft aangedaan, wat echter geen re sultaat opleverde, daar de rechter zich onbevoegd verklaarde, omdat, hij niet het beleid, waarop het besluit was gebaseerd, mocht beoordelfen. Het Gerechtshof te 's Gravenhage besliste eveneens ten ongunste van de Middenstanders. Zo werd een groot deel van de Zierikzeese bevolking over het gehele land verspreid, In dit verband verdient het Werkelijk "royale" gebaar van H.K.H. Prinses Wilhelrnina vermelding, welke een aantal Zierikzeese evacue's spontaan onderkomen aanbood in een vleugel van het Paleis "Het Loc". De meeste bewoners van het rusthuis "Ons Huis"(Vrijeenenige andere particulieren (hoofdzakelijk ouden van dagen), hebben daar langer dan een jaar gastvrij onderdak gevonden, tezamen uset evacue's uit andere plaatsen, o.a. -Nieuwerkerk, Oude Tonge. De oudjes uit het Ned,Hervormd Diaconieverplegingshuis hebben ruim een jaar in hetRijksopvoedingsgesticht te Amersfoort doorgebracht. Bij hun terugkeer in Maart 1954 was het rusthuis herdoopt in Rusthuis "IiQie Het gemeentebestuur, noch de kerkgenootschappen vergaten echter de "ballingen", want verscheidene "rondzendbrieven" zijn dezen toegezon den» Hierin werd de toestand van het ogenblik uiteengezet, terwijl een woord van bemoediging en troost vanzelfsprekend niet ontbrak» Ook de verzorging van de evacue's op de hun sangewezen evacuatie schepen, was buitengewoon goed. Aan boord waren diverse helpsters en helpers aanwezig, o»a» leden van binnen- en buitenlandse Rode Kruis- teams, Nederlandse en buitenlandse studenten en jonge dames van het eiland. De oud^wijkverpleegstersZr. P.Potappelheeft 14 dagen meegevaren en drie nachten aan boord geslapen. Medische hulp was aanwezig op de schepen? o.a. de uit Zierikzee af komstige arts C.J, "Nannev.d. Zande stelde zich voor dit werk beschikbaar. Koffie, erwtensoepen versnaperingen werden in ruime mate uitge deeld. De reizen verliepen, ondanks het vaak vrij onstuimige weer, zonder ongelukken en zonder veel zeezieken.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 104