102 Van gemeentewege werden twee proclamaties uitgevaardigd. De eerste bevatte een lastgeving, getekend door de burgemeester, dat, gelet op de artikelen 219 en 220 der gemeentewet, iedere inwoner - der gemeente de gemeente binnen drie dagen na dagtekening (13 Feb, 1953) moest ontruimen', volgens een nader bekend te maken plan en volgens de door of namens de burgemeester te geven aanwijzingen. Als, motief hiervoor werd genoemd de vrees voor het ontstaan van stoornis der openbare orde. De tweede proclamatie was zeer uitvoerig. Hierin verklaarden de desbetreffende autoriteiten, de verantwoording van het verblijf 'van allen, die niet noodwendig moesten- werken aan herstel van stad en eiland, onmogelijk langer te kunnen blijven. Zij voelden zich dan ook,genoodzaakt te gelasten, dat een ieder, die niet in het bezit was van een verblijfsvergunning, door of na mens de burgemeester gegeven, binnen drie dagen moest evacueren. Zij wezen er verder op, dat door de verzanding van en de sterke dwarsstroom in de haven, het onmogelijk was, grote passagiersschepen in do haven te laten komen. Daarom zou de Koninklijke Marine de verbinding tussen haven en rede onderhouden, vanwaar de afvoerschepen de mensen naar de opvangcentra zouden vervoeren. Bovendien zou na drie dagen de hulp en services in de opvangcentra niet meer geboden worden en zou men na drie dagen ook niet meer als evacué worden beschouwd, met alle gevolgen van dien. Verder bevatte deze proclamatie adviezen over het opbergen van in boedels, over wat met nog aanwezige levensmiddelen gedaan moest worden, het afsluiten van gas, electriciteitwater, huisdeuren, etc. Wat levende have betreft kon vee worden gebracht bij de plaatse lijke bureauhouder van de Prov, Voedselcommissaris, de heer F.C. Han- se. Het pluimvee kon worden verkocht, tjf bij de Corneliastichting worden gebracht. Huisdieren, voor zover die niet konden worden meegenomen, kon men - voor afmaking brengen bij de dierenarts, de heer D, v.d. Akker (Var- r©markt B 466). Tenslotte werd bekend gemaakt, dat de van 1 tot 13 Februari uitge reikte verblijfsvergunningen, die slechts voorlopig waren, als ver vallen werden beschouwd. De proclamatie was ondertekend, door de burgemeester en de gemeente secretaris en voor gezien en accoord getekend door Minister Beel en het lid van Ged. Staten, Mr.Dr.A.J.J.M. Mes. Alle gezinshoofden en alleenstaande personen moesten zich op 13, 14 of 15 Februari melden ter gemeentesecretarie om een verblijfsvergun- ning in ontvangst te nemen, of om te horen, dat zij moesten ver trekken. Om. do burgerij op do hoogte te stellen hiermee, werden de publica ties alom aangeplakt en reed een politieauto met luidspreker door de straten. Er werd.een commissie van advies gevormd, waarin wethouder den Boer namens het gemeentebestuur, de heer J.G.L. Simmers namens de gemeen teraad, de heer d'Hont namens het Gewestelijk Arbeidsbureau en cle hoer C. Hoek als gevolmachtigde van B. en W.zitting hadden. Do uitreiking van verblijfsvergunningen en het beoordelen, wie er al dan niet voor in aanmerking kwamen, gaf heel wat werk. Vrijdags avonds nog werd hiermee- begonnen en er werd zelfs enkele nachten aan doorgewerkt. Behalve ter secretarie werd ook zitting gehouden in de Chr. Uloschool. Diverse hulpkrachten werden gecharterd voor het typen der verblijfsvergunningen. Zoals te begrijpen valt, moesten adviescommissie en uitreikers vaak- heel wat aanhoren. Een der Zierikzeese notarissen sprak van "beulswerk en Duitse Fas cistische methoden" en richtte verwijten aan het adres van Minister Beel en B. en Een aannemer metselaar verklaarde plechtigs"Ik ga er nooit uit, dan - maar de kogel", maar na ingrijpen van de politie is hij toch gegaan. De schoolarts, dokter J.M.- de Kook, werd als vertrouwensarts aange wezen en wie van hem een bewijs kreeg, dat om gezondheidsredenen evacuatie niet wenselijk was, ontving een verblijfsvergunning. Ook dit laatste vond geen onverdeelde instemming.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 103